Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kdo jste podle ajurvédy?

Kdo jste podle ajurvédy? Nejschůdnější podobou ajurvédy pro západního člověka je Maharišiho ajurvéda.
Renata Ježková
4,0 5
3

Kdo jste podle ajurvédy? zdroj: shutterstock.com

Ajurvéda je opravdu prastarý přírodní léčebný systém a je tudíž jasné, že má mnoho variací a podob. Pro západního člověka je už tak dost složité pochopit jejího ducha a dobrat se podrobností bývá často ještě horší. Nicméně nemusíme jezdit až do Indie, kde se budeme snažit zachytit její současnou podobu (i když samozřejmě můžeme), ale můžeme využít toho, že jsou formy ajurvédy, která je značně přizpůsobena potřebám západního člověka. To je třeba případ Maharišiho Ajurvédy, jejímž nejznámějším zastáncem je v dnešní době patrně Deepak Chopra. Možná to není ta úplně autentická podoba a můžeme mít různé názory na jejího zakladatale, ale to nic nemění na tom, že nabízí trochu jiný pohled na naše zdraví a na to, jak o něj pečovat. Aplikovat některé z jejích zásad může úplně každý, ať už je jeho životní styl jakýkoliv, a bude mu to jen ku prospěchu.

Přejít na sekci článku:

Trojka je šťastné číslo

Trojka je šťastné číslo zdroj: shutterstock.com

A jestli ne, tak minimálně důležité, aspoň v ajurvédě. Ta totiž rozlišuje tři základní konstituční typy, jejichž povaha se trochu vymyká našemu běžnému chápání, protože jejich podstata je jak hmotná, tak nehmotná (vzpomínáte na jednotu těla a duše?), ale jsou tak dopodrobna popsané, že se můžeme spokojit s tím, že je jedná o fyzický a duševní typ. Tyto typy se nazývají dóši a kdo jste můžete zjistit buď u odborníka nebo testem, kterých na vás vypadne na internetu spousta. Pokud se rozhodnete pro on-line test, vyberte si takový, který je opravdu podrobný a pokládá otázky jak z oblasti fyzického zdraví, tak z oblasti psychiky. Ovšem ve výsledku se vám neobjeví pouze jedna možnost, ale unikátní poměr všech tří dóš. Každá je totiž zodpovědná za něco jiného a každý obsahuje a potřebuje jednu každou z nich. Ale poměr, v jakém jsou v naší existenci zastoupeny, je unikátní a většinou jedna z nich převažuje.

Předpokladem je, že existuje nějaký poměr dóš, kdy jsme v perfektní harmonii - to jest zdraví a spokojení. Což je prima, horší je to, že nám tuto harmonii neustále něco narušuje, od těch nejmenších věcí, kterým se nedá vyhnout, jako je třeba počasí, až po ty větší, které máme pod kontrolou, jako je strava. Můžeme si to představit jako ekvalizér, kdy se poměry mezi jednotlivými veličinami stále mění. Jistá odchylka je ještě v pořádku a ani se jí nedá vyhnout, ale pokud se jedna vychýlí příliš jakýmkoliv směrem, vzniká problém. A podle povahy problému můžeme usuzovat, která z dóš se vychýlila a zjednat nápravu.

Každá dóša totiž představuje jednak soubor vlastností a charakteristik, jednak je zodpovědná za konkrétní děje v těle a orgány. Každá podle své povahy oblibuje jiné činnosti, jiné potraviny, jiné atmosférické podmínky… A pokud je v nerovnováze, můžeme ji tímto uklidnit a přivést zpět k harmonii. Což v praxi znamená, že se vyléčíme z nějaké nemoci, srovnáme si duševní rozpoložení nebo načerpáme novou energii. Výhodou tohoto přístupu je to, že dovede cílit velmi přesně, takže často jen jistými změnami v jídelníčku dokážeme ovlivnit mnoho věcí nebo se daleko rychleji vzpamatovat z nějaké nemoci. Dobrá zpráva je, že ajurvéda moc nerespektuje naše zásady “zdravé” stravy. Takže v jistých chvílích může být léčebným prostředkem klidně i tiramisu (z kvalitních surovin a raději bez amaretta) nebo čokoláda. Samozřejmě s trochou nadsázky, ale v podstatě je to tak. Je opravdu málo potravin, které by ajurvéda vyloženě zavrhovala jako univerzálně škodlivé, pokud jsou v dobré kvalitě, čerstvé a použité v souladu s jejími zásadami a potřebami našeho těla.