Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Holit nebo neholit?

5,0 5
1

Holit nebo neholit? zdroj: shutterstock.com

Nežádoucnost ochlupení a jeho následné odstraňování můžeme vystopovat až do doby bronzové. Už ve starověkém Egyptě, Řecku a Mezopotámii se ženy, ale i muži zbavovali chloupků pomocí různých škrabek, pinzet, či břitev. Později přišli s poměrně revolučním vynálezem – cukrovou pastou. Tato epilační metoda se stala velmi nadčasovou a zachovala se dodnes. Ve středověku si pak odstraňovali ochlupení především prostitutky a to z hygienických důvodů.

Odstraňování ochlupení bylo spíše výsadou těch nejbohatších a pomalu až do konce devatenáctého století se jednalo spíše o módní záležitost pouze ve vyšších kruzích. To se změnilo počátkem dvacátého století, kdy se začaly objevovat modelky v časopisech a herečky ve filmech s vyholeným podpažím. Postupem času, jak se zkracovaly sukně a šily se čím dál titěrnější plavky, si začala většina žen holit i nohy a třísla.

Přejít na sekci článku:

Jaké jsou klady a zápory holení?

Jaké jsou klady a zápory holení? zdroj: shutterstock.com

Pro:

  • Estetika - hladká pokožka se líbí nám, našemu partnerovi nebo prostě jen chceme vypadat jako ty holky z plakátů. Estetický aspekt je však velice individuální, protože každému se líbí něco jiného.
  • Hygiena - obzvláště v létě je nám nepříjemné, když se v podpaží zpotíme a ulepené chloupky se nám připlácnou k pokožce. Také používání deodorantu nebo antiperspirantu je při zarostlém podpaží trochu náročnější - většinou se jen omatlá na chloupky a k samotné pokožce se nedostane. Údržba porostu je také trochu víc náročnější než hladce oholená kůže.

Proti:

  • Ochrana – před klimatickými vlivy, před podrážděním a poškozením pokožky. Například chloupky v podpaží snižují tření v této oblasti, a tak chrání pokožku i důležité tepny, které tudy procházejí, před poškozením. Otázkou však zůstává, pokud má ochlupení sloužit jako ochrana, tak proč většině žen roste méně chloupků než mužům, když přitom ženy mají jemnější a citlivější pokožku?
  • Vysílač feromonů - chloupky v podpaží a v rozkroku pomáhají odvádět ve větší míře feromony, látky, díky kterým nejen komunikujeme s ostatními lidmi na smyslové úrovni, ale také zvyšují naši přitažlivost.
  • Narostou tmavší a silnější chloupky – holením, nebo některou z epilačních technik, se odstraní nejen silnější a tmavší chloupky, ale spolu s nimi i jemné a světlé velusové chloupky. Tyto chloupky jsou v podstatě to světlé chmýří, které pokrývá pokožku celého našeho těla. To po oholení doroste silnější a tmavší a může se zdát, že chloupků přibylo a že více ztmavly.
  • Riziko kožních podráždění – po epilaci i depilaci je pokožka oslabená, mohou na ní být mikroskopické trhlinky, nebo drobná říznutí po holení. Proto není vhodné po jakémkoliv zákroku odstraňujícím ochlupení chodit na slunce nebo se koupat. I tak ale není 100% jistota, že se do narušené pokožky nedostanou žádné nečistoty, či škodlivé bakterie a nezpůsobí zánět. Důležitá je hlavně dezinfekce. Po holení či epilaci můžete jako dezinfekci použít i pleťovou vodu, která obsahuje dezinfekční složky jako je Aloe vera, kapku alkoholu, extrakt z levandule, či tea tree olej.
  • Zarůstání chloupků - je častým po d/epilačním problémem. Může s ním částečně pomoci pravidelný peeling, masáž lufou a ošetřování kvalitním rostlinným olejem.
Související produkt
Voda po holení, Mann 100 ml
Logona / 224 Kč
Voda po holení vám dodá energii a okamžitý pocit osvěžení díky revitalizujícímu kofeinu a výtažku z gingko biloby. Ihned zklidňuje kůži a napomáhá minimalizovat případné podráždění.
Detail produktu