Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na podzimní deprese

Jak na podzimní deprese Hranice mezi špatnou náladou a depresí může být jen velmi tenká.
Renata Ježková
5,0 5
4

Deprese zdroj: shutterstock.com

Deprese je něco, o čem každý minimálně slyšel, ale mnoho lidí vlastně neví, co to přesně znamená. Kdy končí špatná nálada a začíná deprese? A jak se v případě, že ji u sebe nebo někoho dalšího rozpoznám, chovat? Jak mohu pomoci sám sobě a jde to vůbec? Na žádnou z těchto otázek neexistuje jednoznačná odpověď. Deprese sice není vidět, nemůžeme ji nijak změřit, přesto může být smrtelná. V lepším případě pak velmi nepříjemně snižuje kvalitu života a ruku v ruce s ní jdou problémy fyzického rázu.

Hranice, která dělí depresi od špatné nálady je sice tenká, ale ne úplně nezřetelná. V momentě, kdy opadne náš zájem o vnější život, kdy se staneme pouze souborem reakcí na přicházející podněty, aniž bychom sami cokoliv iniciovali, chtěli nebo o něco usilovali, kdy máme problém nalézt aktivitu nebo situaci, která nás těší, kdy začínáme hledat úlevu a útěchu v náhražkových aktivitách, které nám ve skutečnosti žádné potěšení nepřinesou a které mohou být i prokazatelně zdraví škodlivé (např.alkohol), díváme se nejspíš do očí skutečné depresi. Pokud navíc začneme vykazovat i sebevražedné tendence a to i ty sublimované (nezájem o jídlo, osobní hygienu, rezignace na jakoukoliv péči o sebe), už jsme daleko za hranicí a pomoc terapeuta bude nejspíš nevyhnutelná.

Přejít na sekci článku:

Příznaky deprese

Příznaky deprese zdroj: shutterstock.com

Přestože příznaky začínající deprese jsou vysoce individuální, tak alespoň trochu zobecnit se dají. Takže kdy si máte začít dávat pozor?

1 Otupělost. Většinu času jedete tzv.na autopilota. Naučené reakce převažují nad kreativní činností nebo aktivním zapojením.

2 Emoční chlad. Máte pocit, že máte málo emocí nebo snad žádné. Když už, tak převažují ty negativní - strach, úzkost, frustrace, beznaděj… Ale ani ty nebývají kdovíjak silné.

3 Špatná adaptabilita. Nesnesete změny, cokoliv, co nějak vybočí ze zajetých kolejí, vás znervozňuje, představa, že například změníte práci nebo se přestěhujete, je zdrojem velkého stresu.

4 Nezájem o sebe. Vynechávání jídel, nezájem o péči o svoje tělo a zdraví. Pocit, že nemám nárok pro sebe něco požadovat, ať už na fyzické bázi (kvalitní a výživné jídlo pravidelně každý den) nebo psychické (činnosti, které mě těší, respekt ostatních).

5 Nekontrolovatelné myšlenky. Neovládám své myšlenky, zato ony ovládají mě. Nedokážu vypnout proud myšlenek ve své hlavě, často kvůli tomu nemohu spát nebo se na něco soustředit.

6 Nedůvěra. Cokoliv se může pokazit, tak se pokazí. Člověk nemůže být nikdy dost opatrný. Je potřeba si dávat pozor, lidé jsou různí a většina to s námi nemyslí nijak dobře. Mohu se spolehnout pouze na sebe nebo na prověřené jedince.

Související produkt
Nervamin 23 ml
Diochi / 831 Kč
Kapky Nervamin působí díky nardové silici příznivě na nervový systém. Přidaná meduňka podporuje duševní zdraví, pozitivní náladu a relaxaci.
Detail produktu