Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na eko vánoční stromek

Jak na eko vánoční stromek Vánoční stromek může být pro ekologické nadšence docela oříškem. Naštěstí existuje hned několik k životnímu prostředí ohleduplných variant.
Jana Konečná
5,0 5
1

Jak na eko vánoční stromek zdroj: unsplash.com

Už máte koupený a na balkoně uskladněný letošní vánoční stromeček? Že ne, tak to se vám dnešní článek bude obzvláště hodit. V životě každého ekonadšence totiž nastane chvíle, kdy má všechny základní oblasti života pokryté nějakou zelenou volbou a začíná přemýšlet nad ostatními „drobnostmi“ a detaily, jako jsou právě třeba co nejvíce k přírodě šetrná a udržitelná oslava Vánoc. K Vánocům pak mimo jiné neodmyslitelně patří i vánoční stromeček.

Lidem, kteří se snaží využívat vše na maximum a je jim proti srsti používání nekvalitních věcí, které se rychle pokazí a musí se kupovat stále nové a nové, nejspíše nebude příjemná představa toho, že by si domů pořídili živý stromeček, který pak za 14 dní vyhodí k popelnici. Zelené ekonadšence pak neuchvátí ani představa kácení stromu pro tak krátkou chvíli. Jak tedy uspokojit svoji potřebu krásných a romantických Vánoc s jehličím vonícím a světýlky rozzářeným stromečkem bez toho, aby zároveň utrpělo naše ekologické svědomí?

Odkud pochází typický vánoční stromeček

Možná máte podobně jako my romantickou představu, že vánoční smrček či borovička si roste v poklidu v lese mezi ostatními stromky a na vánoce jsou pak vybrány ideálně kusy, které ostatním stromům překáží v růstu nebo jinak zavazí. Není tomu tak. Vánoční stromky jsou pěstovány na speciálních plantážích, řekněme, podobně jako je tomu u palmy olejné (jen v menší míře samozřejmě). Kvůli tomu vzniká mnohem větší a méně pestrá monokultura, než je tomu například v klasickém lese. Takovému smrku pak trvá od semínka do patřičné výšky vyrůst 10 let, jedli to může trvat až 15 let a borovici zhruba osm. Trochu zbytečné práce a růstu pro strom, když jej po těch letech někdo uřízne, na 14 dní si jej vystaví v obýváku, a poté vyhodí. Odhadem se jen v Česku prodá 1,2 milionu vánočních stromků, a přesně takové množství pak skončí bez užitku na smetišti.

Chemická stránka přírodního „živého“ stromečku

Říkáte si, že chcete na vánoce přírodní a živý stromeček, protože krásně voní i vypadá a je to prostě příroda? Bohužel většina vánočních stromů je „rychlených“ různými hnojivy, pesticidy a či jinými postřiky. A něco takového bychom neměli trpět nejen v přírodě, ale ani u nás v domácnosti.

Umělý stromeček

Jako ekologičtější varianta se může zdát umělý stromek. Přece jen se díky němu nemusí kácet každý rok nové a nové stromy, vydrží nám delší dobu a díky tomu ušetříme i nějaké ty peníze. Umělý strom se však nejčastěji vyrábí z PVC a je dovezený z Asie. Už jen samotná jeho výroba je dost velkou zátěží pro životní prostředí, natožpak ten daleký dovoz. Navíc se bohužel dá jen obtížně recyklovat. Škodlivé látky z polyvinylchloridu se pak uvolňují ze stromečku do ovzduší ve vaší domácnosti.

Ekologické varianty vánočních stromků:

Existuje však i několik přírodních ekologických variant na vánoční stromeček bez pokažené vánoční atmosféry.

Certifikované stromky

Pokud se po zvážení pro řezaný vánoční stromek rozhodnete, snažte se hledat certifikovaný FSC stromek. FSC je certifikát pro šetrné lesní hospodaření. Zaručuje se za to, že byly stromky získány legální cestou a nebyly získány například během holoseče. Také garantuje to, že stromek nebyl rychlený a stříkaný umělými hnojivy či pesticidy. Po vánocích pak ideálně stromek zrecyklujte na štěpku, kterou si můžete zamulčovat třeba záhonky. Nebo jej spalte v krbu nebo kamnech.

Stromeček v květináči

Živý a voňavý stromek si však můžete pořídit i bez toho, aby nějaký jehličnan přišel k úhoně. Výbornou alternativou jsou vánoční stromečky v květináči. Při správné péči vám mohou vydržet i více než jen jedny Vánoce a po zbytek roku vám zkrášlovat domácnost a fungovat jako přírodní rostlinná čistička vzduchu. A až odroste, tak jej můžete vysadit na zahradě. Pokud by vám stromek po zbytek roku doma zavazel nebo se o něj nechcete po Vánocích už starat, nejnovějším trendem jsou půjčovny vánočních stromků, kde si stromeček půjčíte jen na Vánoce a poté jej vrátíte. Takové stromky vás mohou vyjít cenově i mnohem výhodněji než klasické řezané a navíc se využijí na více vánočních sezon a pak vrátí do přírody, kde je nechají dorůst.

DIY vánoční stromek

Jak na eko vánoční stromek

Vánoční stromek si můžete i vlastnoručně sami vyrobit, pokud se nebráníte trochu alternativnější vánoční výzdobě. Trochu klasičtější jsou větvičky z nějakého jehličnanu ve váze, které si můžete ještě dozdobit. DIY trendem je však posledních pár sezon vánoční stromeček vyříznutý z palety nebo 3D vánoční stromek poskládaný z kartonu. Díky těmto DIY nápadům nejen že nezatěžujete životní prostředí dalšími stromky, ale navíc i recyklujete použitý materiál. Tato DIY ekologická varianta vám navíc může vydržet i na další Vánoce, takže si pak ušetříte práci s výrobou či peníze s kupováním klasického stromku.

Pod stromečkem pak nesmějí chybět ani dárky – ideálně ekologické, přívětivé k životnímu prostředí, fair-trade a takové, které udělají nejen krátkodobou radost obdarovaným, ale celé naší planetě. Vánoce jsou přece svátky klidu a míru, tak bychom i na to měli při výběru dárků, stromečku či rozhodování, co na stůl na vánoční večeři, myslet. Přejeme vám proto klidné a zelenější vánoce, a ohleduplnost nejen sami k sobě, ale i k přírodě. ☺