Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hydroláty a květové vody Farfalla pro vaši krásu i zdraví

Hydroláty a květové vody Farfalla pro vaši krásu i zdraví Milujete růžovou nebo levandulovou vodu? A už jste zkoušeli i další hydroláty a víte, na co všechno se dají použít?
Pavlína Klaudová
5,0 5
8

Hydroláty a květové vody Farfalla pro vaši krásu i zdraví zdroj: unsplash.com

Hydroláty a květové vody jsou důležitou součástí každého aromaterapeutického kufříku. U nás jsou tak trošku v pozadí a je to škoda. Poskytují totiž mnoho dobrého nejen pleti a vlasům, ale jsou celkově skvělými pomocníky na poli krásy i zdraví. A když podlehnete jejich kouzlu, zjistíte, že je prostě skvělé mít na kosmetické poličce celou škálu těchto voňavých krásek. Nechte se okouzlit jejich vábením, stojí to za to.

Co jsou hydroláty?

Hydroláty jsou prakticky vedlejší produkty destilace éterických olejů. Je to destilovaná voda, obsahující rozpustné části éterického oleje, které se v ní uchytí při destilaci. Tak získává voda vlastnosti rostliny, ze které pochází destilovaný éterický olej. Hydroláty mají jemnou vůni, jsou spolehlivými prostředky pro aromaterapii u skupin zdravotně citlivých osob, tzn. malých dětí, těhotných žen či seniorů. Mají silný léčivý účinek, i když nejsou tak pronikavé jako samotné éterické oleje a nemají kontraindikace. Jsou uživatelsky přívětivější také z toho důvodu, že nemusíte mít žádné široké znalosti, co se týče možných nežádoucích účinků. Pokud jste hydroláty měli do dnešního dne jen ve škatulce péče o pleť, určitě je vyzkoušejte i jako skvělé uklidňující prostředky, starající se nejen o vaši psychickou pohodu.

Proč si vybrat hydroláty Farfalla?

Švýcarská značka Farfalla reprezentuje vše, co chce náročný bio spotřebitel. Tato firma klade od začátku svého vzniku důraz na úzké propojení kosmetické péče a aromaterapie. Honosí se certifikátem Natrue, poskytuje širokou škálu různých květinových vod a hydrolátů, které u jiných značek v Biooo poličkách nenajdete. Nabízí celkem devět květinových vod, které pokryjí mnoho každodenních potřeb těla, pleti a poskytnou i aromaterapeutickou péči o vaše zdraví. A pokud jste je do teď používali jen velmi omezeně, třeba vám pomůže malé shrnutí toho, na co jsou jednotlivé hydroláty a květové vody od Farfally vlastně vhodné.

Květová voda vilínová je destilovaná ze snítek a kůry Hamamelis Virginiana, její vůně je podobná čaji, lze v ní nalézt určitou hořkou nótu. Hodí se pro mastnou pleť se sklony k ucpávání pórů a vzniku zánětlivých reakcí. Jako jediná přirozeně obsahuje alkohol. Má antibakteriální a antimykotické účinky, stahuje rozšíření póry. Eliminuje aknózní ložiska, stahuje a zklidňuje podráždění pleti.

Květová voda meduňková je destilovaná z listů Melissy officinalis, je vhodná zvláště pro pleť citlivou a podrážděnou, ale prakticky ji mohou používat úplně všichni. Má zklidňující a hydratační schopnosti, pomáhá konejšit zarudlá místa, mírní nepříznivé projevy pnutí. Uvolňuje, odstraňuje stresové bloky, zlepšuje náladu a je vhodná i pro malé děti, snižuje nevolnosti např. v těhotenství.

Květová voda rozmarýnová je destilovaná z listů a větviček rozmarýnu Rosmarinu officinalis, má schopnost oživovat pokožku, působí jako jemný protizánětlivý prostředek. Je vhodná pro péči o pleť smíšenou a mastnou, se sklony k projevům akné, stahuje póry a snižuje tvorbu kožního mazu. Může být použitý jako prostředek proti lupům. Dá se dobře míchat např. do vlasových masek, je vhodný pro no poo metodu. Dokáže pomoct při bolestech hlavy.

