Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Depilace a epilace - kterou metodu si vybrat?

Depilace a epilace - kterou metodu si vybrat? Rozdíl mezi depilací a epilací je ten, že depilace odstraňuje chloupky jen na povrchu pokožky, zatímco při epilaci dochází k vytržení chloupků i s kořínkem.
Jana Konečná
5,0 5
2

Depilace a epilace - kterou metodu si vybrat? zdroj: shutterstock.com

V létě všichni ukazujeme nohy, ať chceme nebo nechceme – šílené vedro nás k tomu donutí. A nejen nohy. V plavkách dojde na třísla i podpaží. S tím souvisí i to, že aktuální a stále převažující trend velí mít hladkou pokožku vždy a všude! Pokud tedy nejdete proti proudu a na odstraňování chloupků zvysoka nekašlete, bude se vám hodit tento malý průvodce způsoby, jak nežádoucí ochlupení odstranit, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých metod a jak si pro sebe vybrat tu správnou metodu přímo na míru. Rozdíl mezi depilací a epilací je ten, že depilace odstraňuje chloupky jen na povrchu pokožky, zatímco při epilaci dochází k vytržení chloupků i s kořínkem.

Depilace

Mezi depilační metody patří různé seřezávání, stříhání, holení chloupků nebo narušování jejich struktury. K tomu můžeme použít holicí strojky, klasické žiletky, ale existují i speciální depilační pěny, které po relativně krátkém působení naruší strukturu chloupku a ten pak sám odpadne. Asi vám je hned jasné, že takovéto depilační pěny nejsou na přírodní bázi. Naopak, je to samá chemie a kromě pokožky bez chloupků si můžete vysloužit i silné podráždění, v horším případě i ekzém.

Přírodní depilační pěny na klasické holení a bez chemie však už v pohodě seženete. Mnohem častěji se ale v přírodní kosmetice používají oleje na holení, které nejen usnadňují klouzání břitu žiletky po pokožce, ale zároveň v jednom kroku o pokožku pečují, vyživují ji a zabraňují podráždění. Po oholení je pak pokožka zároveň i pořádně promaštěná a nemusíte ji znovu mazat přípravkem po holení. Tyto oleje na holení se díky šetrnému složení hodí jak pro vousy v pánském obličeji, tak pro jemnou dámskou pokožku na všech místech, i na těch intimních.

Pokud vaše pokožka přece jen nějakou závěrečnou péči po holení potřebuje, asi úplně nejlepší jsou přípravky s obsahem Aloe vera. To má totiž skvělou hydratační schopnost, pokožku dokonale zklidňuje, ochlazuje a zároveň lehce dezinfikuje. Působí i protizánětlivě a snižuje tak na inkriminovaných místech tvorbu zanícených pupínků. Skvěle na zklidnění, dezinfekci pokožky i proti zarůstání chloupků funguje balzám Artrin Balm od firmy Energy.

Výhodou klasického holení je hlavně dostupnost depilačních přípravků, jejich poměrně nízká cena, rychlost odstranění chloupků a nízký stupeň podráždění pokožky. Nevýhodou je, že po této technice chloupky velice rychle narostou znovu, a pokud to se žiletkou neumíte, můžete se škaredě pořezat.

Tip: Pokud jste někde na cestách a zapomněli jste si pěnu, olej nebo prostě jakýkoliv přípravek na holení, použijte klasický kondicionér, který pomůže žiletce po pokožce hladce klouzat a zabrání tak nechtěnému říznutí.

Epilace

Epilační technika, tedy vytrhávání chloupků i s kořínky, má opravdu dlouhodobou tradici. Už ve starověkém Egyptě bylo trendy dokonale hladké tělo, čehož se dosahovalo vytrháváním jednoho chloupku po druhém pomocí ovázání nití a následného vyškubnutí. Tato technika byla však tak pracná a časově náročná, že se později přešlo na epilaci pomocí cukrové pasty. Na epilaci byli přeborníci i Indiáni, kteří si hned od puberty první rašící vousy důsledně vytrhávali. K tomu jim nahrávalo i to, že jim díky jejich genofondu rostlo vousů opravdu pomálu – s vytrháváním klasického mužského plnovousu by měli mnohem větší problém.

V současnosti se jako nejčastější epilační technika používá epilace horkým či studeným voskem. V oblibě jsou také epilátory s rotující pinzetovou hlavicí. A nesmíme zapomenout ani na upravování obočí pomocí pinzety. Pokud však chcete odstranit chloupky trvale, můžete vyzkoušet epilaci pomocí laseru v některém z kosmetických center. Tato metoda se však musí vícekrát opakovat a ani poté není úplně trvalá, jak se uvádí. Po pár letech se však údajně míšek obnoví, chloupky si rostou vesele dál a můžete si epilaci laserem platit nanovo.

Depilace a epilace - kterou metodu si vybrat?

Aktuálně jsou velkým trendem cukrové epilační pasty. Jejich velkou výhodou je jejich malá spotřeba. Pastu totiž můžete používat znovu a znovu, dokud se na ní ještě zachytávají chloupky. Cukrová pasta vás tak v množství o velikosti vlašského ořechu může zbavit chloupků třeba i na obou nohách (podle hustoty růstu chloupků). Další výhodou je, že pasta se na rozdíl od klasického vosku strhává po směru růstu chloupků. Nedochází tak k jejich zarůstání ani k tvorbě zarudlých pupínků. Cukrovou pastu můžete nanést přímo na pokožku (jde velmi dobře sama strhnout) nebo ji použít spolu s kouskem plátna či voskového papíru.

Výhodou epilačních metod je, že vám hladká pokožka bez chloupků vydrží 2 až 4 týdny (v případě laseru i několik let), podle toho, jak rychle vám chloupky normálně dorůstají. Proto je tato metoda velice vhodná třeba před odjezdem na dovolenou. Nevýhodou je větší časová náročnost, relativní bolestivost a také chloupky konkrétně po epilaci voskem velice rády zarůstají, což tuto metodu hodně znepříjemňuje.