Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní deodrant či antiperspirant? Hlavně bez hliníku!

Přírodní deodrant či antiperspirant? Hlavně bez hliníku! Přírodní antiperspirant sice neexistuje, pořídit si ale můžete deodorant s obsahem kamence, sody či éterických olejů, které před pachem potu také účinně ochrání a navíc jsou šetrné k pokožce i tělu.
Lucie van Koten
2,5 5
11

Přírodní deodrant či antiperspirant? Hlavně bez hliníku! zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Jedna z věcí, které vám přírodní kosmetika nedokáže splnit? Přírodní antiperspirant. Věcičku, která by zabraňovala pocení jednoduše v žádném sortimentu čistě přírodní cerfitikované kosmetiky nenajdete. Ale! Existuje několik věcí, které jsou extra účinné v boji proti nežádoucímu potu. A to bez solí hliníku.

Deodorant vs. Antiperspirant

Antiperspiranty zabraňují pocení, udržují nás celý den v suchu. To je nemalé lákadlo po celý rok, o žárech posledních týdnů ani nemluvě. Deodorant zase zabraňuje rozkladu bakterií z potu, tedy nehezkému odéru známému především z českých tramvají. Potu však nijak nebrání. Nabídka je to možná o něco méně lákavější, vězte ale, že „blokovat“ pot se taky nemusí vůbec vyplatit.

Všichni si přejeme být zdraví. Snad i zdravě jíme, sportujeme a i léky užíváme s rozumem. Zdravý životní stav se však skládá i z těch drobností, které si možná ani neuvědomujeme. Jeden z těch malých střípků, který dokáže v těle po létech každodenního používání napáchat velkou neplechu, je samozřejmě kosmetika. Takové množství jedů, co si do kůže díky konvenční kosmetice každý den pouštíme... O něco horší scénář je, když se snažíme ovlivňovat něco, co je tělu přirozené a nápomocné – pocení.

Co se v těle hromadí léta, stejně jednou vyplave napovrch

Není pot jako pot. Člověk má dva druhy potních žláz – enkrinní žlázy, které jsou po celém těle a regaují jak na hormonální změny, tak i nervový systém či teploty. My povětšinou však řešíme apokrinní žlázy v podpaží, jež vylučují sekret, který při reakci s bakteriemi vytváří onen typický zápach.

Pot může mít mnoho příčin a mnoho funkcí. Jednou z nich je to, že slouží k vylučování toxinů z těla. S každodenním používáním antiperspirantů, které přirozenému pocení zabraňují, si tak zaděláváme na průser. Mezitím si však, zcela netuše, budeme stěžovat na plno malých a nejčastěji kožních problémů, kterých se nějak nemůžeme zbavit…

Přírodní deodrant či antiperspirant? Hlavně bez hliníku!

Jaký deodorant zvolit?

Antiperspiranty tak v přírodní kosmetice nenajdeme. Jednak proto, že většina firem nesouhlasí s myšlenkou regulovat něco tak důležitého jako je pot, jednak samozřejmě proto, že certifikovaná kosmetika nesmí používat chemické složky, které by pocení zamezily.

Přesto je plno přírodních složek, které i v horkém létě více než pomůžou. S bakteriemi, které způsobují nevábný zápach si totiž příroda hravě poradí. A to bez vedlejších účinků! Jaké tedy jsou naše nejprodávanější deodoranty?

1Čisté krystaly – o krystalech, neboli kamenci se nyní hodně mluví. Narozdíl od hliníku z konvenčních deodorantů jsou jeho modekuly příliš veliké, zůstávají tedy na povrchu pokožky. A kromě toho, že dokáže krásně stáhnout rány (například ranky po holení), pokryje podpaží tenkou vrstvičkou soli, která jej jak zlehka vysušuje, tak i výborně dezinfikuje, čímž zabraňuje zápachu. Krystal se vždy navlhčí vodou a aplikuje se na suchou pokožku. Nijak nevoní, ale výkonem jej překoná málokterý deodorant. Jedno velké balení navíc máte nejméně na rok.

2Krystalové roll-ony – krystaly vedou! Většina zákazníků se shoduje, že fungují nejlépe. Kdo ale nemá rád tuhé kamence, může si pořídit i tekutou verzi krystalu – roll-ony či spreje. Roll-ony jsou o něco více populárnější, nabízejí totiž i voňavé verze. Značka Coslys má svěží limetu s citronovou trávu i jemnou vůni květin, Alva nabídne sladké vůně, Kiss My Face vůně neotřelé (doporučujeme okurku) a dánský Urtekram zase vůně čistých éterických olejů – například růže, eukalyptus či citron.

3Trojici proti-páchnoucích pomocníků nám uzavírá česká značka RaE se svými rozkošnými krémovými mini deodoranty do každé kabelky. Firma tentokrát vsadila na jedlou sodu, kokosový olej a směsi antibakteriálních a voňavých éteráčků.

Tip → S přebytečnou vlhkostí v podpaží si výborně poradí tělové pudry. Nanáší se ideálně po ranní sprše a skvěle poslouží i jako deodorant chodidel.

Možností a vůní je spousta. Existují spreje, deodoranty tuhé, kuličky i malá cestovní balení. Povětšinou platí, že deodoranty nejsou převoněné a nebijí se s vaším parfémem. Tělo může bezproblémů fungovat a my si zase můžeme být jisti tím, že si nic špatného do lymfatického systému nepouštíme…

Související produkt
Deo krystal 24 hodin 60 g
Purity Vision / 135 Kč
Čistě přírodní deodorant na bázi kamence potlačuje nepříjemný tělesný zápach bez ucpávání potních žláz. Vhodný i pro citlivou pokožku se sklonem k alergiím.
Detail produktu