Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši?

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši? Se začátkem školního roku se u mnoha dětí objevil zásadní problém - veš dětská.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Co dělat s těmi nepříjemnými breberami - prostě jak na vši? zdroj: shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že se měsíc po začátku školního roku často setkávám s úpícími maminkami ohledně opětovného zavšivení jejich ratolestí ve škole, rozhodla jsem se podělit se s vámi o účinné metody na přírodní bázi, které zaručeně proti vším pomáhají. Zkusím navrhnout více možností, abyste si mohli vybrat. To by v tom byl čert, aby alespoň jedna nezabrala ;-)

Přejít na sekci článku:

Co jsou vlastně vši?

Co jsou vlastně vši? zdroj: shutterstock.com

Vši jsou v podstatě bezkřídlý hmyz parazitického řádu Phthiraptera. Podobně jako název řádu, do kterého patří, jsou i tito parazité velmi úporní. Parazitují na těle savců a živí se krví svého hostitele. Existují tři druhy vší, které člověku znepříjemňují život. Jsou to veš šatní, veš dětská a veš muňka. Nebudu se dál zaměřovat na podrobnosti přírodovědného a anatomického rázu, ale půjdu rovnou k "jádru pudla".

Veš dětská neboli hlavová se může vyskytovat ve vlasech a vousech. Ano, i Rumcajs by místo svých obligátních včel, mohl mít ve vousech vši :-) Veš dětská se tak nazývá proto, že se nejčastěji přenáší mezi dětmi ve školkách a ve školách. Ještě jsem chtěla upozornit na podstatnou věc, a ta se týká pověr ohledně vší. Často se tvrdívalo, že v rodinách, kde se dbá na dostatečnou hygienu a dost se uklízí, nemá tento parazitující hmyz šanci. Není tomu tak. Vši nejsou ze špíny! A mezi dětmi se vyskytují častěji, protože děti mezi sebou víc sdílejí, mívají tak hlavy více u sebe a třeba se češou i stejným hřebenem. To je pak bohužel neštěstí snadno na světě.

Pokud má člověk vši, trpí infekčním onemocněním, které se nazývá pedikulóza. Pokud má "jen" hnidy, o pedikulózu se nejedná. Veš naštěstí nepřenáší žádná závažná onemocnění, ale díky tomu, že svým sáním způsobuje ranky, které hodně svědí a člověk se stále drbe, může dojít k infekci. Občas mohou vznikat i ekzémy, ale spíše jen u velmi citlivých jedinců. Navíc mít vši je pro "postiženého" člověka a jeho rodinu velmi nepříjemná záležitost. Tato situace může způsobovat i poměrně velký stres.