zdroj: shutterstock.com
Jak je možné, že takzvanou nemocí králů trpí dnes zhruba 1 % české populace? Dříve toto zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů sužovalo především šlechtu a celkově vyšší nobilitu. Ti totiž měli dostatek finančních prostředků, aby si, na rozdíl od chudé „ spodiny“, dopřávali nadbytek masa a prolévali si hrdlem alkohol po litrech. Obě tyto pochutiny mají společný vysoký obsah purinů, které člověk, jehož trápí dna, odbourává velmi rychle. Při odbourávání purinů vzniká jako vedlejší produkt kyselina močová, kterou v tak velkém množství nestíhá tělo vylučovat, a tak se hromadí v tkáních. Po čase se začne krystalizovat a usazovat se v kloubech. Zkrystalizované jehličky se pak bolestivě zabodávají do kloubu a mohou způsobit i zánět.
V dnešní době většina lidí konzumuje maso v nadbytečné míře, což pak často vede ke vzniku tohoto bolestivého kloubního onemocnění. Nejčastěji se dna projeví bolestivým palcem u nohy. Později se může rozšířit i do dalších kloubů. Zánět se projevuje zčervenáním a až trojnásobným zvětšením kloubu. Dna se může podepsat i na zhoršení stavu ledvin – způsobuje například tvorbu ledvinových kamenů a zvyšuje dispozice ke vzniku zánětů.
Přejít na sekci článku:
Co dnu způsobuje?
zdroj: shutterstock.com
- Nezdravé stravování – především již zmíněná nadbytečná konzumace masa, alkoholu a celkově tučného jídla a sladkostí. Na puriny jsou také bohaté luštěniny a také nadměrné dosolování pokrmů vede ke zvyšování hladiny kyseliny močové.
- Dědičnost – u některých lidí je toto onemocnění dané geneticky. Narodí se totiž s narušeným genem, který je zodpovědný za produkci enzymu, jenž pomáhá odplavovat kyselinu močovou z organismu.
- Nedostatečná funkce ledvin - oslabené ledviny nezvládnou přefiltrovat a vyloučit z organismu veškeré odpadní látky (mezi něž patří i kyselina močová) a ty se následně usazují ve tkáních.
- Nulová pohybová aktivita – pohyb napomáhá rozproudit lymfu a vyplavit škodlivé látky z těla ven.
- Kontraindikace u některých léků – dnu zhoršují především diuretika a také užívání nízkých dávek acylpirinu. Ten paradoxně ve vyšších dávkách pomáhá odplavovat kyselinu močovou, ale v nízkých dávkách podporuje její usazování.