Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zero waste domácnost

Zero waste domácnost Zero waste není jen trend posledních let, ale velký krok k záchraně planety před zamořením plasty. Nahraďte běžné plastové věci ekologickými variantami.
Pavlína Klaudová
5,0 5
15

Zero waste domácnost zdroj: wikipedia.org

I když se zlepšilo třídění odpadu a chováme se hospodárněji, stále žijeme v době plastové. Plasty jsou prostě všude. V dětských plenkách, dámských hygienických potřebách, setkáváme se s nimi dnes a denně, nosíme v nich nákupy, vodu i jídlo. Chcete mít ekologičtější domácnost? My rozhodně ano. Proto přinášíme několik tipů, jak vypudit konvenční plasty z vašeho domova nebo je alespoň omezit na minimum.

Nejsou plasty jako plasty

Jsou plasty a plasty. Což znamená, že se vyrábějí z různých materiálů, které jsou více či méně závadné pro člověka a životní prostředí, anebo nejsou závadné vůbec. Nezávadné přírodní plasty, v kterých se dají koupit čisticí prostředky organicky orientovaných firem, jako je například Planet Pure, nebo se z nich vyrábí dětské ekopleny, pocházejí z rostlinných škrobů, nejvíce z bramborového a kukuřičného, ale výjimkou není ani rýžový. Jejich výroba je ekologicky šetrná, používají se přírodní barviva a mají nízkou dobu rozkladu. Nezůstane po nich stopa do půl roku po tom, co je hodíte do kompostu. Takovýto kompost se používá naprosto běžně v organickém zemědělství. I na výrobu ekoplastů existují různé certifikáty, které se starají o jejich kvalitu a nezávadnost, takže máte jistotu, že nepoškozujete své zdraví.

Čím nahradit základní plastovou výbavu domácnosti?

Dnes je na trhu stále více ekologicky šetrných výrobků, které mají nejen velmi hezký a moderní design, ale jsou také praktické v užívání. Plasty lze velmi pohodlně nahradit bambusem, nerezí nebo sklem. Můžete namítnout, že sklo je poměrně těžké na nošení nebo se bojíte, že ho vaše děti rozbijí, ale existují speciální úpravy skla, které jsou velmi odolné proti prasknutí, takže se nemusíte bát mít doma věci z tvrzeného skla. Pokud máte dost různých plastových pytlíků a otravuje vás, že je máte všude po kapsách, když s nimi třeba berete v obchodě rohlíky, nakonec je mimoděk zasunete do kabátu, lze je nahradit praktickými sáčky z bavlny. Ani igelitové tašky nejsou neřešitelný problém, stačí mít po ruce praktickou síťovku. Myslíte si, že tento typ nákupních tašek patří do dob socialismu a není moderní? Omyl. Dneska letí retro styl a hlavně se pro jejich výrobu používá kvalitní eko bavlna, která pochází z fair-trade lokalit, takže nejenže zavzpomínáte na dětství nebo mládí, ale také podpoříte dobrou věc. A pokud se vám i tak síťovka moc nezamlouvá, plátěné tašky moderní rozhodně jsou.

Ekologické řešení na svačinu i pro hygienu

Bavlněné sáčky, které lze koupit ve více velikostech, jsou díky jejich prodyšnosti skvělé pro uchovávání pečiva i zeleniny nebo ovoce. Každému z nás se stalo, že nakoupil ovoce nebo chleba a za pár dní se na nich objevila plíseň, protože plastové sáčky znemožňují proudění vzduchu, což podporuje množení plísní uvnitř i na jejich povrchu. Do bavlněného sáčku lze zabalit dětem svačinu na výlet, do školy anebo v něm přinést jídlo na piknik. Jsou skvělé, pokud navštěvujete farmářské trhy nebo zero waste obchody, kde nakupujete do vlastních sáčků či krabic. Sáčky lze samozřejmě pohodlně prát v ruce nebo do 30 °C.

Nosíte-li si do práce oběd, určitě se vám budou hodit nerezové boxy, které jsou nejen odolné proti poničení, ale také udržují teplotu jídla. Jsou praktické i do přírody nebo na hory. Stejně tak můžete pohodlně nosit láhev na pití, která není z plastu, ale z nerezu nebo tvrzeného skla, takže je odolná vůči teplotám i mechanickému poškození. Nerez lze velmi dobře udržovat a je vhodný i do myčky. V každé rodině se navíc sem tam něco slaví, a obzvláště děti mají rádi do pití brčka a jejich nerezová varianta pomůže odbourat byť malé, ale zcela zbytečné množství plastu. Stejně je to i se zubními kartáčky. Možná si říkáte, jaká je to drobnost, ale někde člověk začít musí. Nehledě na to, že celoživotní spotřeba zubních kartáčků na jednoho člověka se pohybuje mezi 300 až 400 kartáčky. A to už je hodně plastu.

Související produkt
Sáček na výrobu rostlinného mléka z bio bavlny 1 ks, (30x20 cm)
Tierra Verde / 75 Kč
Sáček slouží k jednoduché výrobě rostlinného mléka.
Detail produktu