Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Příroda léčitelka: jak na alergie přirozenou cestou

Detail na pole zdroj: Unsplash

Prach, pyl, peří, roztoči… každý to zná. Podle studie Ipsos z roku 2019 alergii v menší či větší míře zaznamenalo 90 % Čechů. Nejčastějšími symptomy jsou alergická rýma, ucpaný nos a pálení očí. Ještě než sáhnete pro konvenčních antihistaminikách, které často doprovází vedlejší účinky, přečtěte si naše rady, jak se s alergií a jejími nepříjemnými příznaky vypořádat přírodní cestou.

Zmatený imunitní systém a vliv psychiky

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty kolem nás, které jsou pro většinu zdravých lidí neškodné. Látky, které jsou schopné takovou reakci vyvolat, se nazývají alergeny a můžete je najít venku (hmyz, rostliny nebo různé chemikálie), doma (zvířata, plísně, roztoči), v potravinách anebo v lécích. 

Alergie ale může mít i mnohem hlubší původ – a to ve vaší psychice. V tom případě tělo naznačuje, že je něco v nepořádku s vaším „vnitřním já”. Může se jednat o potlačované emoce, hněv, strach, nesouhlas a vině může být také stres. U dětí se často jedná o odraz špatného chování rodičů.

Poznejte nepřítele

Když alergik přijde do styku se svým alergenem, následnou reakci doprovází typické příznaky jako jsou rýma, kýchání, slzení, svědění nebo pálení očí. Dále otoky jazyka nebo zúžení dýchacích cest a zarudnutí pokožky. Abyste přesně zjistili původce vaší alergické reakce a mohli s ní tak účinně bojovat, je dobré začít se pozorovat a zapisovat si možné alergeny, na které jste v poslední době narazili. To byste pak měli probrat s odborníkem, který provede potřebné testování.

Příroda léčitelka

Příroda je všemocná a v boji proti alergiím nabízí velmi účinné zbraně. Bylinky mohou zmírnit projevy a jsou také skvělé jako prevence. I u přírodní léčby ale platí, že je lepší se poradit s odborníkem, který vám pomůže vybrat vhodné bylinky a doporučí postup užívání. Při špatně zvolené léčbě se alergie může zhoršit nebo se mohou objevit další obtíže. 

Kopřiva není jen plevel

Jedním z nejužitečnějších pomocníků je kopřiva dvoudomá. Je známá svými detoxikačními účinky, které jsou právě při alergii velmi důležité, protože díky nim odchází alergeny z těla. Pokud máte sennou rýmu, zkuste si připravit kopřivový čaj – polévkovou lžíci sušených kopřiv zalijte vroucí vodou, nechte louhovat patnáct minut a sceďte. Pijte 2-3 šálky denně po dobu maximálně šesti týdnů. Pak musíte kopřivu nejméně na dva týdny vysadit, aby se organismus zase srovnal. 

Seznamte se s ostropestřcem

Špatná funkce jater často stojí za vznikem alergií, proto je dobré se při výběru bylin zaměřit i na ně. Ostropestřec mariánský je velmi ceněnou bylinou pro svou schopnost regenerovat játra. Pokud vás trápí senná rýma, kopřivka nebo astmatické záchvaty, vyzkoušejte olej z ostropestřce, který můžete užívat buď samotný, nebo ho přidat do studených pokrmů. Jednu čajovou lžičku užívejte 2-3krát denně po dobu jednoho měsíce a stejně jako u kopřivy si poté dopřejte dvoutýdenní pauzu. 

Síla měsíčku

Měsíček lékařský patří mezi přírodní antibiotika a díky svým všestranným účinkům se používá na tělo i vnitřně. Pokud se u vás projevuje alergický ekzém, pomůže měsíčková mast, která pokožku zklidní a regeneruje. V Měsíčkové masti Delibutus najdete kromě měsíčku bambucké máslo a mandlový olej, které namáhanou pokožku skvěle hydratují. Při pylové alergii skvěle poslouží měsíčkový čaj, který působí nejen jako prevence, ale zmírňuje i její akutní příznaky. Jednu polévkovou lžíci sušených květů zalijte čtvrtlitrem horké vody a nechte vylouhovat po dobu deseti minut. Potom čaj sceďte a popíjejte vlažný podle potřeby. Měsíček je jedna z nejbezpečnějších bylin, protože nejsou známy žádné vedlejší účinky, nemusíte se tak bát užívat ho dlouhodobě. 

Alergie umí život pěkně znepříjemnit, ale díky bylinkám můžete včas zasáhnout a zmírnit akutní příznaky. Pamatujte ale, že i svět bylinného lékařství má svá pravidla, a dodržujte doporučené dávkování i zvolenou dobu užívání. 

 
Produkty pro alergiky
Bylinný inhalátor Hong Thai, extra silný 1 ks
Thai Herbal Hongthai / 153 Kč
Tradiční bylinný inhalátor plný osvěžujících ingrediencí vás příjemně osvěží. Obsahuje zázvor, borovici či eukalyptus, které působí pozitivně na dýchací ústrojí. Zázvor a máta také pomáhají posilovat imunitu.
Detail produktu