Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Očista dočista - pleťový peeling

Očista dočista - pleťový peeling Pleťový peeling může být velmi prospěšným kosmetickým zákrokem, pokud jsou produkty správně vybrané.
Renata Ježková
4,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Enzymatický peeling

Enzymatický peeling zdroj: shutterstock.com

To je takové méně strašidelné označení peelingu, kterému se dřív říkalo chemický. Chemický proto, že na odstranění odumřelých buněk nepoužijete žádné brusné částice, ale kyseliny. Zní to děsivě, ale většinou se nemusíte ničeho bát. Nicméně je vždy jistější sáhnout po značkách čistě přírodní kosmetiky, kde máte jistotu, že si na sebe nepatláte nějaký dryják uklohněný někde v čínské chemičce, ale skutečně jen a pouze přírodní látky, které při dobrém výběru produktu nezpůsobí žádné potíže. Jde o hit posledních let a rozdíl mezi mechanickým a enzymatickým peelingem je jednak čistě praktický (mechanickým musíte pleť masírovat, enzymatický nanášíte jako masku a necháváte působit), jednak funkční. Zatímco mechanickým peelingem obrousíte vše, co mu přijde pod zrníčka, jemné kyseliny v enzymatickém peelingu berou přednostně právě jen ty odumřelé buňky. Takže se jedná o péči, která je daleko lépe zacílená a proto jsou enzymatické peelingy vhodné i na aknózní pleť, kterou často pomohou pročistit, aniž by rozdráždily jednotlivé boláčky.

Enzymatické peelingy určené k domácímu použití jsou velmi jemné a nejčastěji využívají ovocných kyselin nebo kyseliny mléčné. Je to takový přechod mezi peelingem a maskou, takže pokud někde uvidíte produkt, který se tváří jako maska a obsahuje AHA kyseliny, můžete na něj vztáhnout prakticky vše, co je zde řečené. Protože ačkoliv máme často peeling spojený právě s masáží, tak enzymatické peelingy už tento krok nevyžadují. Vybrat správný enzymatický peeling už může být trochu těžší, protože kyseliny mohou podráždit i kůži, která vypadá na první pohled zdravě. Jedním z vodítek může být snášenlivost citrusů - pokud vám každá kapka citronové šťávy, která na vás stříkne, doslova propaluje obličej, tak to asi nebude nic pro vás. Nicméně pořád nemusíte házet flintu do žita a může vyzkoušet peelingy na bázi kyseliny mléčné, což je třeba peelingová maska Mádara, která je skutečně velmi jemná, ale výsledky má skvělé nebo prášková maska/peeling Eliah Sahil, která má jednak úžasný účinek, jednak voní jako těsto na cukroví (otázka je, jestli to je výhoda, zvlášť pokud třeba držíte dietu). Ovšem naprostý bestsellerem mezi enzymatickými maskami je Evolve a jejich AHA maska, která se probojovala mezi nejprodávanější produkty roku 2014 i přes to, že jde o poměrně specifický produkt, který často znají pouze kosmetičtí nadšenci.