Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vosky do svíček: Parafín vs. Přírodní vosky

Vosky do svíček: Parafín vs. Přírodní vosky Zatočte se škodlivým parafínem u vás doma! Máme pro vás kvalitní náhradu, kterou budete milovat stejně jako my.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Vosky do svíček: Parafín vs. Přírodní vosky zdroj: unsplash.com

Svíčky jsou staré přes 3000 let a prakticky byly vynalezeny v Egyptě, kde se vyráběly z rákosu, namočeného v živočišném tuku. Postupně se používaly ke svícení i rostlinné oleje, hlavně v Řecku. Tato tradice se dodnes zachovala v tradiční východní liturgii. S rozvojem ropného průmyslu se objevil jako konkurent přírodních zdrojů pro výrobu svíček hojně diskutovaný parafín. Který zase není tak moc úžasný, jak se celé roky zdálo, protože staletími odzkoušené přírodní alternativy parafínu jsou tak nějak výhodnější co se týče ekologie, zdravotní prospěšnosti i délky hoření.

Tradiční parafín

Parafín je vedlejším produktem ropného průmyslu, kal, který zůstává na dně sudu, a pak se dále zpracovává, čistí se pomocí rozpouštědel. Parafín, ať už jej nazýváme potravinářský nebo kosmetický, je stále jen látka, pocházející z petrochemického průmyslu. Díky jeho spalování se ve vašem domě nebo bytě uvolňují nebezpečné toxiny, které napadají váš dýchací a nervový systém, mohou působit jako alergeny. Hořením se také uvolňuje oxid uhličitý, skleníkový plyn, spojený s globálním oteplováním. Parafín je často parfemovaný tzv. vonnými oleji, čistě syntetickými látkami, které jsou brány jako hormonální disruptory a barvený syntetickými barvami. Takže taková parfémovaná svíčka z drogerie je celkem slušný ropný nášup.

Přírodní alternativy parafínu

Sojový vosk

Sójový vosk je ve svíčkovém businessu uváděný jako zcela netoxická a nekarcinogenní, biologicky pohodově odbouratelná látka. V propagaci se klade důraz na jeho ekologickou bezpečnost a obnovitelnost, navíc se často uvádí, že se velmi dobře čistí, stane-li se vám svíčková nehoda, protože je rozpustný ve vodě. Uvádí se, že sójový vosk vylučuje o 90% méně sazí než parafín. To všechno je do určité míry pravda. Proč do určité míry? Sója je totiž poměrně problematická plodina, co se týče GMO hnojiv. Dnes je velmi těžké sehnat sóju, která by nebyla geneticky modifikována, protože např. v USA je geneticky kontaminováno až 98% celkové sójové produkce. Takže je poměrně těžké narazit na sójové svíčky s bio certifikátem.

Faktem je, že se k výrobě sójových svíček často používají voskové směsi, které mohou obsahovat jen část sójového oleje a zbytek je v lepším případě nahrazený včelím voskem nebo palmovým voskem, v horším parafínem. Dalším problémem vosku ze sójového oleje je získávání základní suroviny, při kterém se mohou používat chemická rozpouštědla (hexan), anebo se může lisovat mechanicky, ten pak, pokud pochází z ne GMO ošetřené sóje, může získat bio certifikaci.

Palmový vosk

V několika málo letech se soustavně řeší téma palmový olej. Problematika se týká hlavně drancování pralesů a zabíjení zvířat, kvůli získávání pěstitelských ploch pro palmy. Palmový olej najdeme, ať chceme nebo ne, v množství výrobků, které je více než obrovské. Obsahuje ho například kolem 200 kosmetických složek. Nicméně vedle konvenční produkce této diskutované látky existuje i fair-trade odvětví, které pěstuje palmy bez GMO přísad a vyrábí palmový olej ekologicky. Na rozdíl od sóje, která je jednoletou plodinou, je palma, pěstuje-li se podle zásad bio zemědělství, daleko ekologičtější zdroj oleje pro výrobu vosku do svíček a poskytuje vyšší výnos výrobního materiálu.

Při výrobě palmového vosku se nepoužívají žádné agresívní chemikálie. Jako materiál pro výrobu svíček je palmový vosk bezpečný, ekologický materiál a není problém pro něho získat biocertifikaci. Pokud chcete mít jistotu, že vaše palmová svíčka pochází z dobře udržitelných a obnovitelných fair-trade zdrojů, vyberte si nějakou od ověřeného a kvalitního dodavatele. Pro nás v Biooo je jedničkou německá firma Kerzenfarm, která vyrábí elegantní svíčky, parfémované čistými éterickými oleji a také vonné vosky a klasické čajové svíčky do aromalampy.

Řepkový vosk

Je další alternativou parafínu, která je sice přírodní, ale mnohdy velmi diskutovatelná. I když má mnoho obhájců, protože se nepodílí na ničení deštných pralesů a zabíjení orangutanů, je to surovina dost problematická. A to nejen ze zdravotního, ale i ekologického hlediska, obzvlášť díky tomu, že je řepka olejná často pěstována velkými průmyslovými koncerny a hnojena GMO hnojivy. Ty se dostávají do spodních vod a ničí půdu na několik let dopředu a tak znemožňují dobré hospodářské využití zeminy. Poroto je velmi často problém získat řepku v bio kvalitě. Navíc se spojuje čím dál více se vznikem alergiíi. <>Bio řepka olejná se naopak pěstuje např. ve Velké Británii a Francii podle nejpřísnějších pravidel a je tak daleko pěstitelsky náročnější než konvenční. Je-li svíčka vyrobena z bio řepkového vosku, nabízí velmi podobné výhody jako vosk palmový a sójový. Hoří déle než parafín, vylučuje při hoření méně sazí, snadno se čistí, je dobře biologicky odbouratelný a rozpustný ve vodě. Může se často kombinovat s palmovým anebo sójovým voskem.

Neveganské alternativy parafínu

Lůj a včelí vosk

Po celá staletí sloužil k výrobě svíček živočišný lůj. Jedná se o materiál, který hoří pomalu a dobře se kombinuje s dalšími složkami, výborně se v něm rozloží vůně éterických olejů. Byly doby, kdy se míchal i s parafínem. Ve svíčkařském průmyslu se také používal velrybí tuk. Dnes se svíčky z těchto materiálů, převážně z etických důvodů, na trhu téměř nevyskytují.

Jednoduše řečeno, včelí vosk je nejdražší a nejčistší vosk, který můžeme vůbec použít k výrobě svíček. Má ale natolik specifickou a silnou vůni, že se nedá moc dobře kombinovat s bylinami anebo éterickými oleji a pokud se používá pro parfemované svíčky, musí se dezodorizovat. Proto se spíše používá jako kosmetický materiál (emulgátor) a hlavně pro výrobu přírodních tělových svící, protože má prokazatelně léčivé účinky.

Související produkt
Čajové svíčky neparfemované 50 ks
Kerzenfarm / 209 Kč
Přírodní čajové svíčky se hodí například do aromalampy, solné lampy nebo jakéhokoli vhodného svícnu. 
Detail produktu