Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vše, co chcete vědět o aromaterapii

Vše, co chcete vědět o aromaterapii Zajímá vás aromaterapie a éterické oleje, máte ale také spoustu otázek?
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Vše, co chcete vědět o aromaterapii zdroj: biooo.cz

Zajímá vás aromaterapie? Chcete do ní proniknout hlouběji a opravdu ji pochopit? Přinášíme vám unikátní souhrn všech možných otázek ohledně aromaterapie, které jste si již pravděpodobně položili nebo vás ještě ani nenapadly.

Přejít na sekci článku:

Co je aromaterapie a jak funguje?

Co je aromaterapie a jak funguje? zdroj: biooo.cz

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je systematické užívání těkavých rostlinných olejů, které jsou známé jako éterické oleje k léčbě nebo prevenci onemocnění. Je to forma doplňkové terapie určená k řešení zdravotního stavu celého člověka, a nikoliv pouze symptomu nebo nemoci. Pomáhá přirozené schopnosti těla se vyrovnávat, regulovat, léčit a udržovat. Jedním z důvodů, proč je aromaterapie tak nesmírně úspěšná, je to, že používá holistický přístup, při němž aromaterapeut bere v úvahu anamnézu osob, emoční stav, celkové zdraví a životní styl před plánováním léčby, nejen příznaky nemocí.

Co je éterický olej?

Éterický olej je kapalina, která je zpravidla destilovaná pomocí vodní páry z listů, stonků, květů a dalších částí rostlin. Může se získávat také extrakcí rozpouštědly, tyto esence jsou označovány jako absoluty. Ačkoli se o esencích vyjadřujeme jako o oleji, nezanechávají mastnou stopu a také neobsahuje mastné kyseliny.

Z jakých částí rostlin se získávají éterické oleje?

Éterické oleje se získávají z různých částí rostlin, z květů, listů, kůry, oddenků či jehličí podle toho, o jakou rostlinu jde a jaké jsou její terapeutické vlastnosti. Esence z různých částí rostliny poskytují také různou kvalitu výsledného produktu.

Jak fungují éterické oleje?

Esenciální oleje se skládají z drobných aromatických molekul, které se snadno vstřebávají kůží a při dýchání vstoupí do plic. Tyto terapeutické složky dále vstupují do krevního řečiště a jsou přenášeny po celém těle. Tak se uvádí do pohybu jejich prospěšné léčebné schopnosti. Vzhledem k tomu, že jsou vysoce koncentrované, k dosažení dobrého výsledku stačí jen velmi malé množství éterického oleje.

Co můžu očekávat od éterických olejů?

Od éterických olejů lze očekávat široké spektrum působení na psychickou i fyzickou stránku člověka. Ale také vysokou koncentraci a sílu, s kterou dokáží pomoci od různých zdravotních problémů.

Co je nosný olej?

Nosný olej je rostlinný olej, který se používá k míchání esenciálního oleje a díky němu se předchází problémům při aplikaci esence na kůži.

Kolik kapek éterického oleje je v lahvičce?

Záleží na objemu lahvičky, u 5 ml je to kolem 100 kapek, u 10 ml 200 kapek éterického oleje.

Jak se zajišťují standardy pro kvalitu esencí?

Kvalita éterických olejů je pod stálou kontrolou. Aby se zamezilo pančování a jiným nekalým aktivitám výrobců, používá se několik kroků k zachování největší kvality esencí. Aby byl éterický olej čistý a kvalitní, provádí se ověření botanických druhů rostlin, plodiny nesmí být vystavení agrochemikáliím, při destilaci se používá nízkotlaká destilační technika, provádí se vizuální kontrola oleje (barva, viskozita), hodnotí se zápach esence, měří se fyzikální parametry a testuje se čistota pomocí plynové chromatografie.

Kolik existuje druhů éterických olejů a lze je všechny použít v aromaterapii ?

