zdroj: pixabay.com
Podívejme se spolu na zoubek organické kávě. Pokud tento nápoj milujete, určitě oceníte, když budete vědět, z jakého zdroje vaše káva pochází a co stojí za její lahodnou chutí. Abychom si mohli vychutnat kvalitní kávu, je velmi důležité, aby byla pěstována organicky. Kávovníky, z kterých tato káva pochází, se pěstují bez použití chemických hnojiv či pesticidů, na pozemcích, jimž byl dán dostatečný čas pro vlastní přirozenou detoxikaci.
Pro pěstování organických druhů kávy není povoleno používat geneticky modifikovaných organismů a výsledný produkt je balený do ekologicky šetrných a zdravotně nezávadných materiálů. A to je důvod, proč vyměnit svoji stávající konvenční kávu a dopřát si její chutnější a zdravější variantu. Ano, je pravda, že cenově se organická káva pohybuje trošku jinde. Ale zlaté pravidlo říká, že dobře vynaložené peníze, co se týče jídla a pití se nám pozitivně odrazí na našem zdravotním stavu.
Proč je organická káva lepší?
Protože je zpracována šetrněji, bez konzervantů, má plnější a lahodnější chuť. Samozřejmě i šetrné pěstování, které jsme si popsali výše, se na těchto jejich vlastnostech přímo podílí. Další výhodou pěstování organické kávy je to, že metody k němu používané neznečišťují životní prostředí a nezatěžují naši planetu. Čímž se také snižuje riziko úhynu některých druhů zvířat, a to pomáhá zachovávání biologické rovnováhy.
Jak se káva zpracovává?
Než se organická káva dostane k nám na stůl, musí se zpracovat. Jedním z používaných postupů je mletí za sucha, což znamená, že se odděluje zrno ze sušených kávových bobulí. Sušení se provádí na slunci nebo strojově. Poměrně dražším způsobem je mletí za mokra. Dražší je proto, protože se spotřebuje mnoho vody. Tento proces je o dost delší než první zmíněný. Nicméně je to zaručený způsob, jak získat opravdu kvalitní kávová zrna a je používán mnoha velkovýrobci organické kávy. Pražení se také provádí co nejšetrněji. V organických pražírnách se provádí třídění, pražení, chlazení, stabilizace i balení kávy. Nepoužívají se v nich žádné chemické soli, příchutě, plyny, ani přísady, které by mohly v konečné fázi nepříjemně ovlivnit chuť a vůni výsledného produktu.
Odrůdy organické kávy
Samozřejmě si můžeme vybrat z mnoha odrůd organické kávy, a my si napíšeme o některých z nich. Organická káva pěstovaná ve stínu palem je káva, jejíž produkce je přizpůsobena okolnostem tak, aby se nemusely zbytečně zakládat nové plantáže v tropických pralesích. Roste pomaleji, ale její chuť je velmi dobrá. Její nevýhodou je menší dostupnost a ta se odráží i na ceně. Výhody jsou vesměs ekologického charakteru.
Organická káva přátelská k ptákům je další typem, který si můžeme vychutnat. Filosofie jejího pěstování je velmi podobná té, která se upřednostňuje u kávy, pěstované ve stínu, ale klade se důraz na to, aby neohrožovala přirozené hnízdění ptactva a neměla vliv na jeho zbytečný úhyn.
Organická káva Kona se pěstuje na Havaji na úrodné půdě vulkanického regionu Kona, v zemědělských podnicích, které nepoužívají žádné pesticidy, herbicidy ani GMO směsi. Zde je velmi patrná závislost na úrodné půdě a organických hnojivech. Velmi typický terén a půda, obohacená o sopečný prach s lávou dodávají kávě její specifický chuťový charakter. K hubení škůdců, kteří by mohli kávovníky napadnout, se používá čistě biologických prostředků. Pokud chcete ochutnat pravou kávu Kona, sledujte certifikace. Existuje dost výrobců, kteří se snaží klamat zákazníka a tuto kávu napodobovat, a také ji pod značkou Kona prodávají.
Organická zelená káva se stala doslova hitem posledních let. Tato káva se získává ze surových, nepražených zrn. Při její výrobě nejsou použity žádné chemikálie. Chuť dobré zelené kávy závisí nejen na kvalitě půdy a správném klimatu, ale i na zpracování. Obsahuje chlorogen, u kterého někteří věří, že je daleko účinnějším prostředkem při neutralizaci volných radikálů než antioxidanty. Zelená káva povzbuzuje při únavě.
Pokud bychom chtěli zmínit pouze základ organického kávového průmyslu, jeho královnami by byly kávy pocházející z Kávovníku arabského (Arabica) a Kávovníku statného (Robusta). Nejrozšířenějším druhem je Arabica, téměř veškerá její produkce pochází z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Mnohými odborníky je hodnocena jako kvalitnější a chutnější než Robusta. Ta pochází ze střední a západní Afriky. Obě tyto kávy mohou být použity k přípravě espressa. Pokud chcete podpořit Fair trade organizace, hledejte na kávě, kterou kupujete, jejich logo. Další druhy kávy, které si může kávový gurmán vychutnat, jsou kávy ochucené přírodními aromaty vanilky, máty, mandle nebo karamelu, vyráběné z druhu Arabica. Pokud chcete experimentovat, určitě je vyzkoušejte. Takže jsme si řekli pár základních údajů o organické kávě, jejím zpracování a jediné, co zbývá je si ji jít připravit.
Pár tipů, jak si vybrat dobrou organickou kávu:
- Kupujte tu nejlepší možnou kvalitu kávy, zrna melte těsně před tím, než si ji budete připravovat, aby nevyčpěly.
- Organická káva – dobrá káva
- Zkontrolujte kvalitu zrn, pokud jsou zcvrklá nebo mají jiné vady, například nesrovnalosti v barvě, jsou nekvalitní.
- Vždy kontrolujte datum expirace kávy.
- Nikdy nedávejte kávová zrna do ledničky, znehodnotíte je.