zdroj: unsplash.com
Konvenční kosmetický průmysl se řídí heslem: „Co není zakázáno, je dovoleno!“ Anebo ještě lépe - co není dostatečně otestováno a na co máme patent, to je dovoleno. Proto se čím dál více setkáváme s (v nejlepším případě) alergickými reakcemi na konvenční kosmetické výrobky. V horším případě si jejich používáním vykoledujete vážná onemocnění nebo třeba neplodnost. Se současným nastavením trhu, tedy prodat za každou cenu, se na nejedné barevné reklamě setkáte s uplacenou celebritou nebo nějakou autoritou, která výrobek mnohdy ani nepoužívá.
Přes všechny snahy o to, aby Evropská unie „zatnula tipec“ kosmetickým podvodníkům a hazardérům s lidským zdravím, je průmysl zaměřující se na krásu pořád jeden velký, ne zrovna dobře ovladatelný rybník. A ten je plný těch, kteří se snaží vydělat, ale je jim jedno, že to odnese zdraví jejich klientů. Není to tak dávno, co jedna z veleznámých amerických firem vyrábějící dětskou kosmetiku čelila několika žalobám ohledně vzniku rakoviny u jejích klientek. Firma všechny soudy prohrála a musí jim platit stamilionové odškodné.
Proč vlastně firmy používají chemikálie škodlivé lidskému zdraví bez ohledu na to, jestli zničí hormonální systém svých zákaznic anebo jim vyvolají na kůži nepěknou alergii? Odpověď je jednoduchá. Chemie je levná. A čím více dáte do výrobku chemie, tím více na něho můžete „napálit“ cenu. Pokud jste navíc již hodně známá firma a čerpáte z toho, že máte mnohaletou tradici a zákazníci vás berou jako zaručenou kvalitu, je to pro vás ještě lehčí. Takže můžete dejme tomu vyrobit krém, který má hodnotu maximálně dvě stě korun a následně ho prodat s pořádnou reklamou za dva tisíce i více.
Co jsou nejčastěji používané ingredience v konvenční kosmetice a jak fungují?
Nebezpečné šampony a sprchové gely
Podívejme se třeba na složení běžného šamponu proti lupům (případně nějakého sprchového gelu): Uhelný dehet, který je známý karcinogen, se používá do šamponů, které jsou určené pro vysušenou pokožku bojující s lupy, a také se z něho vyrábí barviva - například červená. Dále pak může tento šampon obsahovat potenciálně karcinogenní látky DEA či TEA, které se používají jako emulgátory. Tyto látky se mohou nahrazovat 1,4-dioxanem, který se sice může vyskytovat ve složení, ale výrobci ho neradi uvádí. Dávejte pozor na látky s příponou -eth, protože se jedná o etoxylované mastné alkoholy (alcohol ethoxylates) a jejich deriváty. Určitě v něm najdete sodium lauryl sulphate - pěnidlo a emulgátor, který dráždí pokožku a může být kontaminovaný dalšími látkami. Ten se často přidává i do zubních past. K tomu všemu přidejte ještě nějakou tu syntetickou parfemaci a barvivo, z ropy samozřejmě. Tyto látky jsou spojovány s ADHD, poruchami pozornosti a rakovinou.
V šamponu se může nacházet také formaldehyd, známá karcinogenní látka, která bývá uvolňovaná z chemikálií bronopol, DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea a quaternium-15. A určitě v něm budou naše staré známé parabeny, které se používají jako konzervační látky a jsou spojované s rakovinou a neplodností. PEGy neboli deriváty polyethylene glycolu, které fungují jako kondicionéry a čističe. Navíc jsou spojovány s rakovinou, znečištěním půdy a vod. Kromě jmenovaných může být součástí vašeho sprchového gelu nebo šamponu i parafenylendiamin (PPD), který na pokožce vytváří film zabraňující kůži uvolňovat z těla toxiny.
Krémy, dentální hygiena a gely na ruce plné jedů
Krém na obličej i tělo patří mezi základní výbavu ženy. Co může obsahovat? Tak třeba hydrochinon, který se používá pro zesvětlování pokožky. Je zakázaný ve Velké Británii a spojovaný s narušením endokrinního systému a rakovinou. Klidně v něm najdete i minerální oleje. Sice se více používají do dětské kosmetiky, ale ani zde nejsou výjimkou. Mají za úkol zvlhčovat pleť, ale ačkoli se tváří přírodně, pochází z petrochemického průmyslu. Oxybenzone je povětšinou součástí kosmetiky na opalování, hromadí se v tukových tkáních a je to alergen, hormonální disruptor, který poškozuje buňky a při používání těhotnými ženami má za následek nízkou porodní váhu dítěte. Silikony jsou další složkou krémů a tělových mlék, které zabraňují pokožce dýchat.
