Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kuchyně bez odpadu. Zamezte zbytečnému plýtvání

zdroj: Shutterstock

Taky máte někdy pocit, že až příliš často vážíte cestu k popelnicím? Více než dvě třetiny odpadu našich domácností vzniká v kuchyni. Je to pochopitelné. Kromě odkrojků ze zeleniny, ovoce, slupek a nejrůznějších obalů často vyhazujete i zbytky jídla nebo potraviny s prošlou trvanlivostí. Není toho odpadu ale už nějak moc? Je načase s tím něco udělat. Máme pro vás několik tipů, jak na zero waste kuchyni, čili návod, jak zbytečně neplýtvat jídlem.

Co je zero waste?

Cílem zero waste čili 'bez odpadu' je zamezit plýtvání se zdroji. Zero waste se snaží efektivně a hospodárně využívat zdroje tak, aby nevznikal zbytečný nerecyklovatelný odpad, který se hromadí v životním prostředí.

Jak začít se zero waste

Na to, abyste nemuseli plýtvat jídlem, potřebujete v první řadě pořádně rozmyslet nákup. Které potraviny opravdu zužitkujete a jak se hodí zpracovat. Nemusíte se hned stát radikálními zero waste aktivisty, ale redukce odpadu a maximální využitelnost surovin vám pomůže šetřit peníze i cestu k popelnicím.

Základy zero waste kuchyně

INVESTUJTE DO OPAKOVATELNĚ POUŽITELNÝCH OBALŮ, NÁDOB A SÁČKŮ

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak předcházet dalšímu odpadu, je zbavit se plastových obalů, jednorázových nádob a igelitových pytlíků ve prospěch opakovaně použitelných dóziček a látkových sáčků. A až se vydáte na nákup, zvažte, jestli svůj eko počin neobohatíte ještě o retro síťovku, která parádně poslouží všem, kdo si potrpí na stylové doplňky. 

NAKUPUJTE BEZ OBALŮ

Bezobalové obchody najdete ve všech větších městech, své bezobalové sekce zařazují i některé specializované obchody, například prodejny zdravé výživy. Nakoupíte tak nejen potraviny, ale i kosmetiku nebo drogerii. V České a Slovenské republice založila TIERRA VERDE síť bezobalových stáčíren ekodrogerie YELLOW & BLUE.

POUŽÍVEJTE EKOLOGICKÉ PROSTŘEDKY I HOUBIČKY NA NÁDOBÍ

Jednorázové papírové utěrky nahraďte látkovými, které můžete používat opakovaně. Houbičky na nádobí a další úklidové pomůcky vyměňte za ekologičtější alternativu, stejně tak čisticí prostředky za šetrnější k vašemu zdraví i životnímu prostředí.

ZKUSTE PŘÍRODNÍ POMOCNÍKY

Triky, které znaly už naše babičky. Využijte účinky obyčejného octa, jedlé sody, soli, citrónové šťávy nebo esenciálních olejů. Většinu z nich už máte doma. Ocet si poradí s mastnotou, vodním kamenem i plísněmi, soda bělí a pohlcuje pachy, citronová šťáva odstraňuje vodní kámen, leští a osvěžuje, sůl pomůže s připáleninami a esenciální olej krásně provoní prostor.

KUPUJTE JEN TO, CO SKUTEČNĚ POTŘEBUJETE

Zero waste začíná u nákupu. Zvažte, co skutečně potřebujete nakoupit a zda všechno zvládnete zužitkovat. Ideálně nakupujte ve větším množství nebo produkty vcelku. Například zeleninu, kuře, rybu... Doma je můžete naporcovat a použít, jak chcete, a navíc ze zbytků připravíte lahodný vývar.

Než se vydáte na nákup, sestavte si jídelníček, co budete vařit a seznam potravin. Vyhnete se tak nakupování jídla, které by se mohlo zkazit a letět rovnou do koše.

V PŘÍPADĚ ZBYTKŮ BUĎTE KREATIVNÍ

Ano, všichni to známe. Z rohu šuplíku se na nás sem tam zamračí nějaká ta zkrabatělá paprika, pórek nebo seschlé jablko. Určitě je nevyhazujte, ještě rádi poslouží. Zelenina, i když ne už nejčerstvější, najde své místo například v polévce a vy tak nemusíte sahat po té mražené v igelitovém pytlíku. Ovoce možná už neláká k zakousnutí, ale takový kompot nebo rozmixované pyré vždycky přijde vhod. 

Zbytky masa zužitkujte například do klasického českého rizota, zapečených těstovin i brambor. Staré pečivo se dá zapéct jako žemlovka nebo nákyp, ztvrdlé použít na topinky, krutony do polévky nebo nastrouhat. 

Své využití najdou i obyčejné vaječné skořápky. Můžete je využít jako květináčky na bylinky, na klíčení sazeniček jarní zeleniny, rozdrcené skořápky fungují jako účinné hnojivo. Pokud chováte slepičky nebo želvu, skořápky vyčistěte, rozdrťte na prášek a přidávejte zvířatům do krmiva. Bude mít žlutější vajíčka a želva silnější krunýř. 

Citrony, limety, pomeranče, mandarinky… je škoda zužitkovat jen vnitřek. Pořádně je omyjte, kůru nastrouhejte a nechte uschnout. Domácí sušená kůra se bude báječně hodit například do dezertů nebo cukroví.

KOMPOSTUJTE

A když už jídlo přeci jen vyhazujte, máte-li tu možnost, kompostujte. I když nemáte domeček se zahradou, existuje celá škála praktických a skladných variant.