zdroj: shutterstock.com
Ftalátů se bojí každá nastávající maminka. Ve skutečnosti jde o látky, které by měly zajímat každého, kdo nechce díky zbytečné syntetice riskovat možné zdravotní problémy. A koukáme teď především na muže, jelikož jsou ftaláty dávány do souvislosti s narušením produkce testosteronu.
Ftaláty se nejčastěji používají jako změkčovadla pro PVC, čímž se stává materiál pružnějším a tedy lépe využitelným. Najdeme je bohužel ale i v kosmetice, kde slouží zejména k zafixování syntetické parfemace. Pokud se vám tedy z konvenční kosmetiky dostane do rukou výrobek - a je jedno, zda jde o šampon, lak na vlasy, parfém či masážní olej - jenž vás přitahuje/odrazuje svou umělou vůní, zpozorněte.
Máme totiž dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Začněme špatnou: existuje přes 10 druhů ftalátů. Dobrá zpráva je, že dva nejškodlivější, tedy DEHP a DBP, byly Evropskou unií již dávno zakázány. Pokud si tedy nedovážíme kosmetiku z jiných kontinentů či ze zemí mimo EU, měli bychom si oddychnout. Ale! S ftaláty je to trošku oříšek - špatně se výrobcům prokazují a často platí, že ftaláty jsou součástí syntetické vůně. To ovšem z obalu nevyčteme.
Proč jsou ftaláty zakázané?
Jak už jsme zmínili, DEHP (2-diethylhexylftalát) a DBP (dibutylftalát) už nenajdeme ani ve složení konvenční kosmetiky. Jak píše Stacy Malkanová v Doba jedová 3, i přes námitky velkých kosmetických firem byly ftaláty klasifikovány jako toxiny druhé třídy, způsobující reprodukční poruchy.
Právě DBP má blokovat mužské pohlavní hormony zodpovědné za správný sexuální vývoj. Varovat by se jej měly ale i ženy, zvláště těhotné, které podle vědců riskují vrozené vady reprodukčních orgánů svých potomků.
Ale bohužel těmito dvěmi zakázanými ftaláty to nekončí. Existují i ty, které samostatně nevzbuzují tolik kontroverze, ale tým zkoumající chemické látky v kosmetice se obává, že ftaláty vzájemně kumulují. A to nejen společně, ale i s ostatními chemickými látkami ve složení. K vzteku tak je, že se z jednoho šamponu může stát elixír toxicity, přičemž nikdo pořádně neví, kde je ona “bezpečná míra” použití.
Ftaláty však nejsou jen v kosmetice, i když v EU už je naštěstí hodně zakázáno. Dříve byly na ftaláty bohaté i dětské umělohmotné hračky, velká móda mít doma všude PVC a vynilové desky a koupelové závěsy naštěstí již taky odezněla. Pokud však nejedeme čistě v přírodní kosmetice, je dobré být na pozoru!
Jak omezit ftaláty?
Minimalizovat vše, co minimalizovat lze. Neustále kontrolovat a zjišťovat, jestli sahám na PVC plné ftalátů nebo jestli jde o nezávadný plast PET, se samozřejmě v každodenním životě nedá. Jsou však věci, a nejde o nic velkého, kterým předcházet můžeme.
Jak uvádí Stacy Malkanová ve své knížce, při testování v USA byly nebezpečné ftaláty obsažené ve všech testovaných parfémech. Přitom ve složení nebyla o ftalátech ani zmínka. Nám to tak ukazuje, že je dobré dávat pozor na umělé, synteticky vytvořené vůně. Parfémy počínaje. Tento problém jde ovšem vyřešit snadno - parfémy přírodními, kde se používají směsi čistých éterických olejů, jenž nemohou ublížit. Příroda vytváří hodně vůní, z některých rostlin éteráček ale bohužel nedostaneme. Neotřelé a blíže nespecifikovatelné vůně konvenčních parfémů tak vystřídá mnohem prostší kombinace silic.
Tip→ Pokud jen přeci prahnete po neotřelých vůních, zkuste výrobky od Les Fleurs de Bach. Jejich toaletní vody jsou zcela přírodní a přesto zajímavé. Parfémy Présences a Vivacités už obsahují vůni z laboratoří, zbytek je však čistě přírodního původu, včetně Bachových esencí, které dokáží divy s psychikou.
Syntetické vůně je však dobré hlídat i v běžné konvenční kosmetice - šampony, tělová mlíčka, deodoranty nebo laky na vlasy a nehty. Volíme raději kosmetiku bez vůně, pokud je to možné. V případě certifikované kosmetiky se umělé parfemace bát nemusíme vůbec.
Že se ftaláty mohou uvolňovat z plastových obalů? To je pravda u PVC materiálu, který se v přírodní kosmetice nepoužívá hlavně proto, že by mohl měknout a reagovat s éterickými oleji, jimiž je přírodní kosmetika nabitá. Většina výrobků je tak balená buď ve skle či v PET, ze kterého se ftaláty nijak neuvolňují.