Klanopraška čínská chrání játra, utiší bolest a dodá energii

Klanopraška čínská chrání játra, utiší bolest a dodá energiizdroj: shutterstock.com

Klanopraška čínská neboli schizandra je již po tisíce let v Číně využívána jako tonikum a sedativum. Odedávna je rovněž nedílnou součástí tradiční tibetské medicíny.

V Číně je znám jeden dávný příběh mladého muže, který dostal plicní tuberkulózu a domorodci byl vykázán do hor, aby se od něj nenakazili. Tam ho objevil lovec, jenž mu poskytl plody klanoprašky a dotyčný mladík je po dobu 10 dnů jedl. Po této době už mohl plody sbírat sám a po 3 měsících, kdy se jimi živil, se mohl naprosto zdravý vrátit zpět domů. Dokonce se prý dožil úctyhodných 105 let.

Klanopraška se používala odpradávna také v Rusku, zejména na Sibiři. Tamní obyvatelé zjistili, že když si vezmou hrst sušených bobulí klanoprašky, osvěží se a zamezí únavě. Ruský přírodovědec, etnograf a cestovatel Vladimir Klavdijevič Arseněv se ve svém díle zmínil o tom, že průvodci různých expedicí dělali během dlouhých přesunů v tajze přestávky na odpočinek a přitom připravovali čaj z klanoprašky. Tento nápoj jim pomohl nejen zahnat pocit hladu, ale rovněž odstranil únavu a pozvedl náladu.

Jaké má schizandra obsahové látky a na co se používá?

Schizandra čínská obsahuje lignany a saponiny, např. schizandrin, schizanterin A, deoxyschizandrin a gama-schizandrin. Lignany a jejich deriváty obsažené v plodech tvoří až 20 % účinných látek. Tyto složky dokáží ochránit naše játra před toxiny a regenerují jaterní buňky při onemocnění žloutenkou a působí i po jejím prodělání. Z klanoprašky byla izolována celá řada dalších biologicky aktivních látek, k nimž patří, např. triterpenoidní manwuweiziková kyselina, jež má silné působení v případě rakoviny plic a při mozkových nádorech.

Schizandra však obsahuje bezpočet dalších cenných látek. V čerstvém oplodí jsou přítomny organické kyseliny, jako např. kyselina citronová, jablečná, vinná, askorbová a jantarová, dále antokyany, sacharidy či flavonoidy. V plodech se nachází silice, fytosteroly, peptidy, provitamin A, vitamin C a E a minerální látky - především železo, fosfor, hořčík. Dalšími obsahovými látkami v klanoprašce jsou chrom, selen, křemík, kobalt či mangan. V semenech je kromě lignanů i olej, který má zlatožlutou barvu a hořkou chuť a obsahuje kyselinu linolenovou a olejovou.

Četné klinické studie prokázaly, že látky obsažené v klanoprašce mají schopnost zlepšit fungování respiračního systému a podpořit normální funkci dýchací soustavy. Naneštěstí se vědci o léčivé účinky klanoprašky začali seriózně zajímat až někdy ve 30. letech minulého století. Dnes už se však ví, že plody schizandry mají, např. výrazné adaptogenní účinky a celkově vykazují vysokou aktivitu v řadě fyziologicky důležitých funkcí. Klanopraška neboli mangolka čínská regeneruje srdeční sval, a proto je vhodná k léčení kardiovaskulárních onemocnění. Dokáže stimulovat krevní oběh, má antisklerotické působení, popř. snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu v krvi. Schizandra rovněž chrání jaterní buňky, má pozitivní vliv na CNS a mozek. Dá se užívat i při úzkosti, únavě a přepracování.

Jaké jsou největší přednosti schizandry?

Klanopraška čínská neboli schizandra odstraňuje pocity hladu, únavu a vyčerpání, zlepšuje náladu a zbavuje stresu. Napomáhá udržení organismu v dobrém stavu, slouží jako vhodný prostředek při rekonvalescenci po různých onemocněních či při fyzické i duševní vyčerpanosti. Jak jste si mohli přečíst hned v úvodu článku, schizandra je velmi účinná při plicní tuberkulóze a kardiovaskulárních chorobách, působí též na zvápenatění cév a při zánětu jater. Klanopraška má stimulující účinky na mozek, eliminuje úzkost, je vynikající prevencí před nádorovými onemocněními. Klanopraška čínská neboli schizandra odstraňuje pocity hladu, únavu a vyčerpání, zlepšuje náladu a zbavuje stresu. Napomáhá udržení organismu v dobrém stavu, slouží jako vhodný prostředek při rekonvalescenci po různých onemocněních či při fyzické i duševní vyčerpanosti. Jak jste si mohli přečíst hned v úvodu článku, schizandra je velmi účinná při plicní tuberkulóze a kardiovaskulárních chorobách, působí též na zvápenatění cév a při zánětu jater. Klanopraška má stimulující účinky na mozek, eliminuje úzkost, je vynikající prevencí před nádorovými onemocněními.

Klanopraška reguluje volné radikály, které mají tendenci poškozovat DNA buněk v našem organismu, působí tedy jako silný antioxidant. Ulevuje při bronchitidě a kašli, astmatu, snižuje nadměrné pocení a močení, působí při chronickém průjmu, cukrovce nebo v případě neplodnosti. Schizandra je též považována za afrodisiakum. Pro své protizánětlivé účinky se může užívat při žaludečních a dvanáctníkových vředech, při poruchách zraku či nespavosti.

Schizandra má též antivirové a antibakteriální působení. Pozitivně ovlivňuje stav při rakovině plic, eliminuje mozkové nádory, ale také pomáhá jedincům, kteří onemocněli virem HIV. Schizandra rovněž posiluje obranyschopnost a v něčem dokáže překonat i tolik známý a oblíbený žen-šen. Pokud byste užívali klanoprašku ve vysokých dávkách a příliš dlouhou dobu, mohlo by se stát, že na vás bude mít zcela opačný účinek, než očekáváte. Začnete být naopak více unaveni, ospalí apod. V tomto případě byste ji měli okamžitě přestat brát a dát si nějakou dobu pauzu. Ke kontraindikacím patří vysoký krevní tlak, srdeční vady, cévní aneurysma, hyperfunkce štítné žlázy, skleróza, angina pectoris, epilepsie a schizofrenie. Schizandru by neměly brát těhotné ženy a malé děti.