Slovo kyselina v mnohých vyvolá obrázek vyleptané díry. Ta hyaluronová je však látkou přirozeně se vyskytující v našich tělech. Najdeme ji v pojivové hmotě mezi buňkami, v nervových tkáních, kloubních chrupavkách, šlachách i očích. Z chemického hlediska se jedná o polysacharid, jehož vlastnosti se liší podle velikosti jeho molekul. Dříve se kyselina hyaluronová získávala z kohoutích hřebínků. Současný kosmetický svět k její výrobě užívá geneticky modifikované bakterie, například známou Escherichia coli nebo Streptococcus zooepidemicus. Její výroba je tak nejen humánnější, roste tak zároveň i efektivita a využitelnost – takto zpracovaná kyselina hyaluronová je lidskému tělu bližší.
Jen lehce klouže po povrchu
Pokud má kyselina hyaluronová velkou molekulární velikost, jednotlivé molekuly zůstávají na povrchu pokožky. Nevýhodou je, že nemohou působit svou omlazující silou přímo uvnitř pokožky a nemají tak dlouhodobější regenerační efekt. Na druhou stranu na sebe dokáží navázat ohromné množství vody, tu pak pokožce dodávají podle potřeby a zabraňují jejímu vysychání.
Jsem malá, ale šikovná!
Nebo může mít kyselina hyaluronová nízkou molekulární velikost. Díky této vlastnosti je schopna pronikat do hlubších vrstev kůže (dermis), kde vyplní mezibuněčný prostor. Tento proces může z dlouhodobého hlediska dokonce i stimulovat tvorbu kolagenu. A ten je tím nejdůležitějším udržovatelem pevnosti a pružnost pleti.
Obě molekulární velikosti jsou vhodné pro boj proti stárnutí – vyšší jako hydratační prevence a ta nižší jako účinný bojovník proti již napáchané škodě.
Přejít na sekci článku:
Na co vše se kyselina hyaluronová používá?
zdroj: shutterstock.com
Popáleniny i vředy
Urychluje hojení popálené kůže a zabraňuje následnému vzniku nevzhledných, vystouplých (keloidních) jizev. KH v ráně pomůže již přítomnému kolagenu s postupnou obnovou kůže a nově vzniklá tkáň je mnohem více elastická. Během zacelování se díky kyselině také lépe shromažďují růstové faktory.
Roztoky pro kontaktní čočky a oční kapky
KH má výbornou lubrikační vlastnost, usnadňuje nasazování kontaktních čoček a zároveň zmírňuje začervenání a pálení suchých očí. Navíc se přirozeně vyskytuje v očních tkáních. Tudíž je samotným okem a jeho nejbližším okolím velmi dobře snášena a je minimální riziko alergických reakcí.
Hydratační krémy a pleťová séra
Kyselina hyaluronová na sebe umí navázat až tisíckrát větší množství vody své původní hmotnosti. Tato schopnost jí dává vysoce hydratační schopnost a kyselina je tak často používanou složkou kosmetických produktů.
Na vlasy
Přidává se i do šamponů a vlasových masek. Vlasy navíc krásně uhladí a dodá jim zářivý lesk. Hlavně teď po létě plném slunce a různých stylingů vám pomůže dostat vysušené a poškozené vlasy zpět do formy.
Chirurgie
Plastická chirurgie užívá kyselinu hyaluronovou do omlazujících injekcí na vyplnění vrásek. Ošetřit si lidé mohou nechat vrásky v oblasti čela, v okolí očí, zvýraznit kontury rtů či zvětšit jejich objem. Mezi invazivnější zákroky se počítá například operace zvětšení prsou, transplantace rohovky či operace zeleného zákalu (typ vady zraku, kdy je poškozen oční nerv).
Vnitřní užití
Vnitřně se kyselina hyaluronová užívá především v potravinových doplňcích, kde je jejich úloha výživa kloubů. Kyselina hyaluronová působí v kloubech jako mazivo a zajišťuje jejich plynulý a bezbolestný pohyb. Bylo též prokázáno, že lidé s artrózou v kolenou mohou při denním užívání KH vykazovat zlepšenou pohyblivost kolenního kloubu. V kombinaci s lékařem doporučenými cviky může tato terapie tvořit účinnou část zlepšování životní úrovně lidí postižených osteoartrózou.