10 dobrých důvodů, proč vyzkoušet menstruační kalíšek

3,8 5
12

10 dobrých důvodů, proč vyzkoušet menstruační kalíšekzdroj: shutterstock.com

Dost bylo výmluv, že je to divné. Že je to nepraktické a kdovíco ještě. Dost bylo toho, že to pro vás prostě není a neumíte s tím zacházet. Všichni víme, že strach má velké oči a ty nejlepší věci a situace jsou provázené počátečními obavami. Kdo nezkusil, nemůže posoudit. Ano, řeč je o menstruačním kalíšku.

Stále populárnější tabu

I když jsou menstruační kalíšky mnohými zatracovány, není to nic platné a získávají si stále větší oblibu. Postupně padají strachy z jejich používání a počet žen, osvojujících si jejich aplikaci stále roste. Pokud stále váháte s koupí této hygienické pomůcky, zkusíme vám shrnout pár dobrých důvodů, proč se konečně rozhodnout si kalíšek přihodit do svého nákupního košíku.

Proč říct svoje ano menstruačnímu kalíšku?

1. Dlouhodobé trvání a dobrá udržitelnost

Pokud svůj menstruační kalíšek někde neztratíte, můžete ho mít věky. Není náročný na údržbu a je vždy připravený k použití, i když se vám zrovna zblázní hormony a dostanete menstruaci mimo tradiční datum, nemusíte spěchat do obchodu pro hygienické vložky nebo tampony.

2. Ušetříte peníze

Počáteční investice je sice vyšší, ale je to tak. Dobrá udržitelnost menstruačního kalíšku rovná se ušetření peněz v dlouhodobém horizontu jeho používání. I když se jedná o nárazovou investici, vrátí se vám poměrně brzy.

3. Zero waste jak vyšité

Nemusíte být ani vyznavačkami zero waste životního stylu, ale používáním kalíšku šetříte přírodu. Dámské hygienické vložky jsou bohužel v mainstreamovém pojetí plné chemikálií a dělají se ze špatně rozložitelných plastů pocházejících z ropy, stejně jako dětské plenky. Na tom samém principu se pak rozkládají až 400 let. Jsou navíc neprodyšné a mohou za časté opruzeniny uživatelek.

4. Bez škodlivých parfemací

U kalíšku se nemusíte bát, že vám do něho někdo nalije syntetickou parfemaci, pocházející z ropy, která ničí hormonální systém. Syntetické parfemace jsou pátým nejsilnějším alergenem, používaným v kosmetice vůbec. Spolu s plastovými materiály tvoří dobrý základ pro růst kvasinek a různých intimních infekcí.

5. Ušetříte čas

Menstruační kalíšek nepotřebuje měnit tak často, uvádí se, že podle razance menstruace může vydržet až 12 hodin. Ale doporučuje se měnit častěji, spíše co 6 až 8 hodin. Nicméně poskytuje uživatelce více času než klasické hygienické vložky.

6. Bez nepříjemného zápachu

Jedním z problémů, s kterým se žena při menstruaci potýká, je specifický pach krve. Parfemované hygienické vložky místo toho, aby jej pohltily, jej naopak ještě zesilují. Mnoho žen, které je používají, si stěžuje na to, že se prostě a jednoduše ve svých dnech necítí, ale nenapadne je, že je to právě kombinací syntetických parfémů a jejich vlastní menstruační krve, která se rozkládá na vzduchu. U kalíšku ten problém nehrozí, protože krev sama o sobě tento zápach nevydává.

7.Snížení pravděpodobnosti toxického šoku

Ženy, používající tampony mohou být vystaveny riziku toxického šoku, protože mohou uvolňovat bavlněné kousky, intoxikující tělo. S kalíškem tento problém nehrozí.

8. Nevysušuje sliznici

Kalíšek je vyroben nejčastěji z lékařského silikonu, takže nevysušuje sliznici, protože nenasává vlhkost jako klasické tampony. Díky tomu je v pochvě zachováno přirozené prostředí.

9. Snadná údržba a skladování i nenápadné nošení v kabelce

Prostě ho jenom vyvaříte a strčíte do pytlíčku. A komu je horká voda málo, může přidat sterilizační tablety.

10. Snadné čištění

Když máte své dny, jednoduše ho vypláchnete vodou.

Jak se vám článek líbil?