Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Všechno to musí pryč? Záleží, kdo je o chlup nad věcí

zdroj:

Co si o tom pomyslí ostatní, když se necháte zarůst? Je vám fakt dobře, když všechno shodíte? No a co si o tom vlastně myslíte vy? Depilace, epilace, komplikace, manipulace, zamotaná situace? Ať už věříte ve Velký třesk, nebo ve Stvoření, jedno je jasný. Chlupy na těle nemáte jenom tak pro srandu králíkům. Jistě, už nejste neandrtálci, kteří byli zarostlí hlavně kvůli tomu, aby jim nebyla kosa. Ochlupení ale stále chrání tělní otvory před bakteriemi, prachem a dalšími nečistotami. No a třeba chlupy v podpaží snižují tření a dávají pozor na kůži i tepny, které tudy procházejí.

Mít či nemít chlupy bylo a je spíš o trendech

I kdybyste měli 100 důvodů, proč se neholit, a jeden, proč se holit, většina dá spíš na aktuální trend. Diktát doby totiž bývá neúprosný. Dřív byla depilace považována za hygienickou záležitost, protože třeba ve starověku bylo chlupaté tělo považováno za nečisté. V novověku bylo zase holení výsadou pouze nejvyšších vrstev.
 

V druhé polovině 20. století se všechno změnilo. Třeba podle průzkumů z roku 1964 se holení v USA stalo společenskou normou. Tehdy se holilo 98 % všech amerických žen ve věku 15 až 40 let. Prostě se tak nějak stalo zvykem, že holení zvyšuje erotickou atraktivitu, protože krásně hebká kůže na všech možných místech zdůrazňuje dojem mládí. No ono se ani není čemu divit, když jsou symbolem krásy dokonalé štíhlé, symetrické a mírotvorné modelky.
 

No a asi nemusíme ani dodávat, že se epilace a holení chytli výrobci a marketingové agentury, které to posunuly ještě o pořádný kus dál.

Trochu to bolí, když mě nechceš takovou, jaká jsem

City se drolí, když do nich mícháš depilační krém… Hodně se mluví o tom, jestli je odstraňování chloupků z nohou nebo z intimních partií zdravé nebo nezdravé. Proti gustu žádný dišputát –⁠ někde se dočtete, že se v chloupcích drží bakterie a že je lepší je odstranit. Někdo vám zase řekne, že lepší přirozenější ochrana neexistuje.

Jenže vždycky je to jenom o tom, jak to cítíte vy. Chcete vyrazit k vodě, ale vůbec se vám nechce piplat se s holením nohou a podpaží? No tak prostě jděte! Dáváte přednost bujení džungle po celém těle? Proč ne! Je pro vás hodně důležitý mít parádně upravené pubické ochlupení podle nejnovějších trendů. Tak jo!

Jestli máte naprosto v pořádku vlastní sebevědomí, může vám být úplně ukradený, co si kdo o vás řekne. Nemusíte se přece dogmaticky držet toho, co dělají ostatní.

Třeba feministka Xiao Meili uspořádala na čínské sociální síti Weibo soutěž chlupatých podpaží. Ženy by podle ní měly mít právo samy si rozhodovat, co udělají se svým tělem. A neměly by k tomu být nucené tlakem společenských stereotypů.
 

Je to zkrátka jenom na vás.

 

Březnový speciál BiOOO bez cenzury probíhá ve spolupráci s Nadací Krása pomoci, která seniorům pomáhá prožívat důstojné a veselé stáří.  Jak budeme pomáhat? Kráse pomoci darujeme 50 % výtěžku z prodeje celé značky Purobio Cosmetics za měsíc březen. A právě nákupem těchto produktů se do pomoci zapojujete i vy!