Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bolí vás po použití make-upu hlava? Možná vás dráždí chemie

zdroj: shutterstock

Při výběru vhodného make-upu zohledňujeme primárně odstín. Zejména s rozšířením nabídky a značek jsme ale stavěny také před volbu, zda zvolíme konvenční make-up nebo jeho přírodní alternativu. Nevhodný make-up nicméně může citlivějším ženám způsobovat migrény, zhoršovat akné a mít vliv i na funkci štítné žlázy. Pokud vám ten současný nesedí, zkuste přírodní variantu, která pleť neucpe, ale vyživí.

Dostupný, ale dlouhodobě nevhodný

Konvenční make-up dnes koupíte v každé drogerii či supermarketu na rohu. Výrobci se pyšní zejména dlouhou trvanlivostí a přijatelnou cenou. Vždy ale platí, že je to něco za něco. Konvenční make-upy často obsahují složky, které jsou pro pleť z dlouhodobého hlediska nevhodné. Jde například o syntetické konzervanty a další syntetické složky. Ty ucpávají póry, vysušují pleť. Nepříznivý vliv může mít na pleť i parfemace v make-upu obsažená. Zvláště citlivá pleť na ni může reagovat vyrážkami či ekzémy. Citlivějším ženám mohou konvenční make-upy svým složením zhoršovat akné nebo dokonce způsobovat migrény. Při dlouhodobém pravidelném používání mohou mít vliv také na činnost štítné žlázy a na hormonální stabilitu našeho systému. Tyto make-upy jsou navíc v drtivé většině případů jen krycí, a nikoli vyživující.

Hledejte ve složení rostlinné oleje a hydroláty

Přírodní make-up je vyroben jinými postupy za použití jiných složek a má na pleť opačné účinky. Jeho základ netvoří syntetické, ale přírodní složky. Jde o kombinaci rostlinných olejů, esenciálních olejů, přírodních pigmentů, slídy a hydrolátů. Setkat se ale můžete i se složením v podobě bambuckého másla, aloe very a rýžového prášku. Takové složení je k pleti výrazně šetrnější. Rostlinné oleje a hydroláty pleť vyživují. Přírodní složení zaručuje minimální riziko alergické reakce. Pokud budete mít alergickou reakci na přírodní make-up, pravděpodobně vaší pleti nevyhovuje některý z použitých esenciálních olejů a je potřeba zvolit make-up s jiným olejem. I v oblasti přírodních make-upů už ale dnes existuje široký výběr. Ať už vám vyhovuje tekutý make-up, krémový, nebo spíše sypká varianta, minerální make-up , případně kompaktní make-up do kabelky, na výběr máte z řady značek i odstínů.