Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Filantropické Numi čaje

Filantropické Numi čaje Numi čaje mají certifikaci Fairtrade, která zaručuje dobré pracovní podmínky pro farmáře, sběrače i pěstitele. Společnost Numi také finančně podporuje několik neziskových organizací ve Spojených Státech.
Karolína Kinclová
5,0 5
20

Čaje Numi Organic Tea zdroj: Numi Organic Tea

Koho by napadlo, že pouhým šálkem čaje lze podpořit stovky životů po celé naší matičce Zemi? No, s Numi čaji se vám to lehce podaří, neboť nesou Fair Trade certifikaci. Tento certifikát většina z nás zná především jako spravedlivý obchod, ve kterém se nedává ani špetka prostoru vykořisťování . A společnost Numi je filantropickým mistrem ve spoustě směrů.

Psal se rok 1999, kdy si na rodinné dovolené sourozenci Ahmed a Reem sedli pospolu nad Grand Canyonem ve Spojených Státech a začali snít o založení společné firmy. On fotograf a čajový alchymista, ona umělkyně a oba vášniví cestovatelé a bezvýhradní lidumilci. Slovo dalo slovo a Numi bylo na světě. Numi znamená v arabštině citrus a právě čaj ze sušené limetky pili v dětství Ahmed a Reem, když ještě žili v Iráku. Mimo jiné v hindštině “numi” znamená něco jako vůně nebo chuť a v čínštině lepkavá rýže. Organické Numi čaje se od té doby staly jednou z největších fair-tradových čajových společností na celém světě.

Úcta k lidem

Abyste si mohli dát svůj oblíbený hrnek, třeba Morrocan Mint (také známý jako nana máta) nebo Chamomile Lemon, muselo okolo 80 egyptských farmářů z družstva zvané Worlee ony bylinky nasbírat a věřte, že v severní Africe na vyprahlých kopcích nemají klimatizaci ani polstrovaná křesla s opěrátky. A právě díky Fair Trade razítku, uzavřeným obchodům s Numi a následným obdržením fondů mohlo družstvo investovat do místních škol, zprostředkovat pitnou vodu a zavedení kanalizace a také dopřát svým pracovníkům autobus, který je nabere po okolních vesničkách a odveze přímo na plantáže (můžeme doufat, že alespoň v tom autobusu mají pohodlné sedačky). Nutno možná ještě podotknout, že sami pracovníci si na plantážích demokraticky volí, do čeho půjdou obdržené peníze, jestli to bude vzdělávání, ochrana životního prostředí, sítě proti komárům nebo třeba nová kamna!

A například na čaji Jasmine Green se podílelo přes 4000 lidí. Já vím, neuvěřitelné, že? Však toto Dazhangshan družstvo je největší čajové fair tradové družstvo v celé Číně. Ze všech obdržených fondů zatím vybudovali několik škol a univerzit, učebny vybavili počítači, zajistili knihovny a dokonce založili speciální programy o organické agrikultuře.

Všichni tito farmáři/sběrači/pěstitelé dostávají minimální povinnou mzdu, která musí být dostačující na to, aby se dostali z chudoby a mohli tak svým rodinám zajistit základní životní potřeby a zároveň podporovat místní zemědělství.

Společnost Numi také finančně podporuje několik neziskových organizací ve Spojených Státech se zaměřením na životní prostředí, univerzitní vzdělávání a zlepšování zdravotnictví a navíc pomáhá místním oaklandským organizacím tím, že svým zaměstnancům platí měsíčně 4 hodiny navíc a oni pak půl dne dobrovolničí v jednom ze čtyř okruhů (životní prostředí, organické zemědělství, sociální služby nebo vzdělávání).

Aby toho nebylo málo, Numi spolupracuje s komunitou mentálně postižených, kterým umožňuje získat zaměstnání a využít tak naplno své schopnosti.

Úcta k planetě

Filantropické Numi čaje zdroj: pixabay.com

Pro Numi znamená Země bohyni, které je třeba vzdávat hold, vážit si jí a opěvovat její krásu. A tak jí každým svým čajovým douškem, sáčkem, balením, potiskem i bambusovou krabicí ukazují pokoru a lásku tím, že minimalizují svůj veškerý dopad i odpad:

  1. Čajové i okvětní lístky, plody, bylinky i koření- vše je ručně sbírané (nepoužívají se žádné stroje znečišťující životní prostředí).
  2. Více než 80 % surovin je ve svém původním „syrovém“ stavu, zbylých 20 % je sušených vzduchem.
  3. Čaje jsou organické. Nepoužívají se chemická hnojiva ani pesticidy, které mohou být zdraví nebezpečné jak pro farmáře a konzumenty, tak i přírodu kolem.
  4. Čajové sáčky nejsou z nylonových vláken ani geneticky modifikovaného původu, nýbrž z biologicky rozložitelných papírových filtrů.
  5. Barevné krabičky na čaje byly vyříznuty a slepeny z recyklovaného kartonu, který se dá znovu a znovu dále recyklovat.
  6. O pestrý potisk krabiček se starají tiskařské barvy na sojové bázi.
  7. Na promo balení a dárkové sady používají bambus, který je organický, znovu rychle sám vyroste a snadno se s ním pracuje. Bohužel je to jeden z nejméně využívaných, ale nejsnadněji obnovitelných přírodních materiálů na planetě. A asi vás nepřekvapí, že bambusová balení jsou ručně vyráběná.
  8. Zatímco čekáte, až vám trochu vychladne šálek mátového čaje, vyhoďte si nožky na kanape, zavřete oči a na víčka si dejte použité čajové sáčky. Máta vám totiž pomůže zbavit se kruhů pod očima!

Zkuste se před každým svým novým rozhodnutím sami sebe zeptat, jestli onen nadcházejí čin je opravdu to nejlepší, co pro sebe, své okolí i celou planetu můžete udělat. A nakonec nezapomeňte, že i ty nejmenší krůčky se počítají!

Čajotip na horké letní dny

Vylouhujte dva sáčky vašeho oblíbeného čaje v 250 ml horké vody, můžete dosladit rostlinným sirupem nebo kokosovým cukrem (má nižší glykemický index než med i třtinový cukr), přelijte přes půllitrovou sklenici naplněnou ledem a máte nejpoctivější a nejzdravější ledový čaj, o jakém se vám ani nezdálo! Milovníci instagramových fotek mohou dozdobit levandulí, lístky máty i jedlými květy pampelišky, sedmikrásky nebo třeba fialky. :)