Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sexuální poruchy: Frigidita aneb když se vám do sexu nechce

Sexuální poruchy: Frigidita aneb když se vám do sexu nechce Když nechuť na sex přetrvává déle, může se jednat o frigiditu.
Jana Konečná
5,0 5
5

Sexuální poruchy: Frigidita aneb když se vám do sexu nechce zdroj: shutterstock.com

Občas se vám stane, že na sex chuť prostě nemáte? To je úplně normální. Dnešní uspěchaná doba nevyčerpá jen málokoho. Když však tento problém přetrvává dlouhodobě, může se už jednat o frigiditu. Tato sexuální porucha se projevuje zejména u žen, u mužů se vyskytuje jen velmi vzácně. Jde o odmítání sexu, ale také celkově o nízkou sexuální vzrušivost. Mezi tělesné projevy u žen patří nedostatečná lubrikace a neschopnost dosáhnout orgasmu. Ve vážnějších případech může frigiditu doprovázet také vaginismus – prudké a bolestivé stažení pochvy a pánevních svalů, které znemožní jakýkoliv pokus o sex.

Přejít na sekci článku:

Co sexuální chladnost způsobuje?

Co sexuální chladnost způsobuje? zdroj: shutterstock.com

Odmítání sexu může mít různorodé příčiny. Záleží také na tom, zda se jedná o nechuť k sexu celkově, nebo jeho selektivní odmítání, kdy se prostě nechceme milovat jen s jedním konkrétním partnerem. V případě selektivního odmítání jsou příčiny většinou jasné – na vině je neuspokojivý partnerský vztah. Pro ženu totiž nezačíná sexuální předehra v posteli, dokonce ani večeří, jak je někdy bývá zvykem, po celou dobu hodnotí, jak se k ní partner chová a to se pak může třeba i nechtěně a jen podvědomě promítnout na její libido.

Příčiny poklesu zájmu o sex můžeme hledat i v hormonální rovině. Velmi často se frigidita objevuje u žen v menopauze, vaječníky neprodukují dostatek estrogenu, hormonu zodpovědného mimo jiné za zvlhčování pochvy, a také se snižuje produkce testosteronu, který ovlivňuje i naši sexuální žádostivost. Také hormon prolaktin, který je u ženy produkován především v období kojení, může snižovat ženské libido. Vyvolává totiž zvýšenou únavu a následnou nechuť k sexu. Příroda si tak nejspíše pojistila, aby se žena chtěla v období kojení věnovat výhradně péči o dítě.

Za sexuálním ochlazením mohou být i různé psychické poruchy. Při těžkých depresivních stavech je člověk rád, že se vůbec vyhrabe ráno z postele, natož aby měl myšlenky na sex. Jedinci trpící na deprese si navíc připadají naprosto nepřitažliví, nemožní, neschopní a nechápou, jak je může jejich okolí vidět jinak.

Po další možné příčině je vhodné se podívat do minulosti a zapátrat v dětství. Rodinný přístup k sexualitě je dost zásadní. Pokud například dítě vyrůstá v přísně puritánské rodině, může být v dospělosti přesvědčené, že sex je něco špatného, a při jeho provozování může mít těžké výčitky svědomí. Mezi snad nejhorší příčiny frigidity patří traumata způsobená znásilněním, různé sexuální úrazy, nebo také poranění způsobená komplikovaným porodem.

Související produkt
Kombinovaná esence pohlavní touha 20 ml
Les Fleurs de Bach / 449 Kč
Esence Pohlavní touha/Libido je vhodná pro ty, kteří procházejí přechodným obdobím nudnosti v sexu a mají obavy až strach ze sexu nebo necítí jeho potřeby. Pomáhá navrátit erotickou touhu a chuť
Detail produktu