Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máte doma puberťáka? Aneb jak z puberty svých dětí nezešedivět

Máte doma puberťáka? Aneb jak z puberty svých dětí nezešedivět V dnešní době dospívají děti čím dál rychleji.
Jana Konečná
5,0 5
4

Máte doma puberťáka? Aneb jak z puberty svých dětí nezešedivět zdroj: shutterstock.com

„Mlátí s ním puberta, to je jasné“. „To jsou ty hormony.“ Těmito a mnoha dalšími hláškami komentujeme často zlobení našich dětí. Ale kdy se jedná o faktickou pubertu a kdy jde ještě jen o předběžnou zkoušku rodičovské trpělivosti? Jeden by řekl, že celý život je jedna velká puberta. To máme dětský vzdor ve zhruba třech letech, předškolní pubertu, předpubertu, klasickou pubertu a případně ještě krizi středního věku ☺.

Puberta v pravém smyslu slova se však týká přímo období dospívání, u chlapců začíná kolem třináctého roku, u holek přichází dříve – kolem desátého až dvanáctého roku. V současné době však věk dětí se začínající pubertou čím dál tím více snižuje. Může za to pravděpodobně dnešní zrychlená doba, zvýšený a prakticky neomezený přístup k informacím a prožívání většiny dne ve virtuální realitě. Dnešním dětem se tak výrazně zkracuje dětství.

Přejít na sekci článku:

Psychická puberta

Psychická puberta zdroj: shutterstock.com

Separace – dochází k oslabování citového pouta k rodičům. První jsou rodičovské vzory zastoupeny vrstevníky, později partnerským vztahem.

Vymezování osobnosti – nebo také boj proti autoritám, je součástí postupného osamostatňování se od rodičů. Teenager si také začíná uvědomovat svou vlastní osobnost a snaží se nějak vymezit vůči vlastnímu okolí – odtud pocházejí také různé módní výstřelky, které mají za něj křičet do celého světa, že je tady, a naprosto originální a jiný, než všichni ostatní. Prošla si tím většina z nás ☺.

Prudké změny nálad – jsou způsobeny zvýšenou tvorbou hormonů. Později si na ně jejich tělo zvykne a fyzická i psychická stránka se dostane do rovnováhy.

Fyzická puberta

Akné – hormonální změny mají za následek vyšší produkci mazových žláz. Následně může dojít k jejich zanášení a ucpávání a tvoří se aknózní pupínky. S pubertálním akné a dalšími problémy může dívkám pomoci ženská bylina kontryhel nebo bioinformační přípravek Gynex. Ten je ostatně vhodný i pro muže.

Strije – v důsledku rychlého růstu a rychlejšího přibývání na váze, může dojít k poškození spodních vrstev pokožky a vzniku nehezkých pajizévek přímo na povrchu pokožky. Jak zabránit vzniku strijí? Důležitá je prevence a tou je hlavně důkladné promazávání pokožky. Ideální je na to zejména bambucké a kakaové máslo, ale výborně poslouží i většina kvalitních rostlinných olejů nebo tělových mlék.

Nadměrné pocení – v pubertě se dokončuje vývoj velkých potních žláz a také se kvůli probíhajícím hormonálním změnám mění poměr nasycených mastných kyselin v potu a pot začíná mít svůj charakteristický zápach. Puberťák se také potí víc a častěji. Pomozte mu výběrem správného přírodního deodorantu, nejlépe s obsahem kamence, který nejen působí proti bakteriím vytvářejícím onen nepříjemný zápach, ale pomáhá také lehce stáhnout potní žlázy a omezit tak pocení.

Možná obezita – rychlý růst a další tělesné změny si vyžádají hodně energie, není proto divu, že pubertální děti spořádají obrovská kvanta jídla. Někdy se může ale stát, že se rozjí až příliš a jídlem zajídají spíš psychické problémy než fyzickou potřebu. Buďte proto ostražití, ne proto, abyste je s dobrým úmyslem v jídle omezovali, ale spíš aby se vám podařilo včas podchytit případné trápení, než přeroste ve větší problém.

Růst ochlupení – na tuto část puberty se těší asi nejvíc kluci. Vousy jsou pro ně tou nejviditelnější známkou dospělosti. Většina z nich se už nemůže dočkat, až jim těch prvních pár chlupů pod nosem naroste a budou se moct pochlubit, že si je oholili ☺. Tady přicházejí na řadu tatínci, aby jim ukázali správnou techniku holení a pomohli s výběrem potřeb na holení.

Menstruace u dívek – každá dospívající slečna k této problematice zaujímá jiný postoj – jedna se může těšit na to, až se stane ženou a přiblíží se tak světu dospělých, druhá z ní může mít hrůzu a nesnášet sebe a celé své tělo. Pokud jste doposud mluvili o sexualitě jen tak obecně, nyní nastává čas na konkrétní rady. Projděte si s vaší dcerou možnosti intimní kosmetiky a ukažte jí také, že má na výběr z různých hygienických pomůcek (látkové vložky, klasické vložky či tampony nebo menstruační kalíšky). Toto je opravdu velmi důležité, protože pokud se potřebné informace nedozví od vás, bude se ptát jinde a může se dozvědět zkreslené informace, které mohou položit negativní základy pro vnímání jejího těla a ženství obecně.