Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

ZERO WASTE díl první: Domácnost

ZERO WASTE díl první: Domácnost Zero Waste domácnost a minimalismus v produktech na úklid.
Anna Nádvorníková
5,0 5
2

zero waste zdroj: unsplesh.com

Minimalismus a Zero Waste. Pojmy, které se ze zóny alternativců dostaly do běžné řeči toho nejširšího mainstreamu. A je to super. Minimalismus i Zero Waste válcují internet a patří mezi nejvyhledávanější videa na kanálech youtuberů. Nejnovějším trendem už není pouhá recyklace. Princip udržitelnosti je posílen o účinnější způsob, tedy takzvanou precyklaci. Cílem je vpustit do života znovupoužitelné předměty, které nemusíme vyhazovat - a to ani tím šetrnějším způsobem, tedy recyklovat je. Jedna z možností je dát se rovnou na cestu minimalismu a zkusit si vyrobit vlastní pastu na zuby, prášek na praní nebo čistič domácnosti.

Čističe domácnosti

Ale pro ty, kteří nemají rádi radikalismus v žádném směru a nebo prostě potřebují jít krok po kroku k čistějším zítřkům, tu jsou výrobky, které jim zredukují počet produktů v domácnosti a ušetří i peníze. Pro to, abychom měli čistý domov, totiž nutně nepotřebujeme čistič do koupelny, kuchyně, na sklo, kuchyňskou linku a sporák. Stačí nám k tomu jedna lahvička, jeden čistič univerzální. Takže z pěti položek za drogistické zboží si uděláte rázem jednu. Je to úleva, nezabírá totiž tolik místa a nemusíme věčně chodit do drogerie kvůli tomu, že nám zase něco došlo...

Pozor na dřevo

Univerzální čistič od Ecoveru si poradí se zaschlou mastnotou, je vhodný na podlahy, pracovní povrchy, dlaždičky i plasty a má dezinfekční účinky. Můžete ho použít téměř na vše, vyjma dřeva. Čističe od značky AlmaWin v sobě zase obsahují éterické oleje, které mají dezinfekční účinek a pohlcují pachy. Ten s vůní pomeranče můžete použít na - jedním slovem - vše, včetně koberců a čalounění. Pozor byste si ale měli dát na dřevo, tenhle materiál je prostě víc živý než zbytek povrchů a reaguje o něco citlivěji, jako organismus.

Speciálně na lakované dřevo pak lze použít univerzální čistič od britské rodinné firmy Bio-D. Tato značka využívá kvalitní suroviny z obnovitelných rostlinných zdrojů a rozhodně u nich nenajdete geneticky modifikované či živočišné látky. A třešnička na víčku - obaly jsou z větší části z recyklovatelného papíru nebo plastu. Všechny tyto čističe se navíc hodí pro citlivou kůži rukou se sklonem k ekzémům a jiným problémům.

Ekologické praní

Abychom se nedrželi pouze u čističů, ekologičtější variantou na praní prádla jsou například mýdlové ořechy. Jeden sáček vydrží tři až čtyři praní a následně je můžete zkompostovat. Rozložitelné sáčky do koše nebo na psí exkrementy jsou vhodnější variantou namísto sáčků igelitových. U nich zrovna neplatí, že by se mohly používat zas a znovu, ale příroda si s nimi hravě poradí. A, málem bych zapomněla na jeden must-have napříč kategoriemi! No jistě, ALL-ONE mýdlo od Dr. Bronner´s. Jedná se sice o mýdlo na tělo, ale lze ho použít také k omývání ovoce nebo ho kápnout do vody, se kterou se chystáte vytírat. Obsažené éterické oleje působí antibakteriálně, jsou dezinfekční a prostor krásně provoní.

Tak hurá do úklidu. A tip naší grafičky? Dejte si k tomu jednu sklenku červeného!

Související produkt
Univerzální čistič 500 ml rozprašovač
Bio-D / 133 Kč
Detail produktu