Úklid koupelny může být docela fuška a nikomu se do toho zrovna moc nechce. Ale když si uděláte svoje vlastní čističe koupelny, užijete si u toho navíc i trochu kreativity a zábavy. A co je nejlepší na domácích čističích? No přece to, že jsou šetrné k přírodě, neobsahují zbytečné alergeny a chemikálie a navíc opravdu fungují.
Z čeho se skládají DIY čističe?
Základ čističů obecně tvoří tekuté mýdlo bez parfemace a éterické oleje, případně lze také použít šetrná tekutá mýdla na bázi saponizovaných olejů, které už obsahují éterické oleje (vhodné je tea tree nebo máta peprná). Tak se spolu smísí čisticí a dezinfekční schopnosti, protože éterické oleje jsou skvělou náhražkou antibiotik, antiparazitik, antivirotik a protiplísňových přípravků. Jako bonus si pak užijete menší zatížení peněženky, i když počáteční investice je vyšší, než na jakou můžete být zvyklí. Éterické oleje totiž vydrží věky. No dobře, navěky ne, ale třeba rok máte o zábavu a čistou domácnost postaráno. A kdo by nechtěl mít menší finanční zatížení? Jediné upozornění máme k používání skořice a hřebíčku, musí se dávkovat opatrně, do hrnku s tekutými mýdly stačí jedna až dvě kapky, jsou to silné zahřívače a mohou popálit pokožku.
Jaké éterické oleje se hodí na úklid?
Nejlepšími éterickými oleji pro úklid domácnosti jsou skořice, hřebíček, eukalyptus, oregáno, citrón, levandule, rozmarýn, sladký pomeranč, tea tree, tymián, máta peprná, borovice a další dřeviny (třeba jalovec). Jedná se o velmi silné esence, které napomáhají čistit nejen byt, ale také hlavu a působí skvěle na psychiku, navíc mají různorodá použití. S citrusy, tea tree a dřevinami si můžete vyrobit skvělý osvěžovač vzduchu na toaletu. Stačí jen smíchat ½ šálku destilované vody ½ šálku vodky (aby se čistič rychle nekazil) a 12 kapek éterického oleje.
Čtyři recepty na DIY čističe koupelny a toalety
- Smíchejte ½ šálku jedlé sody s neparfemovaným tekutým mýdlem a přidejte 10 kapek éterického oleje nebo směsi éterických olejů. Smíchejte, dokud se vše nepropojí. Aplikujte pomocí houby nebo hadříku na vanu či umyvadlo, nechejte chvilku působit a následně řádně opláchněte.
- Pokud vás trápí silně zašpiněná vana, není nic lehčího, než si udělat „vanový peeling“. Nečistot vás zbaví směs z jedlé sody, soli a šťávy z citrónu. Smíchejte ingredience do pasty, naneste na vanu a nechejte několik hodin působit. Tak se uvolní nánosy špíny, které pak budete moci elegantně spláchnout do odtoku dějin. Samozřejmě je možné, vanu také prostě vydrhnout, ale takhle se alespoň nenadřete. :)
- Máte v koupelně nebo kuchyni zanesený odpad a štve vás, že špatně odtéká? Stačí na něho nasypat jedlou sodu, kterou zalijete octem a horkou vodou, odpad se uvolní a nebude vás dále štvát. Proti nepříjemnému zápachu z výlevky pomůže sůl a horká voda.
- Dalším funkčním čističem koupelen, který lze využít i na toalety je směs ½ šálku bílého octa a tekutého mýdla. Směs se nechá odstát po dobu 10 minut a následně se přidá ½ hrnku jedlé sody. Následně se aplikuje do toalety, nechá několik minut působit a spláchne.