Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kdo jste podle ajurvédy?

Kdo jste podle ajurvédy? Nejschůdnější podobou ajurvédy pro západního člověka je Maharišiho ajurvéda.
Renata Ježková
4,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Pitta není jen chleba

Pitta není jen chleba zdroj: shutterstock.com

Ale právě jeden z konstitučních typů. Ty jsou tři - Váta, Pitta a Kapha. Váta je rychlá, vzdušná, senzitivní a spontánní. Pojí se hlavně s nervovým systémem. Většinou jsou to lidí štíhlé postavy, subtilní, rychlí ve svých činnostech, myšlení i mluvení. Rychle chápou, ale také rychle zapomínají, jsou roztržití. Mají sklon si dělat mnoho starostí, často mohou mít nepravidelné trávení nebo problémy se spánkem. Nerovnováha je fyzicky projeví nejčastěji v podobě třesů, bolestí, křečí nebo mrazení. Tito lidé jsou náchylní na bolesti hlavy, deprese, úzkosti, trávicí problémy. Preferuje teplé, tučnější jídlo, slanou, sladkou a kyselou chuť. Potřebuje vyvážený pitný režim a pravidelnost v denním režimu. Jedna z nejlepších věcí na zklidnění Váty je zázvor, takže pokud se v popisu najdete, klidně si do jídelníčku zařaďte pravidelné popíjení čaje z čerstvého zázvoru, kterým zabijete několik much jednou ranou.

Pitta je ohnivější povahy, bývá střední, svalnatější postavy, bystrého myšlení a pronikavé racionality. Je přímá, jasná, podnikavá, ráda překonává překážky či si klade náročné úkoly. Špatně snáší horko a přímé slunce. Snadno se rozčílí a špatně snáší stresové situace, často “vybouchne”. Má sklony k zánětům, horečkám, návalům horka, pálení žáhy nebo kožním problémům jako jsou vyrážky a akné. Má dobré trávení, ale nejlépe snáší studená a osvěžující jídla s malým množstvím tuku. Tito lidé by měli omezit velmi slaná a ostrá jídla. Rychlou pomocí pro nerovnovážnou Pittu je přepuštěné máslo - ghí, které si můžete velmi snadno vyrobit i doma. Ekzematikům může hrnek teplého mléka se dvěma lžičkami ghí pomoci zklidnit svědivé záchvaty, které bývají následkem stresových situací.

Poslední dóšou je Kapha, která je nejzemitější, nejpomalejší. Mívá silnější postavu, značnou fyzickou sílu a výdrž. Pečlivá, klidná, uvolněná povaha, dobrý spánek, klidné, elegantní pohyby. Dobře spí, ale má sklony k pomalosti a letargii nebo spí přehnaně dlouho. Zahlenění, zadržování tekutin nebo pocity těžkosti jsou projevem nerovnováhy Pitty. Může mít sklony k obezitě, bolestem kloubů, cukrovce, astmatu nebo depresím (těžké deprese, odlišné od depresí typu Váta). Potřebuje teplé, ale lehké jídlo, minimum cukru a tuku a stimulující chutě. Těmto typům často velmi prospěje omezení mléčných výrobků a bezlepková dieta. Potravinou, která jim je velice prospěšná, je med.

Související produkt
Aloe vera šťáva 330 ml
Santaverde / 351 Kč
100% čistá organická šťáva z aloe vera přispívá k přirozené obranyschopnosti, je skvělým antioxidantem a přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.
Detail produktu