Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jedlá soda - nenápadný superhrdina

Jedlá soda - nenápadný superhrdina Jedlou sodu použijete v koupelně i při úklidu domácnosti.
Viktorie Kalinová
5,0 5
5

Jedlá soda - nenápadný superhrdina zdroj: shutterstock.com

Všichni ji máme čas od času doma a většinou si jen tak leží ve špajzu, dokud ji někdo nevyhodí. Jedlá soda. Což je ale velká škoda, protože v jedlé sodě se skrývá potenciál, který bychom možná nečekali. Ne, nebudu vám tvrdit, že vyléčí rakovinu, i když člověk nikdy neví, že ano… Nicméně je spousta daleko pragmatičtějších způsobů, jak jedlou sodu využít.

Jedlá soda v kosmetice

Ačkoliv to tak nevypadá, tak jedlá soda umí být zajímavou kosmetickou ingrediencí. Jen je potřeba dávat pozor na frekvenci, s jakou ji používáme, protože každý je jiný a to, co je pro jednoho člověka zázrakem může druhému způsobit paseku. Jakým způsobem lze tedy jedlou sodu využít?

  • Místo šamponu. Asi nejrozšířenější no-poo metoda je použití jedlé sody a kyselého oplachu. Na rozdíl od jiných no-poo metod je celkem uživatelsky příjemná, jednoduchá na užití a neplýtváte potravinami (což je docela případná námitka při používání mouky, vajec, medu atd…). Nicméně je třeba sledovat stav vlasové pokožky, jestli ji soda nadměrně nevysušuje, což bychom ale měli každopádně, ať používáme no-poo nebo normální šampon, protože stav pokožky je naprosto klíčový předpoklad pro zdravé vlasy.
  • Do zubních past. Nejznámější a nejsnazší verze 100% přírodní a zdravé zubní pasty je směs kokosového oleje a jedlé sody. Pokud máte pocit, že vám směs zuby nemůže dobře vyčistit, přidejte pár kapek eukalyptového nebo mátového esenciálního oleje, ať máte v ústech tu správnou chuť :-) Ale nemusíte mít strach, tato pasta vám udělá daleko lepší službu než všechny mikrogranule a super bělící vychytávky dohromady.
  • Do pleťového peelingu. Tady je potřeba opatrnost, ale občasný peeling sodou vaši pleť vyčistí, povzbudí a projasní. Ale opravdu to nepřehánějte a to ani v případě, že se vám bude výsledek líbit - jednou za 14 dní bohatě stačí.
  • Do domácího deodorantu. Krémový deodorant z jedlé sody, kokosového oleje a éteráčků si dokáže umíchat každý a můžete si ho udělat přesně na míru s vůní, která vám bude nejpříjemnější.

Jedlá soda v domácnosti

Ale nemůžeme sedět strašně krásné uprostřed špinavého bytu, že ano. Takže napřed se půjdeme někam bavit, protože by zas byla škoda všechnu tu krásu, co jsme díky sodě spáchaly, jen tak promrhat při úklidu. Ale pak se na to vrhneme...se zbytkem sody, co nám zbyl po krášlících procedůrách.

Co s ním?

  • Vyčistit koupelnu. V koupelně je fakt málo věcí, se kterými vám soda nepomůže. Ale nejlépe bude vypadat umyvadlo a kohoutky, ty se totiž budou blýskat tak, že je budete chtít používat místo zrcadla.
  • Propláchnout odpad. Však víte - to, kam nikdo nechce sahat. Dobrá zpráva je, že už nemusíte. Nasypte do něj jedlou sodu a zalijte vařící vodou. Jen pozor na takové ty vytuněné odpady ve sprše s různými umělohmotnými udělátky. Těm se vařící voda zrovna moc nelíbí, ty asi budete muset oddělat…
  • Vydrhnout spáry mezi kachličkami. Dobře, možná jsou lidé, kterým to nevadí, ale pokud jsou spáry světlé, tak je to také to, co se nejrychleji zašpiní a nejhůře čistí. Ovšem směs jedlé sody a kyseliny citronové dovede skoro zázraky. Nasypte na houbičku a prostě to vydrhněte.
  • Připálené hrnce. Tak stane se, že, kdo to má furt hlídat. Naštěstí si soda poradí i s tímto. Stačí nasypat do hrnce, přidat vodu a prostě nechat vařit. Ale nevyvařte ji ;-)