zdroj: pixabay.com
Další z dílů o léčivých stromech, tentokrát o dubu. Využívání léčivých účinků dubu má dlouhodobou tradici. Za posvátný strom jej považovali i Staroslované, kteří jej zasvěcovali pohanským bohům, uctívali jej a používali ve svých náboženských rituálech. Duby patří mezi velmi vysoké a dlouhověké stromy. Dožívají se stovek, v některých případech i tisíce let. Pro léčivé účely se využívá především kůra, ale také listy, pupeny či plody. Kůra se sbírá brzy na jaře ještě před vyrašením lístků z mladých a tenkých větviček. Na pupeny se vypravte mezi březnem a dubnem, listy se sbírají, až dorostou do plné velikosti, žaludy pak během srpna.
Kromě léčení se plody žaludu dříve používali i v kuchyni. Pražené žaludy se kdysi používaly jako velmi levná náhražka kávy. Od toho se ale upustilo, protože taková „káva“ sice měla podobné účinky jako ta pravá, ale chuťově se jí ani zdaleka nevyrovnala. Upražené žaludy se taktéž v obdobích nedostatku mlely na mouku, ze které se pak připravovaly výživné placky.
Dub zastaví nejen krvácení
Mezi nejúčinnější látky dubu patří třísloviny, kterých jeho kůra obsahuje až nějakých 7-12 %. Svíravých účinků tříslovin se pak využívá hlavně při zastavování krvácení. Jsou vhodné obklady z dubové kůry jak pro rány na pokožce, tak pro zmírnění krvácení hemoroidů. Kloktání dubovým odvarem se doporučuje i při paradentóze. Ženám se silným menstruačním krvácením může přinést dubový čaj úlevu a zmírnit jej. Svíravé a “zastavující“ účinky dubové kůry se hodí i při průjmech. Koupele či obklady z adstringentní dubové kůry mohou pomoci i silně se potícím lidem.
Dubový čaj
Čaj z dubové kůry se používá při otravách jídlem. Působí taktéž protizánětlivě a mírně antibakteriálně a pomáhá zmírňovat záněty močového měchýře či ledvin a řeší i různé lehčí gynekologické potíže, jako jsou například záněty a výtoky. Dubový čaj uvaříte z hrsti dubové kůry a litru vody. Necháte vařit 10 minut a poté slijete a přecedíte. Doporučuje se pít 2-3 šálky denně. Dubový čaj se však užívá hlavně při akutních potížích a není vhodné jej pít dlouhodobě (týden a více).
Dub jako přírodní dezinfekční prostředek
Pokud jste rození cestovatelé a ani rizikovější oblasti vás neodradí, určitě s sebou bráváte přípravky na dezinfekci vody. Ty se vždycky hodí, když narazíte na nějaký hygienicky nejistý vodní zdroj. Jako výtečný dezinfekční přípravek vám může posloužit i odvar z dubu. Stačí přidat zhruba 20-30 ml čerstvého dubového odvaru do dvou litrů vody a nechat hodinu reagovat. Chuť vody se sice lehce změní – je lehce nahořklá, ale pořád lepší než trpět průjmovým onemocněním.
Dub v Bachově květové terapii
zdroj: pixabay.com
Esence z letního dubu se používá i v Bachově květové terapii. Je určená pro lidi, kteří jsou klasicky silní a odolní přesně jako dub. Ale právě neumí odpočívat, přehlíží svou únavu a prostě pořád jedou na plno bez přestávky. Jsou to typičtí workoholici a upřednostňují ostatní před sebou. Nedokáží nikoho odmítnout, a to i pokud jsou na dně se svými silami či časem. Esence z dubu pomáhá vrátit do normálu ty, kteří už se příliš mnoho vyčerpali a jsou frustrovaní, unavení životem či mají depresivní příznaky. Esence z dubu jim navrací jejich přirozenou sílu a chuť do života.
Zajděte si na procházku do doubravy
Pokud se rádi procházíte v lese a věříte v léčivou sílu stromů, kterou můžete čerpat i jen v pouhé jejich blízkosti, nebo dokonce relaxujete pomocí objímání stromů, určitě zavítejte i do dubového lesa neboli doubravy. Atmosféra dubového lesa údajně posiluje, zlepšuje zdraví a celkovou odolnost a dodává odvahu. Studenti se mohou učit ve stínu pod korunami stromů dubů, protože to prý zlepšuje paměť a zlepšuje chápání obtížnějšího učiva. Rozjímání v dubovém lese se také doporučuje lidem, kteří stojí před těžkým rozhodnutím. Dub dodává sílu vybrat to správné řešení a také jej realizovat.
Dub v domácnosti
Z dubového dřeva se vyrábí nábytek a další doplňky do domácnosti. Takové dřevo pak příjemně „dýchá“ a má taktéž blahodárné účinky na naši mysl i tělo – posiluje fyzickou a psychickou vytrvalost a dodává vám energii po celý den. Dubové dřevo patří mezi jedno z nejkvalitnějších a tím pádem je i nejžádanějším. Je velmi odolné. Díky své tvrdosti a pevnosti odolává poškrábání i polámání. Odolnost projevuje i proti vlhkosti či vyšším teplotám. Skvěle se proto hodí na přírodní dřevěné kartáče či hřebeny. Ty díky odolnosti dubu vydrží rozčesávání mokrých vlasů i úpravu vlasů horkým vzduchem při fénování.