Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Klanopraška čínská chrání játra, utiší bolest a dodá energii

Klanopraška čínská chrání játra, utiší bolest a dodá energii zdroj: shutterstock.com

Klanopraška čínská neboli schizandra je již po tisíce let v Číně využívána jako tonikum a sedativum. Odedávna je rovněž nedílnou součástí tradiční tibetské medicíny.

V Číně je znám jeden dávný příběh mladého muže, který dostal plicní tuberkulózu a domorodci byl vykázán do hor, aby se od něj nenakazili. Tam ho objevil lovec, jenž mu poskytl plody klanoprašky a dotyčný mladík je po dobu 10 dnů jedl. Po této době už mohl plody sbírat sám a po 3 měsících, kdy se jimi živil, se mohl naprosto zdravý vrátit zpět domů. Dokonce se prý dožil úctyhodných 105 let.

Klanopraška se používala odpradávna také v Rusku, zejména na Sibiři. Tamní obyvatelé zjistili, že když si vezmou hrst sušených bobulí klanoprašky, osvěží se a zamezí únavě. Ruský přírodovědec, etnograf a cestovatel Vladimir Klavdijevič Arseněv se ve svém díle zmínil o tom, že průvodci různých expedicí dělali během dlouhých přesunů v tajze přestávky na odpočinek a přitom připravovali čaj z klanoprašky. Tento nápoj jim pomohl nejen zahnat pocit hladu, ale rovněž odstranil únavu a pozvedl náladu.

Jaké má schizandra obsahové látky a na co se používá?

Schizandra čínská obsahuje lignany a saponiny, např. schizandrin, schizanterin A, deoxyschizandrin a gama-schizandrin. Lignany a jejich deriváty obsažené v plodech tvoří až 20 % účinných látek. Tyto složky dokáží ochránit naše játra před toxiny a regenerují jaterní buňky při onemocnění žloutenkou a působí i po jejím prodělání. Z klanoprašky byla izolována celá řada dalších biologicky aktivních látek, k nimž patří, např. triterpenoidní manwuweiziková kyselina, jež má silné působení v případě rakoviny plic a při mozkových nádorech.

Schizandra však obsahuje bezpočet dalších cenných látek. V čerstvém oplodí jsou přítomny organické kyseliny, jako např. kyselina citronová, jablečná, vinná, askorbová a jantarová, dále antokyany, sacharidy či flavonoidy. V plodech se nachází silice, fytosteroly, peptidy, provitamin A, vitamin C a E a minerální látky - především železo, fosfor, hořčík. Dalšími obsahovými látkami v klanoprašce jsou chrom, selen, křemík, kobalt či mangan. V semenech je kromě lignanů i olej, který má zlatožlutou barvu a hořkou chuť a obsahuje kyselinu linolenovou a olejovou.

Četné klinické studie prokázaly, že látky obsažené v klanoprašce mají schopnost zlepšit fungování respiračního systému a podpořit normální funkci dýchací soustavy. Naneštěstí se vědci o léčivé účinky klanoprašky začali seriózně zajímat až někdy ve 30. letech minulého století. Dnes už se však ví, že plody schizandry mají, např. výrazné adaptogenní účinky a celkově vykazují vysokou aktivitu v řadě fyziologicky důležitých funkcí. Klanopraška neboli mangolka čínská regeneruje srdeční sval, a proto je vhodná k léčení kardiovaskulárních onemocnění. Dokáže stimulovat krevní oběh, má antisklerotické působení, popř. snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu v krvi. Schizandra rovněž chrání jaterní buňky, má pozitivní vliv na CNS a mozek. Dá se užívat i při úzkosti, únavě a přepracování.

Jaké jsou největší přednosti schizandry?

Klanopraška čínská neboli schizandra odstraňuje pocity hladu, únavu a vyčerpání, zlepšuje náladu a zbavuje stresu. Napomáhá udržení organismu v dobrém stavu, slouží jako vhodný prostředek při rekonvalescenci po různých onemocněních či při fyzické i duševní vyčerpanosti. Jak jste si mohli přečíst hned v úvodu článku, schizandra je velmi účinná při plicní tuberkulóze a kardiovaskulárních chorobách, působí též na zvápenatění cév a při zánětu jater. Klanopraška má stimulující účinky na mozek, eliminuje úzkost, je vynikající prevencí před nádorovými onemocněními. Klanopraška čínská neboli schizandra odstraňuje pocity hladu, únavu a vyčerpání, zlepšuje náladu a zbavuje stresu. Napomáhá udržení organismu v dobrém stavu, slouží jako vhodný prostředek při rekonvalescenci po různých onemocněních či při fyzické i duševní vyčerpanosti. Jak jste si mohli přečíst hned v úvodu článku, schizandra je velmi účinná při plicní tuberkulóze a kardiovaskulárních chorobách, působí též na zvápenatění cév a při zánětu jater. Klanopraška má stimulující účinky na mozek, eliminuje úzkost, je vynikající prevencí před nádorovými onemocněními.

Klanopraška reguluje volné radikály, které mají tendenci poškozovat DNA buněk v našem organismu, působí tedy jako silný antioxidant. Ulevuje při bronchitidě a kašli, astmatu, snižuje nadměrné pocení a močení, působí při chronickém průjmu, cukrovce nebo v případě neplodnosti. Schizandra je též považována za afrodisiakum. Pro své protizánětlivé účinky se může užívat při žaludečních a dvanáctníkových vředech, při poruchách zraku či nespavosti.

Schizandra má též antivirové a antibakteriální působení. Pozitivně ovlivňuje stav při rakovině plic, eliminuje mozkové nádory, ale také pomáhá jedincům, kteří onemocněli virem HIV. Schizandra rovněž posiluje obranyschopnost a v něčem dokáže překonat i tolik známý a oblíbený žen-šen. Pokud byste užívali klanoprašku ve vysokých dávkách a příliš dlouhou dobu, mohlo by se stát, že na vás bude mít zcela opačný účinek, než očekáváte. Začnete být naopak více unaveni, ospalí apod. V tomto případě byste ji měli okamžitě přestat brát a dát si nějakou dobu pauzu. Ke kontraindikacím patří vysoký krevní tlak, srdeční vady, cévní aneurysma, hyperfunkce štítné žlázy, skleróza, angina pectoris, epilepsie a schizofrenie. Schizandru by neměly brát těhotné ženy a malé děti.

Související produkt
Levamin 50 ml
Diochi / 542 Kč
Bylinné kapky Levamin obsahují ženšen nepravý, který podporuje fyzické a duševní zdraví a také boldovník, který spolu s eleuterokokem přispívají k relaxaci a dobré náladě.
Detail produktu