Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

MÁDARA - Všechny odstíny červené

Mádara rudá rtěnka fire zdroj: MÁDARA

Kult červených rtů byl odjakživa základem kosmetického průmyslu. Jak ale odvážné červené rtěnky získají svou jasnou barvu? Používají se 4 různé typy pigmentů - a zde je rozcestník, jak z etického hlediska zvolit bezpečnou a čistou červenou.

Organické vs. anorganické pigmenty

Kosmetické barevné přísady lze rozdělit do dvou širokých kategorií: organické a anorganické. V tomto případě organické znamená, že chemická struktura barvy zahrnuje atomy uhlíku.

Rozdělení červených odstínů:

  1. Syntetická červená

  2. Karmínová

  3. Červené minerály

  4. Pigmenty z rostlinných derivátů

Syntetická červená

Syntetická barviva se běžně používají v make-upových produktech k docílení požadovaného odstínu a mohou díky nim vznikat všechny tóny planoucí červené.

V současné době je v kosmetice v EU povoleno 153 různých barviv a většina z nich je syntetických. Tato organická barviva jsou syntetizována z ropného oleje nebo derivátů černouhelného dehtu a mohou obsahovat toxické těžké kovy. Ačkoli jsou v kosmetice povolena a vypadají tak lákavě, některé výrazné červené odstíny mohou mít svou odvrácenou stránku co se našeho zdraví týká. 

Make-up obsahující syntetická červená barviva, jako je phloxin (CI 45410) a erythtosin (CI 45430), reagují při osvětlení s bílkovinami v naší pokožce a vytvářejí volné radikály - což může způsobovat drsnost pokožky. Některá syntetická barviva mohou dokonce vyvolávat dermatologické poruchy. Bylo zjištěno, že červené barvivo pod názvem Brilliant Lake Red R (CI 15 800) má senzibilizující účinek, který lze spojit se vznikem kontaktní dermatitidy.

Přesto mohou být produkty syntetického make-upu veganské (vyrobené z chemických látek namísto přírodních) a mnoho značek přírodní kosmetiky používá špetku syntetického barviva k dosažení požadovaného odstínu červené barvy do svých jinak čistých přírodních produktů.

Rtěnky od MADARA
  • Co si o tom myslí? - Riskantní

  • Jsou veganské? - Ano

  • Jsou etické? - Ano

  • Používají je? - Ne

Karmínová červená

Karmín je další organické (přírodní) barvivo používané k dosažení zářivě červených odstínů. A přesto možná zjistíte, že z etických důvodů to není ta nejlepší volba…

Karmín je složka živočišného původu, vyrobená z rozemletého sušeného tropického hmyzu - košenilových brouků. K výrobě 1 kg karmínu je zapotřebí až 100 000 mrtvých brouků. Ze zřejmých důvodů karmín tedy není přísada vhodná pro vegany nebo “cruelty free”, i když je povolena a široce používána v přírodních nebo organických certifikovaných kosmetických výrobcích i v potravinářském průmyslu. 

Takže pokud vlastníte klasickou rudou rtěnku - je s největší pravděpodobností vyrobena ze syntetických barviv nebo karmínu. To pro tvůrce MÁDARA kosmetiky nebyly přijatelné možnosti a tak dlouhodobým zkoušením a experimentováním vytvořili vlastní červené barvy rtěnek zcela v souznění se všemi etickými zásadami.

  • Co si o tom myslí? - Složité

  • Jsou veganské? - Ne

  • Jsou etické? - Ne

  • Používají je? - Ne

Známka Leaping Bunny

Červené minerály

Červený oxid železitý je velmi běžný anorganický pigment, který se používá k získání šťavnaté, bronzově červené barvy. Je to také pigment, který dává základům růžový podtón. Odstín těchto barviv závisí na výrobním procesu a velikosti částic - mohou poskytovat nekonečné zemité odstíny - od přirozeně růžových až po sytě hnědo-červené.

Tyto pigmenty oxidu železitého se běžně vyskytují v přírodě a jsou široce používány jako potravinářské i kosmetické barvivo. Ve srovnání s organicko-syntetickými barvivy jsou oxidy železa bezpečné, stabilní a nealergenní.

  • Co si o tom myslí? - Úžasné

  • Jsou veganské? - Ano

  • Jsou etické? - Ano

  • Používají je? - Ano

Pigmenty z rostlinných derivátů

A v  neposlední řadě jsou zde inovativní rostlinné pigmenty. Tato přírodní červeň se získává z rostlin a lze s ní dosáhnout klasické, žhnoucí červené barvy. 

Nejen, že jsou tato barviva 100% přírodní, vytvářejí i mimořádné odstíny, mnoho z nich je také silným antioxidantem. Některé antioxidanty dodávají rostlinám tmavě fialové a červené tóny, například antokyany způsobují intenzivní fialové a červené zabarvení borůvek či brusinek. Při lokálním použití pomáhají antokyany neutralizovat volné radikály a regulovat předčasné stárnutí pokožky.

Začlenění rostlinných pigmentů do kosmetických receptur je však velká výzva, která si žádá seriózní know-how a složitý technologický proces. Vývojový tým MÁDARA však tento ambiciózní sen proměnil ve skutečnost!

  • Co si o tom myslí? - Úžasné

  • Jsou veganské? - Ano

  • Jsou etické? - Ano

  • Používají je? - Ano

* To, zda je formule veganská nebo etická, závisí také na dalších složkách a celkové obchodní praxi značky (získávání, distribuce, sociální odpovědnost atd.).

 

Zdroj: článek byl převzat od našich Lotyšských kolegů, originál zde.