Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hydrofilní: co to vlastně znamená?

Hydrofilní: co to vlastně znamená? Co všechno znamená hydrofilní?
Hana Bartušková
5,0 5
9

Hydrofilní: co to vlastně znamená? zdroj: pixabay.com

Hydrofilní jsou látky, které k sobě přitahují vodu. Jsou to látky, které vodu milují, a jsou protipólem látek, které naopak vodu moc nemusí, těm se říká hydrofóbní, neboli že se bojí vody a naopak milují oleje. Co to ale znamená? A co taková hydrofilní látka dělá v kosmetice? Má dva hlavní účely použití. V prvním případě se používají speciální látky, které jsou napůl hydrofilní a napůl hydrofobní. Ty nejlépe fungují v čisticích produktech, určitě znáte třeba hydrofilní odličovací olej. Hydrofilní látky se ale používají i v běžných krémech. V takovém případě je jejich hlavním úkolem navázat na sebe vodu a přenést tuto vodu do pokožky. Tak krémy hydratují. Hydrofilní tedy může odličovat, ale může i hydratovat. Hydrofilní totiž znamená, že je to docela fajn.

Čistěte pleť hydrofilně

Hydrofilní odličovače fungují tak, že na sebe vážou jednou částí vodu a druhou částí nečistoty, make-up a kožní maz. Takový odličovač má v sobě vždycky látku, která se skládá ze dvou částí. Hydrofilní a hydrofobní. Například hydrofilní olej od Saloos. V normálním stavu jde o olej. Ten nanesete nejlépe na suchou pokožku. Olej na sebe naváže vše mastné, co najde na obličeji, přirozený maz na pleti se spojí s odličovacím olejem, stejně tak i make-up a další líčidla. Pokud byste si dali na obličej jen obyčejný olej, tak byste ho velmi špatně dostávali dolů. Olej totiž vodou nesmyjete. Na scénu ale přichází hydrofilní část odličovacího oleje. Takový hydrofilní olej svou jednou částí váže oleje, nečistoty a líčení, ale tou druhou stranou, tou opačnou hydrofilní částí svých molekul, dokáže navázat i vodu. Odličovací olej se tak ve spojení s vodou mění na mléčnou emulzi a jde velmi dobře smýt z pleti obyčejnou vodou.

Podobně fungují i micelární vody a micely. Trošku mylně se občas micely označují jako molekuly. To není úplně přesné, micela je spíše seskupení molekul povrchově aktivních látek. Tyto látky jsou svou jednou polovinou hydrofilní, tedy přitahují vodu, tou druhou jsou hydrofobní, tedy přitahují oleje. Ve vodě v dostatečné koncentraci vytváří povrchově aktivní látky kulové útvary, hydrofilní části jsou směrem ven, hydrofobní tvoří jádro takové kuličky. A při spojení s nečistotou a mastnotou dokáží tyto micely jakoukoliv nečistotu uzamknout uvnitř kuličky a už ji ven přes hydrofilní povrch nepustí. Nečistota je tak uzavřená v bublině vody.

Tyto hydrofilní látky, například emulgátory nebo další povrchově aktivní látky, tak v kosmetice slouží pro čistší pleť. Dokáží redukovat mastnotu a špínu, vyčistí pokožku do čista. Navíc to vše dělají mnohem šetrněji než například sulfáty. Hydrofilní odličovací oleje nebo micelární vody jsou proto mnohem vhodnější pro citlivou, suchou nebo podrážděnou pokožku. Díky hydrofilním látkám je čisticí kosmetika šetrnější, nevysušuje a nenarušuje přirozený ochranný film pleti. Hydrofilní látky toho ale umí pleti dát mnohem víc.

Hydratujte hydrofilně

Další skupinou hydrofilních látek jsou totiž látky, které pouze přitahují vodu. K čemu to je? V češtině se často používá slovní spojení, že krém na sebe váže vodu, kterou poté uzamyká v hlubších vrstvách kůže a hloubkově hydratuje. Tak přesně tak to je. Hydrofilní látky na sebe navážou molekuly vody a dokážou ji donést do hlubších vrstev pleti, kde poté hydratují. A hydratace je pro pleť základ. Mezi látky, které na sebe vážou vodu, patří například glycerin nebo kyselina hyaluronová. Obě jsou často používané v kosmetice a především kyselina hyaluronová je populární složkou, která se stále více používá jak v hydratační kosmetice, tak i v produktech určených proti stárnutí pleti.

Základem používání hydrofilních látek v kosmetice je to, že se musí používat společně s vodou. Buďto je voda přítomná v krému spolu s hydrofilní látkou, nebo se alespoň takový produkt maže na vlhkou pleť. Například na trhu můžete koupit séra s čistou 100% kyselinou hyaluronovou, která se nanáší v podstatě na mokrou pleť a tak hydratuje. Hyaluronová séra ale můžete koupit už předpřipravená, taková, která obsahují jak vysoký obsah kyseliny hyaluronové, tak i vody. Velkou výhodou těchto produktů je skutečnost, že pokud si například přestříknete vodou pleť během dne, tak dochází k reaktivaci kyseliny hyaluronové, která opět na sebe váže vodu, co se najednou objeví na povrchu pleti. A znovu hydratuje. Kdykoliv během dne.

Hydrofilní pro zdraví

Hydrofilní látky ovšem využijete nejen v kosmetice. Zdravá je i jejich konzumace. Hydratace celého těla je jeden ze základních faktorů zdraví a správného fungování organismu. Voda pomáhá tělo detoxikovat, usnadňuje trávení, zlepšuje fyzický výkon. Pro hydrataci organismu jsou například skvělá dnes tak populární chia semínka. Ta nejenže dodávají tělu vitaminy a minerály, zasytí na dlouhou dobu a snadno se tráví, ale především na sebe dokáží navázat vodu až do desetinásobku své hmotnosti a ještě o kousek víc. Spolu s vodou vytváří chia semínka gel, který napomáhá organismu k lepší hydrataci, snadno se tráví a zlepšuje celkovou detoxikaci těla.

Podobné vlastnosti má i obyčejný křemík. Sice nepomáhá celkové hydrataci těla, ale dokáže vázat vodu místně v buňkách, například v kůži, ve vlasech a v nehtech. Díky tomu přispívá ke vnitřní hydrataci pokožky, zlepšuje celkovou pružnost a podporuje stavbu kolagenových a elastinových vláken. Křemík je tak jedním z důležitých stopových prvků, který má hydrofilní vlastnosti a který má pozitivní vliv na stav naší pleti, vlasů i nehtů, má protistárnoucí účinky a pomáhá zlepšovat celkovou hydrataci pokožky. Pro mladší a krásnější pocit. Tak na hydrofilní látky nezapomínejte ani při sestavování zdravého jídelníčku.