Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bezpečnostní rady pro použití éterických olejů na zvířatech

Bezpečnostní rady pro použití éterických olejů na zvířatech Už jste uvažovali o použití éterických olejů pro domácí mazlíčky? Opatrnost je zde více než na místě.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Bezpečnostní rady pro použití éterických olejů na zvířatech zdroj: unsplash.com

Naši zvířecí miláčči jsou ještě více emočně citlivější než my, protože nemají potlačené instinkty, které jsme my vlivem výchovy a prostředí, v kterém se pohybujeme, museli zatlačit do pozadí. Nemusí se „sebeovládat“, nikdo po nich nechce, aby se pohybovali ve společensky získaných vzorcích chování. Je to tak dobře a co se od nich můžeme naučit?

Je aromaterapie vhodná pro zvířata?

Esenciální oleje obsahují řadu biologicky aktivních a silných sloučenin. Rostliny se nemohou pohybovat a unikat dravcům a infekčním hrozbám, takže produkují látky, které odpuzují škůdce a neutralizují patogeny. Aromaterapie je prakticky komplexní soubor péče o duši i tělo. Stará se nejen o náš nos, ale působí energeticky jak v mozkové sféře, ale také v celém těle, a to jak lokálně, tak komplexně. Ti, kteří se zajímají o aromaterapii kvůli sobě, ale mají domácí mazlíčky, mohou mít lehký problém, protože některé éterické oleje jsou pro zvířata jedovaté a nedobře snášejí i jejich vůni.

Přesto lze aromaterapii velmi dobře využívat v péči o zvířata, když víte, na jaké esence si dávat pozor a po jakých naopak sáhnout. Zájem o práci s esenciálními oleji při lékařské péči o zvířata dovedl aromaterapeuty k tomu, že se mimo Českou republiku začaly konat sympózia pro veterináře, kteří jsou touto tématikou zaujati. Éterické oleje se totiž mohou bezpečně používat pro kočky, psy i koně a dobytek. Jde jimi velmi dobře léčit traumatizovaná zvířata, ale také jim pomoct od nějakého nepříjemného zdravotního problému. Esence mají mnoho žádoucích účinků, jako je snížení úzkosti, léčba zánětu, boj proti oxidačním procesům, toxinům a infekcím. Brání bakteriím, houbám a virům, aby napadaly imunitní systém.

Nevhodné éterické oleje & dávkování & bezpečnostní rady

 • Všeobecně není vhodné používat u zvířat ty éterické oleje, které obsahují thymol a thujon, které jsou pro ně jedovaté. Dále se pak jedná o 30 éterických olejů, které se nesmí používat pro ošetření zvířete: anýz, bříza, hořká mandle, kalamus, kafr, kasia, česnek, křen, yzop, jalovec-jehličí, boldo, puškvorec, merlík bílý, hřebíček, merlík zední, hořčičné semeno, oregano, pelyněk černobýl, polej obecná, všechny druhy tymiánu, routa, sassafras, saturejka, tea tree, túje, zimolez, řebříček, svatolina cypřišová, cypřiš, vratič obecný, řečík palestinský. Obzvlášť se vyhněte olejům, které obsahují vysoké množství fenolů, jako je oregano, tymián, majoránka a další byliny.
 • Také je potřeba vyvarovat se esencím, jejichž složení může vyvolat silnou alergickou reakci, jako je tomu tak například u skořice nebo eukalyptu.
 • Alergii může vyvolat také máta peprná kvůli tomu, že obsahuje mentol.
 • Kočky používají v játrech jiný detoxikační systém a jsou obzvláště citlivé na esenciální oleje, které obsahují polyfenolové sloučeniny. Jedná se o takzvané „zahřívací" oleje, jako je skořice, oregano, hřebíček, zimolez, tymián a bříza. Jsou to oleje, které silně prokrvují a stimulují činnost krevního oběhu, ale kočky je nejsou schopny efektivně zpracovat přes ledviny a játra.
 • U koček se nesmí používat éterický olej máta peprná, citrusy, levandule, tea tree, skořice jak kůra, tak list, libavka, tymián, oregano, petitgrain, neroli, cypřiš, smrk, jilm, kafr, kasie, hořčičné semeno, česnek, máta peprná, bazalka, hřebíček, mateřídouška, fenykl, kopr, bříza, routa.
 • Nikdy nekapejte kočkám esenciální oleje do ucha, protože mohou poškodit jejich jemné ušní bubínky a nervová zakončení.
 • U psů různých velikostí, všech zvířat s poruchou krvetvorby a zvýšenou krvácivostí a březích zvířat je potřeba se všeobecně vyhýbat kafru, bříze, libavce, tymiánu, oreganu, rozmarýnu, mateřídoušce, hřebíčku, skořici, fenyklu, kasii, šalvěji a tea tree.
 • U zvířat lze bezpečně krátkodobě používat neroli, mrkvové semeno, levandule, kardamom, slaměnku, mátu peprnou (kromě koček), kadidlo, myrhu, heřmánek, geránium.
 • Abychom snížili šance na alergickou citlivost anebo intoxikaci orgánů zvířete, je nutné používat éterický olej nejvíce dva týdny a následně nechat zvíře odpočívat.
 • Při používání esenciálních olejů musíme u zvířat dávat pozor na to, abychom je dostatečně zředili. Každé zvíře je jiné, tak pečlivě sledujte, jak reaguje na esence.
 • Buďte zvlášť opatrní, abyste nedostali zvířeti esence do očí.
 • Přesné dávkování éterických olejů je důležité nejen u člověka, ale dá se říct, že u zvířat je ještě důležitější. Jsou daleko citlivější na pachy, proto je potřeba u nich začínat s aromaterapií velmi opatrně. Nejdříve zkuste dát éterický olej na sebe a pozorovat reakci zvířete. U zvířat se nesmí podávat interně ani to minimum éterických olejů, které lze podat pod přísným dohledem u člověka.
 • Pro menší zvířata, jako jsou kočky a malí psi, použijte 1-2 kapky, u větších psů pak 3-5 kapek, na koně a dobytek použijte 10 kapek. Na každou 1 kapku oleje použijte 4-5 kapek nosiče. Jako nosič je vhodný např. hroznový olej nebo jojobový olej.
 • U koček a psů se směs nosiče a éterického oleje aplikuje na tlapy, u dobytka a koní na hřbet nebo boky. U velkých zvířat nebo těžko dostupných oblastí lze použít také zředění éterického oleje v rozstřikovači.
 • Při aromaterapeutické péči o zvířata mají své místo i hydroláty, které jsou daleko jemnější než éterické oleje a váš mazlíček na ně nemusí být tak citlivý, tudíž je může lépe snášet.
 • Pokud máte pochybnosti o použití éterických olejů u zvířat, zeptejte se vyškoleného aromaterapeuta a veterináře.
Související produkt
Krizové kapky pro zvířata, Rescue Pets 10 ml
Dr. Bach / 334 Kč
Krizové kapky s vyváženou směsí bylinných výtažků určené pro domácí mazlíčky napomáhají uklidnit psychiku a jsou skvělou volbou při náročných situacích, jako je například cestování či nemoc.
Detail produktu