Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svíčky: Jak vybrat tu pravou?

zdroj:

Dávají nám klid, uvolňují mysl, navozují slavnostní atmosféru. Vánoce si bez nich nedovedeme představit, zrovna tak jako romantickou večeři ve dvou. Podle čeho ale vybírat, abyste si domů nepřinesli dehet, ropu a škodlivý zápach? Zaměřte se na čistě přírodní a kvalitní vosky.

Přinesete si domů krásnou a třeba navíc ještě aromatickou svíčku, ale ouha, jen co ji zapálíte, místo vůně se z ní line podivný čmoud? A když ji sfouknete, kromě čmoudu i nepříjemný zápach? Tady není něco v pořádku. Takové svíčky vám mnoho užitku nepřinesou. Naopak vám mohou i ublížit. 

Z čeho se svíčky vlastně vyrábí?

Opravdové kouzlo a pozitivní účinky vám dodají přírodní produkty. Ne vždy to tak u svíček bývá. Z čeho se vyrábějí?

Parafín

Parafínové svíčky patří mezi ty nejlevnější. Běžně je seženete za pár korun. Ale pozor na ně. Parafín je vedlejším produktem ropy a výroba se zakládá na chemii. A tak si doma s nadsázkou řečeno pálíte ropu. Je potřeba důkladně číst složení. Pálením parafínového vosku (a syntetických parfemací) se vám do domova a nejbližšího vzduchu, který dýcháte, dostává velké množství syntetických a chemických látek, které způsobují různé potíže od bolesti hlavy, podráždění dýchací a nervové soustavy nebo alergie. Jdete-li přírodním směrem, z parafínu přírodní svíčku neuděláte.

Včelí vosk

Ta vůně, to medové aroma… Máte-li poblíž včelaře, pak hurá za ním. Včelí vosk je velmi kvalitní, naprosto přírodní a tyto svíčky mají pozitivní vliv na imunitu a dýchání. Zdá se, že jediná jeho nevýhoda je jeho vysoká cena a tím i malé množství v oběhu. Dále z globálního, komerčního a konzumního hlediska: včelí vosk náleží včelám, pokud jsme silní milovníci svíček a kupujeme jich mnoho, obraťme svoji pozornost k čistě rostlinnému zdroji.

Sojový vosk

Mezi přírodními svíčkami ho najdeme velmi často, protože se vyrábí přímo pro potřeby svíčkového průmyslu. Je ekologický, přírodní a oblíbený. Rychle se rozvoní a dlouho hoří. Je to zcela netoxická a nekarcinogenní, biologicky pohodově odbouratelná látka. V propagaci se klade důraz na jeho ekologickou bezpečnost a obnovitelnost, navíc se často uvádí, že se velmi dobře čistí, stane-li se vám svíčková nehoda, protože je rozpustný ve vodě. Musíme dát pouze pozor na původ suroviny a jeho zdroj. Často je sója pěstovaná s GMO modifikátory, což není nic, co bychom chtěli podporovat. Ideální je samozřejmě BIO kvalita.

Palmový vosk

Ohledně palmového vosku se vedou diskuze. A tak je potřeba je uvést na pravou míru. Palmový vosk je stoprocentně přírodní. Neobsahuje žádné chemické látky, což jistě oceníte. Navíc krásně hoří, má jasný plamen a nevytváří žádný dým. To vše stojí za jeho oblíbeností. Navíc originalitu každé svíčce dodá unikátní zrnitá struktura vosku.

V tomto směru tedy samá pozitiva. Co je však diskutovaným tématem, je jeho pěstování. Zajímá-li vás ekologie a etika, pak byste se měli zajímat, jakým způsobem byl palmový olej čerpán a zpracován. Zárukou vám může být certifikát RSPO. Tím se označuje palmový olej, který pochází  z udržitelných zdrojů a musí splňovat přísná kritéria na ochranu životního prostředí. Pak už si můžete směle vychutnávat romantiku u rozzářené svíčky. 

Řepkový vosk

Je další alternativou parafínu, která je sice přírodní, ale mnohdy velmi diskutovatelná. I když má mnoho obhájců, protože se nepodílí na ničení deštných pralesů a zabíjení orangutanů, je to surovina svérázná. A to hlavně z ekologického hlediska, obzvlášť díky tomu, že je řepka olejná často pěstována velkými průmyslovými koncerny a hnojena GMO hnojivy. Poroto je velmi často problém získat řepku v BIO kvalitě. Bio řepka olejná se pěstuje např. ve Velké Británii a Francii podle nejpřísnějších pravidel a je tak daleko pěstitelsky náročnější než konvenční. 

Je-li svíčka vyrobena z bio řepkového vosku, nabízí velmi podobné výhody jako vosk palmový a sójový. Hoří déle než parafín, vylučuje při hoření méně sazí, snadno se čistí, je dobře biologicky odbouratelný a rozpustný ve vodě. Může se často kombinovat s palmovým anebo sójovým voskem.

 

Kokosový vosk

Další alternativou z přírodního portfolia je kokosový vosk. Neobsahuje toxické, ani ropné složky, které by se uvolňovaly při hoření, ideálně pokud ho opět seženeme v BIO kvalitě bez pesticidů a jiné chemie na podporu růstu a omezení škůdců. Bod tání tohoto vosku je o něco nižší než například sójového nebo palmového vosku, většinou se přidává do směsi pouze část. Na druhou stranu skvěle vypadá, dobře v sobě drží vůni a božsky voní :).

Jakou značku doporučujeme? 

Náš tip je určitě značka Kerzenfarm. Tato německá firma má s výzkumem a výrobou svíček více než třicetileté zkušenosti. Jejich produkty jsou oblíbené po celém světě a zamilovali jsme si je i my. Jistě oceníte jejich zpracování, které je do detailu vyšperkované. Vše ruční výroba. A tak vznikají svíčky všech tvarů, barev, vůní… Denně zde vyrobí 50 tisíc svíček. Suroviny se vybírají velmi přísným okem, zaručujícím prvotřídní kvalitu

Nabízejí široké spektrum produktů, a tak můžete vybírat ty vyrobené z čistě přírodních ingrediencí.  Základ tvoří palmový vosk s již zmíněným certifikátem RSPO (pěstování podle standardů neziskové společnosti „Kulatý stůl na téma udržitelného palmového oleje). Vonné složky pak tvoří čisté přírodní éterické oleje. Tyto svíčky jsou ideální na aromaterapii. 

Chtěli byste si vyrobit vlastní svíčku? Naučíme vás to. V naší BiOOO Akademii pravidelně pořádáme workshopy na výrobu přírodních svíček. A tak vás srdečně zveme mezi nás, naučíte se výrobní postupy, poznáte něco nového a příjemně se pobavíte :).

Aroma, parfum, nebo éterický olej?

Další neméně důležitou složkou svíček je jejich vůně. Pozor tedy na parfemaci syntetického původu, která může opět způsobovat migrény, bolesti hlavy, zatěžuje náš nervový i dýchací sytém. Podpořte tedy raději výrobce, kteří své svíčky obohatí o kvalitní, čisté éterické oleje. Pokud jste zvyklí si kupovat syntetické svíčky, můžete být překvapeni, parfemace přírodních svíček je jemnější. To ale vůbec není na škodu - naopak. Pokud je vosk kvalitní a dobře si s přidanými éterickými oleji rozumí, bude svíčka hořet s jemnou a přirozenou vůní, ze které vám “nepůjde hlava kolem”. Proto vždy doporučujeme prověřovat zdroje, složení i možné certifikáty.