zdroj: unsplash.com
Čistá pleť je základem krásy a bez dokonale vyčištěné pokožky nejen, že hrozí vyšší výskyt pupínků, ucpaných pórů či vrásek, ale následné pečující přípravky zásadně ztrácí na účinnosti. Jak tedy správně vyčistit pleť v domácích podmínkách, kde nebydlí kosmetička - odbornice na pleť, která by vám vyčištění pleti pořádně do hloubky provedla?
Čištění pleti je skutečně základem péče, přesto ale mnoho z nás tento krok odbývá a věnuje mu příliš málo času. Čištění pleti je zkrátka nutnost i v případě, že nepoužíváte make-up, protože na pokožce během dne ulpívají různé nečistoty či prach a hromadí se kožní maz spolu s odumřelými kožními buňkami.
Správné čištění pleti začíná odlíčením. Věnujte každodennímu čištění dva kroky, ne jen jeden. Pokud se líčíte, tak make-up nejdříve odstraňte s pomocí pleťového mléka, odličovacího oleje či vody a až pak se vrhněte do opravdového hloubkového čištění. Produkt pro samotné čištění pokožky volte podle typu pleti. Mastnější pokožce bude lépe vyhovovat čisticí gel či pěna, zatímco pleť suchá ocení olej, mléko či balzám. Při hloubkovém čištění pokožky je důležité nikam nespěchat a důkladně masírovat pleť krouživými pohyby. Můžete použít buď prsty nebo si vzít na pomoc mořskou houbu či čisticí kartáček - tak nejen vyčistíte pleť do hloubky pórů, ale zároveň poskytnete pokožce masáž a podpoříte její prokrvení. Při oplachování čisticího přípravku pak věnujte pokožce dostatečný počet umytí, aby byly veškeré nečistoty z pleti skutečně odstraněny. Na osušení používejte vždy čistý ručník, ideálně určený jen na obličej. Předejdete tak přenosu bakterií a ochráníte pleť před vznikem pupínků.
Několikrát do týdne pak věnujte pokožce extra pozornost extra péčí. Pokud nemáte citlivou pleť, tak ji každý druhý až třetí den potrapte peelingem - citlivé pokožce bude stačit jen jednou týdně. Vybírejte šetrné mechanické peelingy s větším množstvím jemných zrníček. Pomocí peelingu masírujte tvář několik minut. Odstraníte tak odumřelé kožní buňky, pečující přípravky se budou lépe vstřebávat a tón pokožky bude sjednocený. Můžete zvolit také peeling enzymatický, jenž obsahuje AHA či BHA kyseliny. Enzymatický peeling čistí pokožku bez nutnosti obrušování mechanickými zrničky a dokáže pleť doslova rozzářit.
Pravidelné používání pleťových masek s čisticími vlastnostmi může značně zlepšit kvalitu vaší pleti. Pro hloubkové čištění jsou nejvhodnější masky na bázi jílu - a to už ať klasického zeleného či bílého jílu nebo marockého rhassoulu. Jíl má tu vlastnost, že natahuje mastnotu, proto také vytahuje nečistoty z hloubky pórů a pomáhá proti pupínkům i černým tečkám. Masku aplikujte jednou až dvakrát týdně a nechte ji na obličeji klidně 30 minut.
Čisticí rituál je jedním z nejdůležitějších kroků péče o pleť a dokáže zcela proměnit vaši pokožku obzvláště tehdy, pokud vás trápí ucpané póry, nejednotný tón pokožky, pupínky či vrásky. Ale za krásnou pletí nemusíte do salónu, hloubkové čištění, jak vidíte, lze zvládnout i doma a to evidentně snadněji, než si myslíte.