Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na hnojiva doma?

zdroj: Shutterstock

Určitě se mezi námi najde spousta lidí, kteří mají doma nějaké kvetoucí kamarády. Můžete být vášnivý kytkomil nebo jen někdo, kdo má doma pár kytiček na okrasu, to je ve výsledku jedno. Ať tak či tak, možná by Vás mohlo zajímat, jak dát Vašim rostlinkám tu potřebnou výživu, která bude šetrná jak k nim, tak k životnímu prostředí. A právě proto si dnes ukážeme, jak na hnojiva jednoduše doma!

Pár slov úvodem

Dnes bychom Vám rádi představili firmu BCG (Bio Cycle Grow), která přišla se skvělým hnojivem, které obsahuje originální směs vitamínů, sloužící k doplnění chybějících živin v půdě. Především dbá na udržitelnost a životní prostředí, což se odráží právě v jejich produktech. V tomto ohledu se zaměřuje na Karbonizaci a na takzvaný Upcycling, princip, který je možné znát i z různých jiných odvětví (třeba módy), ale v kontextu hnojiv to znamená, že planetě nebudeme zbytečně přitěžovat i za současného stavu průmyslové výroby. Pyšnit se mohou i přízní akademické obce a ÚKZÚZ (ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského). A vzhledem k tomu, že hnojiva značky BCG už najdete i v našich BiOOO prodejnách, pojďme se společně podívat na to, jak se jejich hnojiva vyrábí, jak přesně pomáhají životnímu prostředí a z jakých druhů můžete vybírat!

Jak se vlastně hnojiva vyrábí

Firma BCG vyrábí hnojiva dvěma způsoby, které si zde stručně představíme. Co je ale podstatné je, že oba způsoby jsou ekologické a v potaz je brána především příroda. První z technologií je Pyrolýza – Karbonizace. V rámci té je možné přeměnit odpadní kaly obsahující těžké kovy, farmaka, mikroplasty, výkaly, aj. v hospodářsky prospěšnou hmotu, která je od všech těchto škodlivých látek na konci procesu očištěna. A jako bonus - veškeré technologické principy jsou zcela bezemisní!

Druhým způsobem výroby hnojiva je již zmiňovaný Upcycling. V reálu to znamená, že odpadní materiály, které by se už více nepoužily, naopak by končily ve spalovnách a produkovaly nechtěný CO2, tak přesně tyto materiály se přemění na nové, hodnotné materiály a hotové produkty. Díky moderním technologiím je totiž možné naši planetu postupně čistit a zbavovat ji hromadícího se odpadu, který můžeme přeměnit na něco prospěšného a užitečného. Nemusí se tak používat úplně nové materiály, chráníme tak naše klima, a proto je metoda upcyclingu velice perspektivní a slibná.

Z jakých hnojiv můžete vybírat

Carbo Plants

Jako první variantu nabízí BCG praktické 300 ml balení "Carbo Plants", které obsahuje velké množství fosforu a jiných prospěšných látek. Naopak neobsahuje žádné toxické ani balastní látky a výrobní styl je v souladu s upcyklací. V praxi je jeho použití snadné - postačí 10ml na 5l květník, přičemž se samozřejmě musí promíchat se zeminou. Tento druh hnojiva je vhodný pro všechny druhy pokojových rostlin, KROMĚ těch kyselomilných. No, a kromě dobrého pocitu z ekologického hnojení Vám tato hnojiva zajistí především saturaci potřebnými živinami, odolnost a rychlejší růst Vašich rostlin!

Carbo Prime

Druhý typ hnojiva je univerzálním půdním vitamínem pro Vaši zahradu, pole i zelenou střechu. Prodává se v 15-ti litrovém balení, obsahuje hodně fosforu, unikátní půdní vitamín Karbochar a ani zde nenajdete žádné toxické látky. Použití je také snadné - 15 litrů vyjde na nějakých 150 m2 a aplikuje se cca 20-30 cm do půdy. Z výsledků budete zaručeně nadšení, protože půda se stává prokazatelně úrodnější, rostliny na ní pěstované jsou vitálnější, a to vše jednoduše a ekologicky. Toto hnojivo je vhodné pro všechny druhy rostlin, včetně bylinek a plodin určených k přímé konzumaci.