Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zázračná mateřídouška nebo tymián?

Zázračná mateřídouška nebo tymián? zdroj: shutterstock.com

I rostliny a stromy jsou živé. Nevěříte? Nebudu zde zabředat do podrobností v tomto slova smyslu. Ale určitě alespoň uznáte, že to většinu z nás stále více táhne do přírody, do zeleně... A také stále více lidí hledá (po nezabírající chemické léčbě) ve vodách přírodních. Hodně lidí totiž z vlastní zkušenosti zjistilo, že příroda je skutečně mocná čarodějka... a stejně tak produkty z jejího lůna získané. Dovolte mi proto, abych vám jako první z rostlinné říše představila mou kamarádku mateřídoušku (nebo tymián? :-)) Mateřídouška a tymián jsou totiž velmi blízkými příbuznými.

Přejít na sekci článku:

Mateřídouška neboli thymus

Mateřídouška neboli thymus zdroj: shutterstock.com

Mateřídouška neboli thymus je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Existuje jí mnoho druhů a není zrovna jednoduché se v tom vyznat :-) Například mateřídouška úzkolistá se jmenuje latinsky Thymus Serpyllum. Určitě však znáte tymián obecný (Thymus Vulgaris) neboli mateřídoušku obecnou. Přesto je mezi mateřídouškou a tymiánem rozdíl. Mateřídouška začíná kvést asi o měsíc později než tymián (ten kvete od května do září), navíc je to plazivá rostlina a roste do výšky maximálně deseti centimetrů. Naproti tomu tymián tvoří keříky vysoké kolem dvaceti až třiceti centimetrů. Většina z nás zná rozdíl těchto dvou voňavých bylinek nejspíše v tom, že tymián se používá především jako koření a mateřídouška je hojně užívanou léčivkou. Obě léčí vnitřně i vnějším způsobem.

Takže pro pořádek: tymián je vlastně druh rodu mateřídouška :-) Původně pochází z oblasti Středomoří, postupně se rozšířil do východní i střední Evropy. Existují různé typy tymiánu, které se jmenují podle silic, jež obsahují. Tak je například známý voňavý citronový či pomerančový tymián. Mateřídouška se k nám dostala někdy v 11. století pro změnu z oblasti Středomoří. Roste hojně podél pěšinek, na lukách a má ráda sluníčko a teplo.

Mateřídouška byla oblíbena již ve starém Egyptě. Díky svému vysokému obsahu antiseptických látek se například tinktury a oleje používaly při balzamování mumií. Tuto bylinu také znali ve starověkém Řecku a Římě. Tehdy se používala k zastavení krvácení a její vůně napomáhala získat vojákům odvahu a sílu. I proto se kdysi možná nazývala rostlinkou odvahy. Řekové ji pálili na posvátných místech a Římané zas přidávali do voňavek. Další zajímavostí je nápoj lásky, jež připravovaly čarodějky z majoránky, sporýše, myrty a samozřejmě mateřídoušky :-)