Antibakteriální gely a mýdla jsou kapitola sama pro sebe. Kromě PEGů, které v nich fungují jako zesilovač schopnosti látek pronikat od pokožky, jsou velmi často kontaminované známými karcinogeny 1,4-dioxanem a ethylenoxidem. Často v nich najdeme nechvalně známé látky SLS a SLES. SLES se původně používal jako průmyslový odmašťovač a ve vztahu k pokožce působí jako silně dráždivá látka. Také poškozuje ledviny a dýchací cesty.
Hojně používanou látkou v antibakteriálních gelech a mýdlech je triclosan, který podle výzkumů stojí za rakovinou a funguje jako hormonální disruptor, najdeme ho také v zubních pastách. Jako konzervační látky se používají parabeny, ty najdete snadno podle předpon propyl-, isopropyl-, butyl- a izobutyl-. Fungují jako hormonální disruptory. Přidávají se bohužel také do make-upů, šamponů a kondicionérů, gelů a pěn na holení. Problémem je, že každá z chemických látek, která se používá v běžné konvenční kosmetice, může být z výroby nějak kontaminovaná. Častými kontaminanty jsou těžké kovy jako nikl, olovo nebo kobalt.
Když vůně nejsou vůně
Respektive jsou to ropné produkty. V konvenčních vůních prakticky nenarazíte na nic přírodního. Všechno to jsou jenom smíchané chemické komponenty, které u přírody ani neležely. Parfém, za který dáte nekřesťanské peníze a jehož výrobní hodnotu byste ani nechtěli znát, je plný parád, jako jsou ftaláty a umělá barviva. Co na tom, že je v hezké lahvičce? Celkově pojem „parfum“ ve složení běžné kosmetiky je jedna z vůbec nejdráždivějších látek, která je uváděná mezi nejčastějšími alergeny. Také je spojována s astmatem, závratěmi, bolestmi hlavy, alergiemi, vznikem rakoviny prsu a reprodukčních vrozených vad. Ftaláty se mimo kosmetický průmysl používají i jako změkčovadla plastů.
Toxický make-up
Hledali byste v produktech, kterými se denně zkrášlujete, toluen? Tento známý endokrinní disruptor z petrochemické dílny je nedílnou součástí konvenčních laků na nehty a vlasy. Nebývá na výrobku uváděn a často se skryje pod složku „parfum“. Případně jej najdete pod jmény benzen, ethylbenzen, methylbenzen. Je to silné chemické rozpouštědlo, používané hlavně v malířském a natěračském průmyslu. Výpary z něho jsou spojovány s poškozením plodu, a proto by s ním neměly přijít do styku těhotné ženy. Do stejné kategorie patří formaldehyd. Další toxickou složkou laků na nehty je dibutyl ftalát, rakovinotvorné činidlo. Další ftaláty hledejte ve složení pod názvy dibutyl phthalate (DBP), dimethyl phthalate (DMP), diethyl phthalate (DEP).
Do make-upu se přidávají i ropná barviva. Najdeme v nich často stopy olova a rtuti, známých karcinogenů a alergenů. Ve rtěnkách se mohou vyskytovat látky butylated hydroxyanisole (BHA) a butylated hydroxytoluene (BHT), jsou to stabilizátory a vonné složky, které působí zároveň jako konzervanty, dráždí pokožku a narušují činnost endokrinního systému. Pokud chcete kupovat novou dekorativní kosmetiku, zaměřte se na to, jestli neobsahuje diethanolamin (DEA), který je regulátorem pH, dráždí pokožku a vykazuje toxicitu. Propylenglykol je organický alkohol běžně používaný jako tonikum. Je klasifikován jako dráždivý pro kůži a poškozující kožní film. Je spojován se vznikem dermatitidy. Pokud chcete mít 100% jistotu, že si na tělo nebo tvář nenanášíte ani jeden z těchto děsů, je na čase si zkontrolovat složení vaší kosmetiky.