Prakticky se dá říct, že esenciální olej se dá extrahovat nebo vydestilovat z každé rostliny. Takže jich prakticky mohou být tisíce. Ale ne každý je vhodný pro aromaterapeutické využití. I u běžně známých rostlin, jako je třeba růže, nejsou vhodné k destilaci všechny její odrůdy. Co se týče éterických olejů, dá se mluvit o maximálním počtu do 200 druhů esencí.

Používají se v aromaterapii minerální oleje?

V žádném případě, minerální olej je produkt petrochemického průmyslu, pochází z ropy.

Proč se musí do aromalampy dávat voda?

Aby se nepřipaloval éterický olej. Díky vodě se navíc dokáže éterický olej lépe rozplynout v prostoru, protože obsahuje těkavé látky, které se uvolňují odpařováním.

Co mi přinese konzultace s aromaterapeutem?

Konzultace s aromaterapeutem je dobrá k ujasnění si vlastního zdravotního stavu a seznámení se s vhodnými kombinacemi éterických olejů, které nám pomohou řešit naše problémy těla i ducha. Aromaterapeut navíc zná kontraindikace éterických olejů, a proto nám může velmi dobře sestavit jak dávkování, tak i celkový profil naší aromataštičky. Také dokáže vysvětlit rizika spojená s manipulací s éterickými oleji.

Jsou éterické oleje testované na zvířatech?

Éterické oleje, které jsou používané v kosmetice a mají odpovídající certifikace, se na zvířatech netestují.

Proč je u esenciálních olejů tak důležitá kvalita?

Kvůli možným zdravotním následkům, které by mohly zanechat nekvalitní anebo pančované éterické oleje.

Jak poznám, že není éterický olej pančovaný? A co to znamená?

Pančované éterické oleje jsou takové oleje, do kterých může být použitý jiný druh rostliny. Například, aby se snížily náklady na výrobu růžového oleje, pančuje se gerániem, které má podobnou vůni, což je ještě ten lepší případ, nebo se ředí uměle vyrobenými „vonnými oleji“. Lze se řídit informacemi na krabičce anebo lahvičce. Kvalitní esenciální olej obsahuje informace o pěstování rostliny (bio), latinský botanický název rostliny, místo sběru a jakým způsobem byla získaná esence. Nepoctiví prodejci často ředí esenciální oleje rostlinnými. To má vliv nejen na kvalitu, ale také na trvanlivost, protože rostlinné oleje se mohou rychleji kazit. Pokud se nejedná o absolut, který si kupujete schválně zředěný v jojobovém oleji, a máte podezření, že firma neprodává čistou esenci, kápněte kapku éterického oleje na papír - pančovaný éterický olej zanechá mastnou stopu, čistý ne. Některé silice mohou být ředěné alkoholem, pokud není váš cíl mít takto zředěnou silici (např. růži anebo další esence, získané pomocí ethanolu anebo methanolu), lze to velmi dobře poznat čichem. V éterických olejích mohou nepoctiví výrobci používat také různé emulgátory, které se dobře ukazují po smíchání s vodou. Čistý éterický olej plave na hladině, pančovaný se rozpustí.

Jaký je rozdíl mezi "aromaterapeutickým olejem" a "éterickým olejem"?

„Aromaterapeutický olej“ je povětšinou 2% zředění esenciálního oleje v 98% nejčastěji mandlového rostlinného oleje. Může se prodávat ve stejně malých lahvičkách jako esenciální. Prakticky se jedná o slovíčkaření nepoctivých firem, které se snaží dostat peníze z neinformovaných zákazníků.

Co je macerát?

Macerát je olej, ve kterém se nechaly vyluhovat květiny anebo byliny.

Související produkt
Myrha, Bio 5 ml
Taoasis / 444 Kč
Myrha má velmi výraznou, kořeněnou až balzamickou vůni, která má dezinfekční či antibakteriální účinky. Je vhodná při nachlazení, hormonální nerovnováze či zažívacích obtížích.
Detail produktu