zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Vyrobit si vlastní peeling patří k těm nejjednodušším disciplínám domácí alchymie :). Samozřejmě ještě jednodušší je si koupit peeling hotový, ale ta radost z vlastního výrobku je k nezaplacení a navíc nás ingredience vyjdou na zlomek ceny.
Pokud nepatříte k pravidelným a poctivým vyznavačům peelingů, shrňme si hlavní benefity:
★ Pravidelný peeling těla podporuje obnovu kožních buněk
★ Stimujule tvorbu kolagenu
★ Odstraňuje odumřelé pleťové buňky, suchou a zrohovatělou kůži
★ Sjednocuje barevnost a povrch pleti
★ Prokrvuje kůži i podkoží
★ Zlepšuje funkci lymfatických uzlin
★ Dodává pokožce zdravý a pěstěný vzhled
Co budeme potřebovat?
- Káva - Namletými kávovými zrnky docílíme skvělé textury pro náš peeling. Zrnka krom toho, že krásně voní, jsou perfektním prostředkem proti celulitidě a to nejen díky hrubosti, která se prvotřídně postará o mechanickou masáž, ale také díky obsaženému kofeinu. Ten se velice často přidává do nejrůznějších přípravků na vnější užití proti stárnutí pleti, povadlé pokožce a pro podpoření a zlepšení metabolismu a spalování tuků. Káva zvenčí má skvělou schopnost na sebe vázat toxiny i zmírňovat otoky. Dokonce pomáhá rychleji vylučovat vodu z problematických partií.
- Třtinový cukr - Druhá brusná složka v našem peelingu, která je ovšem dostatečně drobná, aby se, narozdíl od větších kávových zrnek, postarala o jemnější práci. Jelikož se cukr postupně rozpouští, pečuje svými zmenšujícími se kousky i o ty nejjemnější záhyby naší pokožky. Třtinový cukr obsahuje nejrůznější minerály, které mohou výrazně doplnit to, co naše kůže postrádá - železo, draslík, zinek, fosfor, hořčík a vápník. Výrobci často sáhnou místo po cukru po soli, ta ovšem i přes všechna svá detoxikační pozitiva pokožku vysušuje a může ji u citlivějších uživatelů dráždit. Proto za sebe doporučuji třtinový cukr, který není ani pro citlivou pokožku agresivní a nezpůsobuje začervenání.
- Kokosový olej - Surovina, díky které se peeling lépe aplikuje, kousky po pokožce kloužou a tím se zabrání drobným rankám, které běžné peelingy páchají. Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny a různé stopové prvky, díky kterým je naše pokožka vláčná, jemná a vyživená. Lze použít i jiný rostlinný olej než kokosový, ovšem jeho schopnost tání až při aplikaci na teplou pokožku je u peelingu, který pak není tolik tekutý, poměrně žádaná vlastnost.
- Skořice, himalájská nebo mořská sůl, limetková kůra, éterické oleje, apod. - Tady už je to čistě individuální. Skořice zvýší prokrvující účinek peelingu. Sůl (himalájská je mnohonásobně lepší než jiné druhy soli, protože obsahuje málo sodíku a naopak překypuje draslíkem a hořčíkem) má pročišťující efekt. Citrusová šťáva nebo kůra podporuje detoxikaci pokožky, probouzí buňky k činnosti a podporuje správnou regeneraci pokožky. Snad nejvýznamnějšími éterickými oleji pro boj proti celulitidě je grapefruitový, fenyklový, jalovcový a také olej z pelargónie. Éterický olej z levandule v jednom kroku jemně čistí případné neviditelné ranky a zároveň zklidňuje možné podráždění. Rozmarýnový olej silně prokrvuje a jehličnany odvodňují.
Jak na to?
Kávová zrnka si rozemeleme nebo si je koupíme již namleté. Tři lžíce této drti smícháme se třemi až čtyřmi lžícemi kvalitního třtinového cukru a přidáme dvě lžíce rozpuštěného kokosového oleje. Poměry si můžete libovolně upravovat podle toho, co od peelingu očekáváme a také na jaké partie je určený. Výslednou směs přelijeme do připravené uzavíratelné nádobky. Následná aplikace je pak velice jednoduchá - vezmeme prsty menší množství tužší směsi (kokosový olej po pár hodinách od rozehřátí ztuhne a rozpustí se až při nanášení na tělo) a masírujeme ve sprše do vlhké až mokré pokožky. Opakujeme dle potřeby.
Jelikož tento peeling obsahuje výživný olej a není na solné bázi, zjemňuje, prokrvuje a vyživuje v jednom kroku. Není proto potřeba již používat tělové mléko. Pravidelné používání peelingu zjemňuje tvrdou kůži například i v okolí chodidel, kolen a loktů.
Osobní tip: Lymfu řádně rozproudí i čerstvý zázvor. Ten sice zkrátí dobu trvanlivosti peelingu, ale můžeme si ho nastrouhat vždy v potřebném množství těsně před sprchou, kdy peeling plánujeme, a přidat ho do směsi až v dlani. Na druhou stranu, nic nebrání tomu, abychom do původní směsi přidali zázvor sušený.
Tento peeling nedoporučuji používat na obličej. Je příliš hrubý a kokosový olej má tendenci zanášet póry. Ale nebojte, o obličejový peeling vás určitě neochudím!