zdroj: shutterstock.com
Zatímco my jsme dneska hrdé na svou sexuální svobodu, kterou nám hormonální antikoncepce nabízí, jednou se o tom možná další generace budou učit jako o největším zločinu na plodnost ženy. Zhruba takhle nějak začíná kniha Doba jedová 4 – hormony Dr. Sherrill Sellmanové. Smutné je, že už teď na svou chybu lidstvo pomalu přichází...
Dneska si ale o pilulkách povídat nebudeme. Není to totiž zdaleka jediný možný problém, který stojí za hormonálním rozkolísáním. Vždy platí, že jakékoli nesnáze ukazují hlavně a především na naší životosprávu a na míru stresu, ve které žijeme. Protože – budeme-li si pravidelně zaznamenávat průběh celého menstruačního cyklu – zjistíme, že možná ani my samy nemáme ovulaci každý měsíc. A přitom o tom ani nevíme!
Hormonální nerovnováha
Estrogen(y) a progesteron. Dva hlavní hormony, které jsou zodpovědné za naše reprodukční zdraví. Tedy pokud fungují tak, jak mají. Estrogen by měl hrát prim první dva týdny cyklu, po ovulaci by měl převzít otěže progesteron. A zatímco dnešní společnost má doslova paniku z nedostatku estrogenu, podle Dr. Sellmanové je tomu právě naopak – pakliže jsme si kdy začaly jen něco málo s hormony (ať už HAK či hormonální léčbou), můžeme ho mít dokonce převahu, tzv. estrogenovou dominanci. A tam začíná ten bludný kruh nepříjemností.
Možné symptomy estrogenové dominance:
- Zvýšená sráženlivost krve
- Bolesti hlavy
- Nadměrné padání vlasů
- Chloupky v obličeji
- Změněná činnost štítné žlázy
- Snížené libido
- Deprese a únava
- Zadržování vody, otoky
- Přibývání na váze
- Neplodnost
- Ztmavnutí chloupků po těle
- PMS
- Děložní myomy
- Přecitlivělost prsů
Jaká léčba pomůže?
Teoreticky se na to dá jít z té druhé strany a vědomě doplňovat progesteron, který využívá tuk v energii, znovu nabuzuje chuť na sex, působí antidepresivně, chrání proti rakovině prsu a na ženské tělo působí řekněme tak trochu jako hormon krásy.
A zatímco v USA mají být volně prodejné krémy s progesteronem, u nás něčemu podobnému odpovídá snad jen Estrozin krém od Diochi. Nicméně i tak máme pár mocných zbraní, jak se proti estrogenové dominanci bránit. A těmi zbraněmi jsou fytohormony.
Tip → Projevy estrogenové dominance přenechte fytohormonům. Dokáží je zmírnit a pomalu nastolovat hormonální balanc.
Fytohormony (také fytoestrogeny) jsou rostlinné látky, které v případě nedostatku estrogen doplňují, zatímco pomáhají mírnit symptomy, pokud jej máme nadbytek. Tyhle bojovníky za hormonální zdraví přitom najdeme i na talíři.
Kde vzít fytohormony?
Granátové jablko je nejbohatší potravinou na fytohormony. Dále je za ním sója a sójové výrobky jako miso, tempeh nebo tofu. I kešu oříšky, lněné semínko, celozrnná rýže, ředkvičky či fazole nám budou chutnat o to víc, když teď víme, že mají fytohormonů na rozdávání.
Podle Dr. Sellmanové to, že asijské ženy nemají rakovinu prsu, srdeční onemocnění či těžkou osteoporózu, je zásluhou právě jejich stravy bohaté na miso a sójové výhonky.
Zásobárnou fytohormonů však mohou být i mnohé bylinné doplňky. Asi nejznámějším výrobkem, který už má na svědomí stovky otěhotnění, jsou kapičky Gynex nebo Estrozin. Díky nim můžeme dosáhnout i pravidelné menstruace, pomáhají i v případě, že se hormonální nerovnováha projevuje zběsilým padáním vlasů.
Tip → Jedno balení Gynexu vám vydrží minimálně jeden cyklus. Začínejte vždy na menších dávkách, týden před menstruací lze dávku zvyšovat a zmírnit tak menstruační bolesti.
Gynex a Estrozin známe. Na internetu se o nich hodně mluví. Ale najdou se i další výborní pomocníci nadupaní fytohormony. Například alfalfa (vojtěška), která je zelenou potravinou a mimo to tak dodává do těla důležité minerály, vlákninu a chlorofyl. Nemáte rádi zelené potraviny? Pak se nabízí třeba ještě Maca a na popíjení ženšen pětilistý.
Kdy sáhnout po fytohormonech?
Kdy hormonální nerovnováhu začínáme řešit? Až když se projevují první příznaky menopauzy, menstruujeme nepravidelně, příliš silně a za pořádných bolestí, nebo když nemůžeme za boha otěhotnět. Většinou už by nás měla ale varovat příliš bolestivá menstruace, anovulační cyklus nebo zničující PMS.
Důležité také je, že fytohormony/fytoestrogeny, včetně Gynexu příznivě působí i na muže a mužskou plodnost, u žen nijak nesnižují účinek hormonální antikoncepce. Jen bohužel hormonální antikoncepce snižuje působení fytohormonů.
Těšit se hormonální souhře je bohužel v dnešní době skoro až privilegium. Toni Weschler v knize Taking Charge of Your Fertility zase vyjadřuje názor, že tělo je natolik moudré, že i náhlý či krátkodobý, ale intenzivní stres je pro něj pádným důvodem toho, proč raději nespustit ovulaci. A to se nám, bohužel, stává osudným...