Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arnika

Arnika Arnika patří mezi jednu z nejsilnějších léčivých bylinek.
Jana Konečná
5,0 5
5

Arnika zdroj: pixabay.com

Arnika neboli prha horská je velice vzácná bylinka, která, jak už její druhový název napovídá, roste především v horách. Patří mezi nejúčinnější léčivé byliny vůbec. Za své silné léčivé schopnosti vděčí především drsným horským podmínkám, které ji obklopují. Aby totiž v mrazivém a větrném podnebí přežila, musí být opravdu silná a vyrábět si spoustu účinných ochranných protilátek. A těch se právě využívá v přírodním léčitelství. Arnika se však i v horském prostředí vyskytuje opravdu vzácně, a proto je i zákonem chráněná. Takže sběr divoce rostoucí arniky není ani oficiálně možný. Proto se pro výrobu většiny léčivých přípravků, ve kterých je obsažena, pěstuje arnika uměle.

Vysoký obsah silně účinných látek v arnice může být zároveň i nevýhodný. Obsažené látky působí tak silně, že při vnitřním užití mohou způsobit v lepším případě silnou alergickou reakci, v tom horším i celkový kolaps ledvin. Proto se arnika ve většině případu používá pouze zevně ve formě různých tinktur, gelů či mastí. Vnitřní užívání mohou správně stanovit pouze lékaři, kteří posoudí celkový stav léčeného a dokážou i určit potřebnou a zároveň neškodnou dávku této léčivky.

Účinky arniky na zdraví

V těch vzácných případech, kdy se arnika na doporučení lékaře užívá vnitřně, je užívána především na kardiovaskulární problémy. Arnika totiž rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a díky tomu pomáhá nejen při křečových žilách, ale také při kornatění cév a revmatu. Kromě toho podporuje tvorbu krve, a je proto vhodná i pro anemiky. Arnika však nepůsobí jen na oběhový systém. Obsažené účinné látky z ní dělají velice silné přírodní antibiotikum a dezinfekční prostředek v jednom. Je proto výborná prakticky na jakýkoliv druh onemocnění od různých zánětů až po rakovinu, kde působí jako silný podpůrný prostředek.

Arnika je tedy opravdu téměř dokonalá bylinka. Mnoho lidí se zapřísahá, že jde o nejsilnější přírodní lék vůbec, a že bez ní by se jim uzdravit nepovedlo. Jedinou vadou na její léčivé kráse je právě nutná konzultace s lékařem při jejím vnitřním užívání. Při vnějším užívání však už máte trochu volnější ruku. Přípravky s obsahem arniky jsou volně dostupné. Arnika má vynikající regenerační účinky, dokáže úžasně zahojit poškozenou tkáň. Používá se i na křečové žíly a vymknutí či vykloubení kloubů. Arnika tvoří velice silné kombo s kostivalem, který působí víc do hloubky a dokáže urychlovat i hojení zlomených kostí.

Arnika má až zázračnou schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Je proto vynikající nejen na urychlení hojení modřin, ale také na různé pohmožděniny či zčernalé a slézající nehty po přiskřípnutí. Uvolňuje čerstvé krevní sraženiny a velmi dobře si poradí i s těmi starými, dlouhodobě neléčenými. Arnika má silné dezinfekční účinky – lze ji používat i jako dezinfekci na rány, což je také jeden z důvodů, proč by arnika neměla chybět v žádné domácí lékárničce či autolékárničce. Ocení ji určitě nejen rodiny s malými dětmi, kde jsou různé drobné úrazy prakticky na denním pořádku. Přípravky s výtažkem z arniky jsou taktéž výtečné jako dezinfekce po bodnutí hmyzem, což se hodí nejen, když cestujete do rizikových oblastí, ale i v tuzemsku jako prevence onemocnění, která přenášejí klíšťata či komáři, jako je například encefalitida či mononukleóza.

Související produkt
Calendula měsíčkový dětský krém na opruzeniny 100 ml
Martina Gebhardt / 615 Kč
Dětský krém na opruzeniny chrání jemnou pokožku zadečku před vznikem opruzenin a podráždění díky vysokému obsahu lanolinu. Kombinace pečujících rostlinných výtažků a olejů pokožku zklidňuje a léčí.
Detail produktu

Arnika (nejen) na pleť

Arnika zdroj: pixabay.com

I v kosmetickém odvětví si tato léčivá bylinka našla své místo. I když i tady hlavně uzdravuje. Její protizánětlivé účinky se uplatňují při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, záněty kůže, opary a různé formy akné. Macerát z arniky má silné regenerační schopnosti a je vhodný pro jakýkoliv typ pleti. Je skvělý taktéž na urychlení zhojení jizviček po akné, neštovicích a dalších. Pomáhá i na citlivou a podrážděnou pokožku. Zmírňuje její začervenání a případné svědění. Je výborný i na ošetření pokožky spálené od sluníčka.

Výtažky z arniky se kvůli regeneračním, protizánětlivým a uvolňujícím účinkům přidávají i do ošetřujících přípravků pro sportovce. Kromě obnovy arnika pokožku i prohřeje a prokrvuje. Přípravky s arnikou jsou proto skvělé na namožené či natažené svaly, bolavé klouby i na osvěžení a regeneraci unavených chodidel. Arnikový olej můžete smíchat s libovolným rostlinným olejem a vytvořit si tak vlastní masážní přípravek nejen na uvolnění a obnovení svalstva po fyzické námaze, ale také zatuhlých svalů kvůli stresu.