Růžová květová voda je nejznámější a nejpoužívanější z hydrolátů vůbec, destiluje se z lístků růže damašské. Její vůně je příjemná, květinová a svěží. Je vhodná pro pleť suchou, náročnou, stárnoucí, citlivou. Zklidňuje a zbavuje známek únavy, srovnává tón pleti, oživuje, udržuje dobrou hydrataci pokožky. Skvěle fixuje make-up, zklidňuje podráždění pokožky po holení. Je vhodná například k porodu nebo při menstruaci, protože růže podporuje vyváženou hormonální aktivitu a působí jemně na psychické bloky. Je vhodná k ukonejšení dětí s poruchami spánku.

Květová voda slaměnková se destiluje z květů Helichrysum italicum. Je vhodná pro pleť stárnoucí a zralou, mohou ji také používat osoby s citlivou pletí. Zklidňuje, hydratuje, napomáhá lepší pružnosti pokožky, chrání ji před namáháním mechanickými vlivy, podporuje její regeneraci, vyvažuje pigmentové nerovnosti, zvláčňuje. Její vůně je intenzivní, opojná, suchá, teplá, připomíná kombinaci sena, kari a medu, proto je potřeba si na ni navyknout. Je skvělá na popraskané nohy a opruzeniny.

Květová voda tea tree se destiluje z listů a větviček stromu Melaleuca alternifolia (Tea Tree). Vůně tea tree hydrolátu je čajová, příjemná, zelená, bylinná, aromatická. Je vhodný hlavně pro pleť problematickou, mastnou a smíšenou, se sklony k akné a kožním infekcím. Eliminuje zánětlivá ložiska, stahuje póry, čistí, mírní produkci mazu. Působí proti lupům. Přidává se do výrobků ústní hygieny nebo se může používat místo ústní vody. Je také vhodný pro ošetření poraněné pleti např. po hmyzím štípnutí.

Květová voda máta peprná se destiluje z listů odrůdy máty Menhta Piperita, její vůně je svěží, bylinná, chladivá. Je skvělá hlavně pro péči o pleť se sklony k maštění, ale může být také dobrým pomocníkem pro pleť stárnoucí. Tonizuje, osvěžuje, zklidňuje, vyrovnává produkci kožního mazu. Dodává pleti jas a pěstěný vzhled, stimuluje činnost krevního oběhu, díky tomu se podílí na podpoře produkce nových kožních buněk. V aromapsychologii se používá při bolestech hlavy a pocitu mentálního přetlaku, čistí myšlenky, uvolňuje místo novým poznatkům. Je vhodná pro studenty při zkouškovém období, podporuje kreativní myšlení. Mátový hydrolát také poskytuje účinnou pomoc unaveným nohám.

Levandulová květová voda se destiluje z květů Lavandula officinalis nebo Lavandula augustifolia. Nabízí širokou škálu pečujících vlastností pro všechny typy pleti včetně mastné a problematické. Hydatuje, osvěžuje, zklidňuje, zlepšuje schopnosti hojení poranění pokožky, eliminuje pocity pnutí a zčervenání, snižuje ucpávání pórů. Velmi dobře ošetřuje kožní problémy jako psoriáza nebo dermatitida. Je výborná po depilaci, anebo pokud jste se spálili na slunci, uvolňuje stresové napětí a napomáhá lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

Květová voda ylang-ylang se destiluje z květů Cananga odorata. Její vůně je teplá, květinová, příjemná, smyslná, exotická, s dřevitými nótami. Je vhodná pro péči o pleť mastnou, smíšenou a unavenou, omezuje ucpávání pórů, hydratuje, osvěžuje, tonizuje a čistí. Stimuluje krevní oběh a podporuje obnovu kožních buněk. Zabraňuje přílišnému lesku, ale nevysušuje pleť. Tato květinová voda je v aromapsychologii používaná k odbourávání bloků v intimní oblasti, při nespavosti a hormonálních výkyvech. Může poskytnout výbornou podporu při menstruaci a psychickém vypětí, spojeným s premenstruačním syndromem.