zdroj: Unsplash
Fluor je sice esenciální látka pro naše tělo, ale také toxické nebezpečí, které může ve zvýšeném množství napáchat více škod než užitku. Najdeme ho hlavně v zubních pastách a odborníci se už sto let přou o jeho dopadech na lidský organismus. Naštěstí dnešní doba nabízí mnoho přírodních alternativ, díky kterým můžete mít pevnou sklovinu a zdravé dásně i bez chemie.
Podívejme se na zoubek historii
Lidé se starali o svůj chrup už od starověku. První předchůdce zubní pasty se před naším letopočtem objevil už v Egyptě, tehdy obsahoval pepř, mátové listy, sůl nebo květy kosatce. Starověcí Římané používali k ústní hygieně lidskou moč pro bělící účinky v ní obsaženého amoniaku. První pasty, v podobě jak je známe dnes, se objevily na přelomu 18. a 19. století a vyráběly se ze sody a peroxidu vodíku. Fluorid se v pastách poprvé objevil až v roce 1914 a od té doby se vedou diskuze o tom, jaký vliv má na naše zdraví.
Co je vlastně fluor?
Fluor – nejčastěji ve formě fluoridu sodného nebo fluorofosforečnanů – je součástí většiny konvenčních zubních past. Tento biogenní prvek je jedním z esenciálních látek nezbytných pro živé organismy, je tedy nepostradatelnou součástí i lidského těla – 95 % najdeme právě v zubech a kostech. Snižuje pravděpodobnost poškození skloviny kyselinami a bakteriemi a při jeho nedostatku jsou zuby více náchylné na kazy a sklovina ztrácí pevnost. Jenže má i svou odvrácenou tvář, při nadměrné konzumaci se tato látka stává pro naše tělo toxická – podívejte se na oficiální tabulku ministerstva zdravotnictví. Nadměrné požití fluoridu narušuje rovnováhu střevní flóry, a tak se snižuje funkce našeho imunitního systému.
Pozor na fluorózu nejen u dětí
Průměrná denní dávka fluoru je v průměru pro dospělého muže 4 mg a pro dospělou ženu 3 mg. Jenže pasty rozhodně nejsou jediným zdrojem – prvek najdeme v pitné vodě, v mořských rybách, soli a černém čaji. Protože se dá přijímané množství těžko odhadnout, snadno se můžeme předávkovat – nadměrnému množství fluoru v našem těle se říká fluoróza. Na chrupu se projeví tak, že se vám udělají nejdříve bíle skvrny na zubech, které později tmavnou a jsou bohužel nevratné. Nejvíce ohroženy jsou děti, protože u nich teprve probíhá proces mineralizace skloviny. Proto svým dětem – hlavně těm do tří let – kupte raději pastu úplně bez fluoru, pro ty nejmenší je tu jahůdková od Coslys nebo pečující zubní gel Benjamínek.
Jde to i bez fluoru!
Přírodní zubní pasty bez obsahu fluoru obsahují jiné látky, které stejně účinně chrání proti zubnímu kazu. Většinou jsou alternativou různé éterické oleje, soli a bylinné extrakty, které mají silné antibakteriální účinky. V našem sortimentu najdete nepřeberné množství zubních past mnoha značek, které nabízí i různá složení a vy tak můžete najít takovou, která vám bude perfektně vyhovovat. Na výběr máte mezi pastami, gely i prášky. Skvělé čistící účinky mají pasty s mořskou solí, které ale někomu nemusí vyhovovat slanou chutí. Úžasně svěží pocit zanechá přidaný tea tree, máta nebo šalvěj. Zklidňující účinky má například heřmánek a proti kazu a paradentóze působí myrha. A pokud chcete bělejší zuby, ideální jsou pasty s aktivním uhlím.