Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 pravidla pro péči o citlivou pleť

4 pravidla pro péči o citlivou pleť Dodržujte tato 4 pravidla při péči o citlivou pokožku.
Hana Bartušková
5,0 5
11

4 pravidla pro péči o citlivou pleť zdroj: pixabay.com

S citlivou pokožkou je potíž. Někdy totiž nevíme úplně přesně, proč je citlivá. Poznáme, kdy to není dobré. Pokožka zčervená, je suchá a napnutá, může být na dotek bolavá. Občas se citlivá pokožka může bránit tím, že se začnou tvořit pupínky a černé tečky. Jindy je zase suchá až přesušená a tvoří se šupinky. Je flekatá a snadno zčervená. Příznaky poznáme, komplikují nám totiž život, ale občas vůbec není jednoduché zjistit, co vlastně to podráždění způsobilo. Může to být vnějším vlivem, může to být špatnou kosmetikou. A pokud jde o kosmetiku, tak rozhodně je vhodné dodržovat několik jednoduchých pravidel při péči o pokožku, co si hraje na citlivku.

1) Méně je více

Citlivá pokožka samozřejmě péči potřebuje. Nedostatečná péče může způsobit jen neplechu. Stejně tak i špatně zvolená péče. Jsou prostě látky, které dráždí a vysušují a kterým bychom se měli vyhýbat. Navíc čím složitější a delší složení výrobků, tím víc roste šance, že něco z použitých surovin citlivé pleti nesedne.

Proč to vadí? Vlastně nevadí ani tak množství položek jako spíše to, že čím více surovin výrobce v produktu použije, tím více roste riziko, že na jednu nebo více složek bude vaše pokožka reagovat přehnaně. Pokud by výrobce použil jen neutrální složky, tak je i kosmetika s hodně dlouhým složením vhodná bez problémů i pro citlivou pleť. Ovšem proč by to výrobce dělal? Jeho cílem je do nějakého základu použít aktivní látky, které dají pleti více. A právě ty aktivní látky jsou to, co citlivou pleť může podráždit.

Jak na to? Pro úplně základní kontrolu můžete jen spočítat položky v INCI seznamu. Je jich méně než deset? Dobře. Je jich méně než pět? Ještě lépe. Čím méně, tím lépe. A abychom to usnadnili, tak složení každého výrobků najdete u nás na e-shopu, přehledně a hned viditelné. Stačí jen popojet na stránce dolů pod popis produktu.

2) Bez vůně

Právě vůně patří mezi nejvíce iritující složky pro citlivou pokožku a pleť. Ať už to jsou umělé a synteticky vytvořené vůně nebo přírodní rostlinné oleje, citlivou pokožku to často nepotěší. Paradoxně navíc může v tomto případě i platit, že citlivá kůže bude mít mnohem větší reakci na čistě přírodní éterické oleje. Takže ani přírodní vůně rozhodně nejsou sázkou na jistotu.

Proč to vadí? Éterické oleje všeobecně nejsou vhodné pro péči o pokožku v příliš koncentrovaném stavu. Čisté se v mnoha případech nesmí používat přímo na kůži, výjimkou je třeba Tea tree olej nebo levandulový olej. Můžou kůži totiž spálit a narušují její přirozenou obrannou vrstvu. Stejný účinek můžou mít esenciální oleje i v příliš silné koncentraci. Navíc citlivá pokožka má často přirozenou lipidovou vrstvu na pokožce narušenou už přirozeně, a pokud tuto přirozenou ochranu právě éterické oleje v kosmetice dále narušují, tak to prostě nedopadne dobře.

Jak na to? Vybírejte si kosmetiku, která je označená jako bez parfemace a také bez barviv. Pokud chcete mít jistotu, tak v INCI seznamu alespoň prolétněte seznam složek a vylučte jakoukoliv položku, která má něco společného s éterickými oleji. Ve složení bývají tyto složky velmi často označeny hvězdičkou a dovětkem „occurs naturally in essentials oil“. U nás na e-shopu najdete tyto látky označené jako potenciální alergeny.

3) Jděte na to tradičně

Kosmetika neustále prochází inovacemi a právě kosmetický průmysl je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících průmyslových sektorů. Výzkum a vývoj neustále přichází s novinkami, s účinnějšími a efektivnějšími látkami, které mají působit proti vráskám, proti akné nebo třeba proti uvadající elasticitě pleti.

Proč to vadí? Hodně těchto trendy aktivních látek působí jako lehký chemický peeling. Mezi takové látky patří například ovocné kyseliny, vitamin C nebo vitamin A v mnoha podobách. Tyto složky narušují vrchní vrstvu pokožky, díky tomu obnovují její jemnost a hebkost, zrychlují obnovu kůže a podporují tvorbu nových kožních buněk. Citlivá pleť ale může reagovat právě na tyto látky velmi přehnaně a často to opravdu dělá.

Jak na to? Sahejte po tradičních látkách a značkách. Zapomeňte na výstřelky módy, na nejnovější inovace kosmetického průmyslu, vaše citlivá pokožka bude mnohem spokojenější se základní péčí. Navíc byste ani neměli příliš často střídat kosmetiku, lepší je o citlivou pokožku pečovat vámi ověřenými a vaší pokožkou schválenými produkty.

4) Babička to věděla nejlépe

Citlivá pleť by se měla spoustě složkám vyhýbat. Barviva, parfemace, sulfáty, silikony, éterické oleje, mléčné a ovocné kyseliny, vitaminy. To vše může pokožku podráždit a je toho dlouhý seznam, čemu všemu byste se měli s citlivou pokožkou vyhýbat. Na druhou stranu existují ale i látky, které můžou citlivé pokožce pomoct. A většinou jsou to tradiční rostlinky, které používaly už naše babičky.

Co hledat? Mezi nejtradičnější bylinky pro citlivou pokožku patří měsíček lékařský. Používá se pro dětskou a miminkovskou pokožku, kterou uklidňuje a hojí. A stejné účinky má i na citlivou pokožku dospělých. Na miminka a podrážděnou pokožku měsíček doporučovaly už naše babičky. Africké babičky zase nedají dopustit na bambucké máslo. To pokožku promastí, pomůže jí s ochrannou vrstvou a s regenerací. Navíc ochrání i proti sluníčku a proti nepříznivým vnějším vlivům. Z rostlinných olejů je pak pro citlivou pokožku vhodný například mandlový, jojobový, pupalkový, avokádový nebo arganový.