Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní vs. konvenční dekorativní kosmetika

Přírodní vs. konvenční dekorativní kosmetika Do teď jste nenarazili na důvody, proč přejít na přírodní dekorativní kosmetiku? Šampon z vlasů si smyjete hned, ale make-up nosíte celý den.
Pavlína Klaudová
4,8 5
29

Přírodní vs. konvenční dekorativní kosmetika zdroj: unsplash.com

Líčení je nezbytnou součástí ženské výbavy krásy. Ženy po celém světě milují paletky očních stínů, hezké laky na nehty nebo kvalitní řasenky, které jim vykouzlí řasy dlouhé až do nebe. Líčení zvyšuje sebevědomí ženy. Pokud to s ním umí, cítí se jako kouzelnice, která mávnutím štětečku vyčaruje z šedé myšky krásnou princeznu. Tedy do doby, než se váš milý vedle vás ráno probudí a vy na sobě nebudete mít ani jednu linku, ale i to se dá řešit - láskou.

Říká se, že pro krásu je třeba trpět, ale opravdu si chcete ničit svoje zdraví používáním takové dekorativní kosmetiky, která obsahuje kdovíco, včetně chemikálií, ničící váš hormonální systém? Nebo které mohou spouštět Alzheimerovu chorobu, rakovinové bujení a přivodit vám plno dalších problémů? Ne? Máte tedy dobrý důvod vyhodit stávající konvenci a investovat do organického líčení. Je totiž lepší mít doma pár kvalitních kousků, které neničí vaše zdraví, než celá kvanta nekvalitní kosmetiky. Navíc budete mít dobrý pocit z toho, že se chováte ekologicky. Dnešní organický make-up nabízí nepřeberné množství líčidel, které jsou šetrné k přírodě. Výrobci se zaměřují na to, aby byly obaly dobře biologicky rozložitelné, používají přírodní inkousty na tištění obalových materiálů, které bývají z recyklovaného papíru, a při jeho povrchových úpravách se nepoužívá k bělení chlór. Etický kodex firem, vyrábějící organickou kosmetiku, nabádá spotřebitele k tomu, aby neplýtval obalovým materiálem, ale motivuje ho, aby si koupil, pokud to jde, náplň do obalu, který mu zbude po vypotřebovaném produktu.

Nebezpečí konvenční dekorativní kosmetiky

Naproti tomu konvenční make-up obsahuje celou řadu velmi nepříjemných a nebezpečných chemikálií, které jsou součástí výrobního procesu. Jsou to drsné látky, které pronikají přes kůži do krevního oběhu. Ropa a produkty petrochemického průmyslu - hliník, olovo, jejichž těžba je náročná ve vztahu k životnímu prostředí. Výrobci se nezastaví před ničím a díky jejich neekologickému přístupu jsou ničeny nejkrásnější kouty planety, kácí se deštné pralesy, destruují se celé ekosystémy, každý rok roste počet ohrožených druhů zvířat. Například těžba hliníku má za následek kácení pralesů v Jižní Americe a škodlivý hliník je dáván do souvislosti se vznikem rakoviny prsu a Alzheimerovy choroby. Samozřejmě existuje i neškodlivý hliník, o kterém jste se mohli dočíst v článku “Není hliník jako hliník”.

Organická líčidla neobsahují agresivní chemikálie, které sice mohou být účinné pro zlepšení vzhledu produktu a pomáhají, aby se nekazil, ale při dlouhodobém používání narušují přirozený kožní film a mohou vyvolávat podráždění pokožky a alergické reakce. Valná většina těchto látek funguje jako hormonální disruptory, narušují endokrinní systém a působí neplodnost jak u žen, tak u mužů. Častými složkami tohoto typu jsou parabeny a ftaláty. Jsou spojovány s rakovinovým bujením a vznikem diabetu.

Proč dát přednost organické dekorativní kosmetice?

Organický make-up nepoužívá syntetické parfemace. Výrobky nejsou převoněné, což může někomu ze začátku vadit, ale nakonec přijdete na to, že si jen potřebujete zvyknout na jiný chod vašich smyslů. Chcete celý den vdechovat něco, co vám škodí? My ne. Umělé parfemace vystavují tělo řadě toxických účinků, ovlivňují nervovou soustavu, dýchací systém, způsobují alergie a mohou zhoršovat vrozené vady, jsou dávány do souvislosti se vznikem rakoviny. V organické kosmetice se používají pro parfemaci produktů kvalitní esenciální oleje.

Organická líčidla obsahují kvalitní složky, bohaté na živiny, které se starají o vaši pleť a nevytváří na ní nepropustný film. Pleť lépe dýchá. Látky, které se vám dostanou do těla a jsou přírodního původu, jsou lépe snášeny a nevykazují špatný vliv na zdraví. Pro výběr kosmetiky platí jedno základní pravidlo - nenanášejte na sebe nic, co byste nesnědli (nebo vám alespoň nezpůsobilo žádné závažné zdravotní problémy). Například v přípravcích na obličej, jako jsou různé BB krémy, používají organičtí výrobci výživná kakaová másla, výtažky z bílého čaje, meruněk či granátových jablek. Takové složky napomáhají lepší elasticitě pleti a stimulují tvorbu kolagenu. Mnoho produktů přírodní dekorativní kosmetiky také obsahuje bylinné extrakty a nutričně bohaté látky, které poskytují pleti potřebnou výživu.

Organický make-up poskytuje díky svému složení ochranu pokožky před předčasným stárnutím. Pokud si vyberete takový, který je na bázi přírodních minerálů, podpoříte zdravý a mladistvý vzhled vašeho obličeje, pleť bude vypadat zdravě a vyrovnaně. Make-upy, které obsahují oxid titaničitý, oxid železitý a oxid zinečnatý, poskytují spolehlivou ochranu (až SPF 15) před UVA i UVB zářením. Make-upy mohou obsahovat také vitamin C, který je antioxidantem, a vedle vitaminů A a B je důležitý pro dobrý stav pokožky. Pokud budete dbát na to, aby vaše pleť dostávala jen to nejlepší, uvidíte, že vám za to nakonec poděkuje.

Související produkt
Lak na nehty 654 Hot Pink 8 ml
ZAO / 286 Kč
Něžný odstín růžové působí velmi svěžím dojmem, nabije vás optimismem a dodá energii. Lak neobsahuje toluen a další potenciálně škodlivé ingredience.
Detail produktu