Přejít na sekci článku:
Na bolavý žaludek i mastné vlasy
zdroj: shutterstock.com
Mátu peprnou lze ve formě bylinného čaje či naředěného éterického oleje používat na mnoho způsobů a proti množství zdravotních neduhů. Jediná potíž je v tom, že dlouhodobá konzumace mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu, takže si chce naplánovat vždy jen několika týdenní kúru a té se držet. Ale nemusíme zůstávat jenom u vnitřního užití, máta dokáže pomoci při kožních problémech i potížích třeba se svědivou pokožkou hlavy.
- Při zažívacích problémech. Slabý mátový čaj pomáhá při zvracení, nadýmání, křečích v oblasti žaludku. Mírní nechutenství a zlepšuje chuť k jídlu, posiluje trávení a mírní pocity těžkého plného žaludku.
- Pro zdravý žlučník. Máta zvyšuje a podporuje produkci žluči a tím pádem stimuluje trávení. Zvýšená produkce žluči pomáhá z těla snadněji vyloučit žlučové kaménky i jiné nečistoty ze žlučových cest.
- Při bolestech hlavy a migréně. Ulevuje od samotné bolesti a zároveň zklidňuje podrážděný žaludek, který se při dlouhodobém bolehlavu často ozývá. Při pravidelném popíjení dokáže eliminovat pravidelné bolesti hlavy.
- Osvěžuje dech jak při konzumaci, tak pokud mátový čaj používáte jako přírodní ústní vodu.
- Regeneruje pokožku. Obzvlášť tu ekzemetickou, problematickou či s akné. Máta příjemně chladí, mírní svědění a lehce znecitlivuje.
- Proti mastným vlasům. Rychle se mastící vlasy či pokožku trpící na lupy můžete oplachovat vychladlým mátovým odvarem nebo si rovnou pořídit šampon s obsahem výtažků z máty. Zchladí, zklidní a zmírní svědění pokožky hlavy. Máta navíc účinně eliminuje nadměrnou činnost mazových žláz.
- Při nachlazení. Protizánětlivé účinky máty oceníte při nachlazení horních cest dýchacích i ve chvílích, kdy na vás něco leze. Pro uvolnění postačí kloktat nebo inhalovat.