zdroj: shutterstock.com
Říká se: Můj dům, můj hrad. A na každém správném hradu býval alchymista. Pokud jste už unavení z konvenčních přípravků na čištění vašeho hradu, klidně si na toho alchymistu můžete zahrát sami. Postačí vám k tomu malá laboratoř, která bude plná různých skvělých surovin, s nimiž hravě porazíte nepřátelskou špínu a bakterie.
Citrón, nejlepší přítel hospodyně
Tak, jako máme doma různé povrchy, je potřeba mít i šetrné ingredience, z kterých vyrobíme ten správný, zrovna potřebný čistič. A je pravdou, že nápadů a návodů na to, jak se starat třeba o zlato nebo mosaz, není nikdy dost. Základní výbavou každé domácnosti je citrón. Hodí se jako odstraňovač skvrn z pokožky, pokud se pokapete barvou na vlasy nebo vám steče henna. Ale také má výborné dezodorační vlastnosti. Éterický olej z citrónu je skvělým doplňkem do domácích čističů a klidně si můžete vyrobit i octový čistič v rozprašovači, do kterého přidáte oloupanou citrónovou kůru.
Citrónová šťáva, smíchaná se solí, si umí poradit například se skvrnami od rzi. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že opravdu funguje. Z neznámých důvodů jsem jednou přišla ke skvrnám od rzi na svých oblíbených, jemných, bílých šatech. Citrónová šťáva se solí mi pomohla je odstranit. Je také skvělá proti vodnímu kameni, pokud ji smícháte se solí, nanesete na vodovodní kohoutky, necháte působit přes noc a ráno směs smyjete. Směs sody a citrónové šťávy je výborná na bělení spárů kachliček v kuchyni nebo koupelně.
Éterické oleje a tekuté kastilské mýdlo
Kastilské mýdlo, které je jemné, ale zároveň dostatečně silné, aby odstranilo nečistoty, se hodí pro výrobu domácích prostředků na mytí nádobí. Pomůže i s očistou varné desky a digestoře, rozpouští tuk. Velmi si rozumí s éterickými oleji, které jeho skvělé schopnosti ještě více pozvednou a zničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie. Pokud si uděláte směs z 3 lžiček kastilského mýdla, 50 kapek éterického oleje nebo směsi éterických olejů a 3 šálků octa, budete mít výbornou desinfekci povrchů. Pokud rozředíte ¼ kastilského mýdla ve 2 litrech teplé vody, můžete s ním vytírat podlahy, je-li podlaha mastná, přidejte do kbelíku ¼ šálku bílého octa. Na kožené čalounění se míchá směs ze dvou kapek kastilského mýdla do litru teplé vody a aplikuje se navlhčenou houbou. Polévkový lžíce kastilského mýdla a 1/3 šálku jedlé sody se hodí jako čistič koupelen.
Kastilské mýdlo a éterické oleje rozmarýn nebo grep, jsou skvělé pro výrobu domácího prostředku na nádobí. Protože kastilské mýdlo obsahuje olivový olej, pečuje o vaše ruce a ty nejsou vysušené nebo podrážděné, jak tomu často bývá u konvenčních mycích prostředků. Stačí přidat 10 kapek éterického oleje do balení kastilského tekutého mýdla bez parfemace.
Ocet a olivový olej
Napadlo vás někdy, že můžete použít k čištění povrchů v domácnosti olivový olej? Poradí si například s vyčištěním litinových pánví, když jej smícháte do pasty se solí, necháte působit a následně umyjete. Olivový olej se také postará o vaše dřevo. Je bezpečným prostředkem pro péči o nábytek, pokud smícháte 2 šálky olivového oleje a 1 šálek citrónové šťávy. Pokud se nedopatřením objeví na dřevěném stole kroužek od položeného šálku, není nic jednoduššího než jej odstranit směsí soli a olivového nebo jiného rostlinného oleje.
O octu jako domácím čističi už toho bylo napsáno hodně. Funguje jako desinfekce, leštidlo, odstraňuje mastnotu a má plno dalších výhod. Octový čistič ve spreji lze vyrobit tak, že smícháte 1 a půl šálku jablečného octa, 5 kapek tea tree éterického oleje a 5 kapek éterického oleje hřebíček. Získáte skvělou desinfekci domácnosti. Pokud potřebujete očistit ovoce a zeleninu, lze do vody, v které ji budete umývat přidat citrónovou šťávu, trochu octu a extrakt z grepových jadérek. Ocet pomůže i s čištěním mědi a mosazi. Pokud smícháte sůl, mouku s octem do pasty a natřete jí kov, necháte hodinu působit a následně otřete hadříkem či kartáčkem, uvidíte, že prokoukne. Máte problém s nevzhlednými kartáči na vlasy nebo hřebeny? Lámete si hlavu s tím, jak je vyčistit? Namočte je po dobu 20 minut do směsi z šálku vody, octa a 20 kapek éterického oleje tea tree, levandule nebo eukalyptu. Hezky se vyčistí a budou kvalitně vydesinfikované. Následně je opláchněte a nechejte uschnout. Tea tree olej se používá také na odřené podlahy. Po nanesení dvou až čtyř kapek na podlahové skvrny se pak setře octem. Myjete-li okna octovou vodou, přidejte do ní 3 kapky éterického oleje lemongrass nebo levanduli. Pomáhá to odpuzovat hmyz.
Jedlá soda
Jedlá soda je stálicí v DIY čisticích přípravcích pro domácnost. Kromě jejího známého bělícího efektu na kuchyňské a koupelnové spáry a toho, že funguje jako čistič ucpaného odpadu, skýtá i další benefity. Pokud se rovným dílem smíchá se solí, dají se s ní skvěle čistit kuchyňská prkénka, jak dřevěná, tak plastová. Soda se solí je výborná na čištění zašlých stříbrných šperků i mytí nádobí či trouby. Pohlcuje pachy.