Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterické oleje proti akné

Éterické oleje proti akné Trápí vás akné? Zkuste některé esenciální oleje, které pečují o pleť, redukují akné a hojí jizvy.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Éterické oleje proti akné zdroj: pixabay.com

Akné je každodenní součástí života mnohých lidí nejen v teenage věku. Dá se lépe zvládnout pomocí aromaterapie. Éterické oleje mají skvělé vlastnosti, díky nimž se vřídky lépe hojí a jsou méně viditelné. Pokud chcete řešit akné aromaterapeutickými prostředky, spojujte éterické oleje, které dokážou vysušit hnisající pupínek, zacelit ho a následně se postarají o snížení viditelnosti toho, co po něm normálně zůstane. Jsou jimi levandule, šalvěj, tea tree, santal, grapefruit, heřmánek, ylang-ylang, citron, lemongrass, petitgrain, rozmarýn, máta, geranium, oregano, ale i pačule. Podívejme se více na éterické oleje, které pomohou zahojit nepříjemné vřídky. O některých si napíšeme více v následujících řádcích.

Tea tree

Tea tree je silné přírodní antibiotikum, destiluje se z listů kajeputu střídavolistého. Ničí bakterie, je antiseptický, pomáhá ošetřovat vředy a poranění, plísně na pokožce i nehtech, je čisticí, pomáhá zlepšovat funkci lymfatického systému. Pokud hledáte alternativní metodu při zánětech močového měchýře, určitě po něm sáhněte. Pravidelné používání tea tree oleje, který má tu výhodu, že se nemusí ředit do nosného, stejně jako levandule, pomáhá předcházet novým hnisajícím ložiskům akné, velmi rychle vysušuje a zaceluje poškozenou pokožku.

Šalvěj

Šalvěj je další přírodní antibiotikum a antimykotikum (třeba u mykóz nohou), používá se na dermatitidu. Její antibakteriální působení ocení lidé s aknózní pokožkou. Navíc působí antioxidačně, léčí kožní záněty, zmatňuje skvrny. Prokazuje účinnost i proti bakteriím odolným vůči běžným antibiotikům a je velmi vhodná při kožních infekcích. Měly by se jí vyhýbat těhotné ženy. Nejlépe je šalvěj naředit do nosného oleje a vmasírovat směs do kůže nebo k nanesení směsi použít vatový kosmetický tampón. Šalvěj je hormonální olej, může velmi dobře pomoct u akné hormonálního typu.

Oregano

Aromatické a svěží oregano je základní složkou v kuchyni. Ale pokud toužíte po čisté pleti nebo vás trápí kašel, je dobré ho mít i v lékárničce. Oregano je skvělý olej proti akné, protože je přirozeně antiseptické a antibakteriální. Musí se s ním však pracovat velmi opatrně při dávkování, protože je to jeden z nejsilnějších éterických olejů a už jedna kapka vás dokáže „vystřelit na Měsíc“. Vždy se musí míchat s nosným olejem. Jedna kapka na nosný olej nalitý do dlaně (oba oleje musíme dobře smíchat, aby se prolnuly) velmi dobře pomůže při ošetření akné. Nepoužívat v těhotenství!

Levandule

V aromaterapii a dermatologii je levandule důležitá pro svou výbornou schopnost zacelovat aknózní pleť nejen u pubertální mládeže. Levandule pomáhá dezinfikovat a zrušit zánětlivé reakce pokožky, spolu s tea tree a pačulí jsou trojicí dobrých víl na poli éterických olejů používaných v péči o pleť. Jejich hojivé schopnosti napomáhají lepšímu zacelování ran, které následně nezanechávají jizvy. Levandule je výborná jako součást domácí lékárničky, když se říznete, protože celí ránu prakticky okamžitě po tom, co si ji do ní kápnete, a zastavuje krvácení. Má také tu výhodu, že snižuje viditelnost jizev. Její nevýhodou je, že snižuje krevní tlak, proto by lidé trpící tímto problémem měli být opatrní.

Éterické oleje proti akné

Bergamot

Citrusová vůně bergamotu nejen zvedá náladu, ale také se vám hezky postará o pleť. Působí antisepticky a zaléčuje akné. Může se smíchat s kokosovým olejem, olivovým nebo jojobovým, lze jej přidat do směsí s jinými éterickými oleji. Pamatujte však, že je lepší pro noční ošetření pleti, protože jako citrus může vyvolat fototoxické reakce.

Rozmarýn

Další oblíbené kuchyňské koření, které pomáhá proti akné, je rozmarýn. Snižuje přebytečný kožní maz, zmírňuje zarudnutí a otoky, což ho činí ideálním pro boj s pupínky. Hydratační krémy s rozmarýnem jsou to pravé pro ty, kteří chtějí mít hezkou a čistou pleť. Mohou být klidně na olejovém základě. Rozmarýn zlepšuje krevní oběh, vždy se musí ředit do nosného oleje a používat s opatrností stejně, jako je tomu u oregana.

Éterické oleje proti akné

Jalovec

Jalovec má přirozené antibakteriální a antimikrobiální schopnosti, je jedním z nejoblíbenějších prostředků proti infekcím pleti. Působí jako detoxikant a antidepresivum. Jalovec jako protiaknózní éterický olej poskytuje komplexní výhody v péči o pokožku, hlavně díky látkám, které obsahuje, jsou to alfa-pinen, p-cymen a beta-pinen a další sloučeniny, které z něho dělají silného bojovníka proti neduhům kůže. Jalovec se vždy ředí do nosného oleje, používají se dvě, maximálně tři kapky na dlaň nosiče. U velmi citlivé pokožky se dávka snižuje.

Související produkt
Jalovec, plod 5 ml
Saloos / 108 Kč
Rostlinná silice z jalovce má výborné čisticí schopnosti a působí přirozeně antisepticky. Dodá vašemu domovu svěží vůni, udržuje průchodnost dýchacích cest a ulevuje od bolestí.
Detail produktu