Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní péče o dřevěné povrchy ve vaší domácnosti

Přírodní péče o dřevěné povrchy ve vaší domácnosti Dejte pořádnou péči i své domácnosti - konkrétně dřevěným povrchům, které potřebují jen ty nejlepší přírodní přípravky.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Přírodní péče o dřevěné povrchy ve vaší domácnosti zdroj: unsplash.com

Máte rádi dřevo stejně jako my? Vytváří doma pocit tepla a pohody, dělá naše domy a byty útulnějším, má v sobě pozitivní energii. Jeho udržování je ale celkem oříšek, protože nemá moc rádo vodu a můžeme ho, pokud to s ní přeženeme nepříjemně znehodnotit. Naštěstí ale existují čisticí prostředky, ať už DIY anebo přímo k dostání u nás v Biooo, které vám pomohou zachovat krásu vašeho oblíbeného kusu nábytku anebo dřevěné podlahy.

Co nejvíce škodí vaší dřevěné podlaze a nábytku?

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu dřevěných povrchů? V prvé řadě používáme moc vody. Vlhkost je největším nepřítelem sebekvalitnější dřevěné podlahy a může způsobit vznik esteticky nehezkých skvrn. Podlahy ze dřeva lze úspěšně vytírat dobře vykrouceným mopem, pokud ale na ně vylejete nedopatřením velké množství vody, je potřeba ji okamžitě vysušit, nejlépe ručníkem. Tak zabráníte počátku hniloby i vzniku skvrn.

Pokud máte doma parní čistič a uvažovali jste o tom, že byste ho zkusili na dřevěné podlahy, nedělejte to. Jsou navržené pro hloubkové čištění koberců a při použití na dřevo vytváří horká pára živnou půdu pro počátky hniloby a tvoření větších prasklin. Pokud nutně nepotřebujete podlahu vytírat, pouze ji vysajte, neměli byste ale používat vysavače s příliš agresivními kartáči, které jsou vhodné taktéž pro koberce, protože se vyznačují vysokou rotací štětin a mohou vaši podlahu poškrábat. Na kartáče jako takové při mytí dřevěných podlah prostě úplně zapomeňte.

Zachovejte dřevo krásné a bez poškození zn. přírodně

Problémem konvenčních přípravků pro úklid a ošetření dřevěných ploch jsou samozřejmě chemikálie, které nejsou šetrné ani k našemu zdraví, ani k povrchu, na který se aplikují. Tyto čističe mohou obsahovat různé přírodní složky, jako je např. včelí vosk a výrobci na tento fakt velmi často lákají zákazníky. To nikdo nerozporuje. Ale kromě neškodných a prospěšných látek se v nich vyskytuje vysoké množství ropných složek působících jako hormonální disruptory. Ty fungují tak, že narušují funkci endokrinního systému, vyvolávají různé genetické mutace a způsobují nádorová onemocnění. Obzvlášť nebezpečné jsou pro těhotné ženy a jejich nenarozené děti. Dále se látky vyskytující se v konvenčních prostředcích na ošetření dřeva velmi často spojují s astmatem anebo vznikem kontaktní dermatitidy.

V našich domácnostech existuje hned několik dobrých prostředků pro ošetření dřeva, které máme po ruce, kdykoli je potřebujeme. Pokud patříte mezi ty, kteří mají k čištění domácnosti jenom jedlou sodu a ocet a za další věci odmítají utrácet peníze, protože to stačí, zbystřete. K hromadění nečistot na dřevěné podlaze dochází spíše v povrchové úpravě podlahy než ve dřevě samotném. Proto stačí pouze velmi jemné ošetření povrchu, aby byly odstraněny.

Kombinace octu s vodou snižuje přirozenou ochrannou bariéru dřeva. Naopak můžete ocet použít v kombinaci s rostlinným olejem a to v ředění 3:1 (více oleje). Ocet vyčistí špínu a olej zajistí ochranu dřeva, toto ošetření však není příliš praktické pro podlahy. Můžete jej ale efektivně využít při úklidu nábytku a menších dřevěných ploch. Pokud nechcete pracovat s octem, lze jej nahradit citronovou šťávou. Nejlepší je namíchat směs do nádoby s rozprašovačem, usnadní se tak aplikace. U citronové šťávy a oleje volíme poměr 3:2 (větší množství olivového oleje).

Máte-li strach z citronové šťávy, smíchejte šálek a půl olivového oleje s pár kapkami citronového éterického oleje (maximálně 5 kapek). Směs důkladně protřepejte a rozprašovačem aplikujte na dřevo. Následně dřevo vyleštěte čistým, suchým hadříkem. Olivový olej lze nahradit buď olejem lněným, nebo kokosovým, ale ten se používá nanesený přímo na hadřík, kterým se rozetře po ošetřovaném povrchu. Rostlinné oleje jako takové jsou pro péči o dřevěné povrchy velmi vhodné. Dodávají jim lesk a posilují jejich přirozenou ochranu. Fungují jako jemné konzervační prostředky a zlepšují schopnosti dřeva.

Dalším prostředkem, který můžete efektivně využít k ošetření dřevěných povrchů je včelí vosk. Včelí vosk v kombinaci s olivovým olejem chrání dřevo před pronikáním vlhkosti, jemně konzervuje a dodává příjemný lesk. Stačí smíchat půl šálku strouhaného včelího vosku, šálek a půl olivového oleje a několik kapek éterického oleje. Nejlepší jsou citrusy. Směs se musí řádně promíchat. Aplikuje se stejně jako samotné rostlinné oleje. Povrch se přetře hadříkem, nechá uschnout a následně se provede aplikace vosku s olejem.

Ekologický úklid = zaručená kvalita

Nechce se vám míchat DIY čističe dřevěných povrchů? Nevadí. Máme pro vás několik velmi efektivních řešení přímo u nás na prodejně nebo e-shopu. Stačí si jen vybrat ten pravý čistič, podle toho, čemu dáváte přednost. Velmi záleží na vašem očekávání toho, co by měl prostředek na údržbu dřeva splňovat. My máme oblíbené takové čističe, které jsou šetrné jak k přírodě, tak k naší pokožce. A pokud chcete, aby váš čistič měl i nějaký ten ověřený bio certifikát, určitě si u nás vyberete.

  • Planet Pure na dřevěné povrchy je spolehlivý pomocník při úklidu. Příjemně voní, odstraňuje efektivně nečistoty a díky obsahu olivového oleje jemně impregnuje dřevo, čímž mu poskytuje lepší ochranu nejen proti nečistotám, ale i proti jinému znehodnocení. Obsahuje rostlinné tenzidy a éterické oleje.
  • Bio-D čistič na podlahy lze použít pro úklid různých povrchů, včetně dřevěných. Účinně odmašťuje a odstraňuje nečistoty, ale zároveň poskytuje podlaze potřebnou ochranu díky éterickým olejům a lněnému oleji. Má jemnou citrusovou vůni. Je skvěle biologicky odbouratelný a nezatěžuje přírodu, nedráždí pokožku.
  • Sonnet čisticí tekuté mýdlo na kámen, dřevo a vlnu je jemný mycí a čisticí prostředek pro více druhů povrchů v domácnosti. Lze jej použít i na neimpregnované dřevo, které velmi účinně zbaví nečistot. Obsahuje olivový olej, který poskytuje dřevu přirozenou ochranu a navíc ho impregnuje. Je 100% biologicky odbouratelné a nezatěžuje pokožku, ani hormonální systém.