Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svatební speciál I: Řekla ANO! Ale co teď?

zdroj: pexels

Právě jste se zasnoubili a nevíte, čím začít? S výběrem šatů a prstýnků ještě chvíli počkejte. Celé plánování svatby je psychicky, časově i finančně náročné. Je třeba přemýšlet o mnoha detailech, přesto je potřeba začít ze široka. Svatba si vyžaduje pečlivou přípravu a dobrý plán, aby se všechny tyto detaily dostaly dohromady v perfektním sladění. V tomto článku se podíváme na některé základní kroky a tipy, které vám mohou pomoci s plánováním vaší svatby a aby byla pro vás i hosty nezapomenutelná.

Rozpočet

Než začnete s plánováním svatby, je důležité si stanovit rozpočet. Rozpočet vám pomůže určit, kolik financí máte k dispozici a na co se můžete zaměřit během plánování. Při stanovování rozpočtu nepodceňte finanční náročnost cateringu. Cena jídla od cateringových služeb se v průběru pohybuje 600-1000 Kč / osobu. 100 hostů tak může stát klidně 100 000 Kč. Cena caterignu se ale velmi liší, proto si zjistěte cenovou nabídku cetaringu ve vašem okolí.

Jak ušetřit na jídle?
Hostina se dá upravit tak, aby byla pro novomanžele finančně snesitelnější. Pokud plánujete dopolední obřad, čeká vás oběd s hosty, dort a potom večerní/odpolední raut. Když ale obřad posunete na odpoledne, hosté přijedou až po obědě, který si zajistí sami. Po obřadě vás bude čekat společný raut, který se může protáhnout i do pozdějších hodin. Odpolední obřad vám tedy odečte náklady za oběd pro všechny hosty a ještě tím zvyšujete pravděpodobnost, že vám hosté vydrží slavit dlouho do noci, protože nebudou unavení.

Seznam hostů

Jedním z důležitých kroků při plánování svatby je výběr hostů. Určení počtu hostů vám pomůže s výběrem místa, jídla, nápojů a dalších detailů. V prvním kroku je dobré si stanovit rozmezí, do kterého se chcete vejít (například 60-80 hostů). Tento počet můžete určit podle rozpočtu, který jste si na svatbu zvolili. Když budeme mít limity, sestavte si seznam hostů, kteří by měli být součástí vaší svatby. Rozdělte je do skupin, jako jsou rodinní příslušníci, blízcí přátelé, vzdálení příbuzní, kolegové z práce a případně další. Tímto způsobem si budete moci lépe rozvrhnout počet hostů a výběr hostů se stane mnohem snažším. Určete si, kteří hosté jsou pro vás nejdůležitější. Mezi tyto hosty mohou patřit nejbližší rodinní příslušníci, nejlepší přátelé nebo lidé, kteří vám budou se svatbou pomáhat nebo už pomohli.
Je důležité myslet na to, že rodiče by mohli chtít pozvat své vlastní hosty. Pokud je to pro vás přijatelné, zvažte jejich návrhy a snažte se najít řešení, které uspokojí obě strany. Jako všude jinde i na svatbě se zásadní komunikace a vše jasně domluvit.

Matrika

Vaše první kroky by měly směřovat na matriku. Na matrice domluvíte datum svatby a oddávajícího. Také vám řeknou veškeré další kroky, které je potřeba ke svatbě podniknout z pohledu úřednických záležitostí. Matriku nepodceňte. Mohlo by se stát, že zaplatíte pronájem místa, a poté zjistíte, že vás v ten den nebude mít kdo oddat. Samozřejmě je ideální řešit tyto dvě věci současně, abyste našli ideální datum, kdy budou oddávající i lokace dostupné.

Téma svatby

Téma a styl svatby vám pomůže v plánování dekorací, výběru šatů i s designem tiskovin. K tématu je ale dobré mít už domluvené místo, kde se svatba bude konat. Ne každý styl se totiž dá napasovat na jakékoli prostory. V honosném zámku těžko připravíte minimalistickou výzdobu.
Pokud si nejste jistí, co by se vám líbilo, vaším skvělým pomocníkem bude Pinterest. Vytvořte si nástěnku s obrázky výzdoby, která se vám líbí. Podle výsledného souboru poznáte, k čemu nejvíce tíhnete. Můžete s tím spojit i primární barvu svatby, nebo třeba několik ladících barev, které vytvoří paletu vaší svatby. 
 

Mezi nejpopulárnější styly posledních let patří:

Rustikální styl
Tento styl svateb se obvykle vyznačuje přírodními prvky, jako jsou dřevo, květiny a kameny, které se používají k vytvoření rustikálního vzhledu a atmosféry.

Boho styl
Snad nejčastější styl poslední sezóny. Zaměřuje se na volnost a neformálnost, vyznačuje se květinovými vzory, barevnými textiliemi a dekorativními kusy, jako jsou rohože a polštáře.

Klasická elegance
V klasice najdeme elegantní a sofistikované prvky, jako jsou křišťálové lustry, elegantní stoly a stoličky a bílé květiny, skleněné vázičky a zlaté prvky.

Vintage styl
Vintage jsou retro prvky a stylizace do doby minulé, například 20. a 30. léta, a vyznačuje se použitím starých artefaktů a věcí s historickou hodnotou. Často jsou to skříňky a stolky, které jsou třeba v chill zóně na svatbě hezkou i praktickou ozdobou.

Plážový styl
Ten je ideální pro svatby na pláži a vyznačuje se světlými a vzdušnými tóny, jako jsou modrá, bílá a tyrkysová, a používáním dekorativních prvků, jako jsou mušle a korále.

Méně je více
Minimalismus a jednoduchost jsou v poslední době čím dál tím více oblíbené, kde méně je více a to co zůstane je čisté, elegantní a efektní. Například celý bílý stůl, který prosvítí jeden barevný běhoun.

Svatební koordinátorka

Služba svatební koordinátorky je rok od roku využívanější a populárnější. V Americe už prakticky není svatby bez koordinace. Koordinátorka vám zajistí to, že budeme v den své svatby kompletně bez starostí. Kromě psychické podpory před i během svatby za vás převezme hlavně všechny organizační záležitosti. Přijíždějící hosté a dodavatelé tak nebudou kontaktovat vás během příprav na obřad, ale vše vyřeší s koordinátorkou. Vy i vaši nejbližší si tak můžete jen užívat svůj velký den.
Kromě koordinace svatební agentury nabízí také pomoc s přípravami svatby, sehnáním dodavatelů a i dekoracemi. Vše je přitom pouze podle vašich představ a přání.

Výběr dodavatelů

Když už víte, jak bude vaše svatba vypadat, začněte shánět dodavatele. Především u fotografů a cateringu platí, že čím dříve, tím lépe. Mívají totiž často vybookované termíny i na více než rok dopředu. Výběr dodavatelů ovlivní určitě váš rozpočet, ale také styl stavby. Jsou fotografové, kteří se zaměřují jen na jeden styl. Jsou cateringy, které jsou zaměřené na masové pokrmy a grill, jiné na street food, další na zeleninové alternativy. S výběrem ostatních dodavatelů vám může pomoct svatební agentura. Pokud se rozhodnete využít pomoci od svatební agentury, získáte kromě pomoci s koordinací a dekoracemi taky cenné rady, zkušenosti a především kontakty na jimi prověřené a osvědčené dodavatele.