Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Dna – pomozte si přírodně od bolesti kloubů

Dna – pomozte si přírodně od bolesti kloubů Dna, dříve onemocnění králů, dnes postihuje i běžnou populaci.
Jana Konečná
5,0 5
2

Dna – pomozte si přírodně od bolesti kloubů zdroj: shutterstock.com

Jak je možné, že takzvanou nemocí králů trpí dnes zhruba 1 % české populace? Dříve toto zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů sužovalo především šlechtu a celkově vyšší nobilitu. Ti totiž měli dostatek finančních prostředků, aby si, na rozdíl od chudé „ spodiny“, dopřávali nadbytek masa a prolévali si hrdlem alkohol po litrech. Obě tyto pochutiny mají společný vysoký obsah purinů, které člověk, jehož trápí dna, odbourává velmi rychle. Při odbourávání purinů vzniká jako vedlejší produkt kyselina močová, kterou v tak velkém množství nestíhá tělo vylučovat, a tak se hromadí v tkáních. Po čase se začne krystalizovat a usazovat se v kloubech. Zkrystalizované jehličky se pak bolestivě zabodávají do kloubu a mohou způsobit i zánět.

V dnešní době většina lidí konzumuje maso v nadbytečné míře, což pak často vede ke vzniku tohoto bolestivého kloubního onemocnění. Nejčastěji se dna projeví bolestivým palcem u nohy. Později se může rozšířit i do dalších kloubů. Zánět se projevuje zčervenáním a až trojnásobným zvětšením kloubu. Dna se může podepsat i na zhoršení stavu ledvin – způsobuje například tvorbu ledvinových kamenů a zvyšuje dispozice ke vzniku zánětů.

Související produkt
Synergie pro klouby - Glukosamin, Boswellia, MSM 50 ks
Terranova Health / 505 Kč
Synergie pro klouby obsahuje glukosamin, organickou síru a další látky, které prospívají zdraví kloubů.
Detail produktu

Přejít na sekci článku:

Co dnu způsobuje?

Co dnu způsobuje? zdroj: shutterstock.com

  • Nezdravé stravování – především již zmíněná nadbytečná konzumace masa, alkoholu a celkově tučného jídla a sladkostí. Na puriny jsou také bohaté luštěniny a také nadměrné dosolování pokrmů vede ke zvyšování hladiny kyseliny močové.
  • Dědičnost – u některých lidí je toto onemocnění dané geneticky. Narodí se totiž s narušeným genem, který je zodpovědný za produkci enzymu, jenž pomáhá odplavovat kyselinu močovou z organismu.
  • Nedostatečná funkce ledvin - oslabené ledviny nezvládnou přefiltrovat a vyloučit z organismu veškeré odpadní látky (mezi něž patří i kyselina močová) a ty se následně usazují ve tkáních.
  • Nulová pohybová aktivita – pohyb napomáhá rozproudit lymfu a vyplavit škodlivé látky z těla ven.
  • Kontraindikace u některých léků – dnu zhoršují především diuretika a také užívání nízkých dávek acylpirinu. Ten paradoxně ve vyšších dávkách pomáhá odplavovat kyselinu močovou, ale v nízkých dávkách podporuje její usazování.
Související produkt
Čaj ayurvédský Cleanse, bio 36 g, 20 ks
Pukka / 166 Kč
Bylinný ajurvédský čaj Cleanse spojuje chutnou směs bylin, které nejenže mají osvěžující chuť, ale zároveň napomáhají optimální látkové výměně.
Detail produktu